آزمون YDS ترکیه

همه چیز درباره آزمون YDS ترکیه

ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخ و فرهنگ غنی کشوری مهاجر پذیر است و هر ساله گروه زیادی از کشور های مختلف برای مهاجرت به ترکیه اقدام می کنند. این کشور در ایران نیز مقصد بسیاری از ایرانیان برای تفریح، تحصیل، کار و زندگی می باشد. بسیاری از ایرانیان برای کار و سرمایه گذاری در ترکیه وارد این کشور می شوند و گروهی نیز برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در ترکیه اقدام می کنند. دانشگاه های ترکیه سطح علمی بالایی دارند و دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این دانشگاه ها نیازی به دریافت ویزا ندارند. از طرف دیگر هزینه تحصیل در ترکیه و هزینه زندگی در آن نسبت به سایر کشور ها پایین است. از این رو این کشور مقصد خوبی برای مهاجرت تحصیلی به شمار می رود. برخی از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو در مقاطع و رشته های مختلف شرایط خاصی اعمال می کنند. آزمون YDS ترکیه که مخفف عبارت ترکی Yabanci Dil Bilgisi Seviye Tespit Sinavi می باشد برای بسیاری از افرادی قصد تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری ترکیه را دارند می تواند جایگزین مناسبی برای دیگر آزمون های زبان انگلیسی باشد. بسیاری از دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ترکیه این آزمون را ملاک پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه  قرار می دهند چرا که در این کشور ارائه مدرک زبان انگلیسی برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی الزامی می باشد. بد نیست اشاره کنیم که آزمون ورودی برای مقطع کارشناسی دانشکاه های ترکیه آزمون یوس است.

آزمون YDS ترکیه چیست؟

آزمون YDS یا یدس ترکیه  توسط مرکز سنجش و جابجایی دانشجوی ترکیه و بر اساس قوانین وزارت آموزش عالی این کشور برگزار می گردد. آزمون YDS  در واقع یک آزمون سنجش مهارت های زبان انگلیسی است که برای پذیرش دانشجو تحصیلات تکمیلی، مقاطع ليسانس به فوق ليسانس و فوق ليسانس به دكتري، در کشور ترکیه ملاک قرار می گیرد. بد نیست اشاره کنیم که برای ورود به مقطع فوق ليسانس، فقط بعضی از دانشگاه های تركيه كارنامه آزمون یدس را براي برخی از رشته ها درخواست می کنند با این حال در مقاطع فوق ليسانس به دكتري، تمامی دانشگاه‌های معتبر تركيه، كارنامه آزمون YDS  را الزامی می دانند. آزمون یدس ترکیه به عنوان  جایگزینی برای  آزمون های KPDS و ÜDS  طراحی شده است.

این آزمون معمولا دارای 80 سوال به زبان انگلیسی می باشد و مواردی از جمله گرامر زبان انگلیسی، لغات عمومی و خواندن و نوشتن به صورت سوالات تستی 5 گزینه ای در آن مطرح می شود که سطح سوالات در مقایسه با آزمون های تافل و آیلتس ساده تر می باشد. در واقع هدف برگزاری آزمون YDS ترکیه سنجش مهارت زبان انگلیسی کارمندان و افرادی است که در ترکیه قصد ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی را دارند است.

این آزمون به ‌صورت  کاغذی  و به ‌صورت الکترونیکی  برگزار  می‌شود  که  به  ترتیب  YDS  و  EYDS  نام دارد. تفاوت YDS و EYDS این است که آزمون YDS به صورت کاغذی برگزار می شود و EYDS به صورت الکترونیکی و کامپیوتری برگزار می گردد.

شیوه برگزاری و طرح سوالات آزمون yds بر اساس برنامه آموزش با تمرکز بر روی استراتژی های امتحان در مدارس زبان انگلیسی بریتانیا می باشد و مدارس شهرهای انگلستان یکی از شرکت های برتر در دوره آمادگی آزمون یدس هستند.

موارد آزمون

این آزمون مهارت درک مطلب، مهارت گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می دهد تا در صورت کسب نمره قبولی در آزمون yds متقاضیان امکان ثبت نام در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه را داشته باشند.

این آزمون شامل 80 سؤال 5 گزینه ‌ای می ‌باشد که باید در زمان 150 تا 180 دقیقه پاسخ داده شود. زبان سوالات این آزمون انگلیسی است و شامل گرامر و دستور زبان انگلیسی، کامل کردن جمله ها و ترجمه  انگلیسی  به ترکی است. بسیاری از کارشناسان این آزمون را به دلیل عدم سنجش مهارت‌های دیگر Speaking, Listening, Writing  نقد می کنند. تعداد سوالات بخش های مختلف این آزمون در جدول زیر ارائه شده است.

مبحثتعداد سوال
لغات یا Vocabulary6
گرامر یا Grammar10
آزمون ریدینگ کوتاه یا Cloze Test10
کامل کردن جملات یا Sentence completion10
ترجمه انگلیسی به ترکی یا English Turkish Translation3
خواندن یا Reading20
کامل کردن مکالمه یا Dialogue Completion5
پیدا کردن نزدیک ترین جمله یا Finding the Closest Sentence4
کامل کردن پاراگراف یا Paragraph Completion4

ثبت نام آزمون YDS ترکیه

ثبت ‌نام در این آزمون به صورت حضوری انجام می گیرد و داوطلب باید حتماً به ترکیه سفر کند و با مراجعه به نمایندگی ‌های سازمان OSYM در ترکیه ثبت نام خود را انجام دهد. توجه داشته باشید که  برای اولین ثبت ‌نام حضور داوطلب اجباری است اما برای ثبت ‌نام‌های بعدی امکان طی کردن مراحل به صورت الکترونیکی و از ایران وجود خواهد داشت. علت لزوم مراجعه حضوری برای اولین ثبت ‌نام این اسن که در نمایندگی OSYM از داوطلب عکس گرفته می شود و برای او یک پروفایل در سیستم ساخته خواهد شد. این پروفایل تا حدوداً 5 سال فعال خواهد بود و در صورت ثبت نام های بعدی آزمون حضور داوطلب الزامی نمی باشد. 

برای ثبت نام آزمون YDS نیازی به اخذ اقامت یا شهروندی ترکیه  ندارید. شما به عنوان تبعه خارجی در ترکیه با داشتن گذرنامه خود می توانید در سامانه ÖSYM  نسبت به ثبت نام این آزمون اقدام نمایید. در مورد ثبت نام و سفر به ترکیه برای انجام مراحل حضوری ثبت نام می توانید از موسسه مهاجرتی اقامت98 راهنمایی و مشاوره بگیرید. با توجه به اینکه ثبت نام در این آزمون الزاما باید به یکی از نمایندگی های سازمان OSYM در خاک ترکیه مراجعه نمایید، شهرهای مرزی بین ایران و ترکیه مانند وان، ایقدیر، آغری و … می تواند مقصد مناسبی برای ثبت نام در این آزمون برای ایرانیان باشد.

لازم به ذکر است که هزینه ثبت نام در این آزمون بر اساس آخرین اطلاعات در سال 2020 حدود 240 لیر ترکیه می باشد و مهلت ثبت نام این آزمون یک ماه قبل از برگزاری آزمون است.

آزمون YDS ترکیه

زمان و مکان برگزاری آزمون YDS ترکیه

آزمون YDS دو بار در سال و در  بهار و پاييز برگزار می‌شود.  با توجه به اینکه مدرک  زبان  انگليسي  برای  مقطع  دکتري و تخصص، اجباري است دریافت مدرک یکی از آزمون های زبان برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی لازم می باشد. با این حال معمولاً  تمامی  دانشگاه ‌ها  ارزش بیشتری برای آزمون آیلتس  و تافل قائل‌ اند و  به همین دلیل آزمون YDS  ترکیه هرساله تعداد کمتری متقاضی دارد. 

YDS  کاغذی فقط سالی دومرتبه برگزار می شود. یک بار  در آوریل و بار دوم در سپتامبر که در مراکز خاصی  برگزار می‌ گردد. نتایج این آزمون نیز روز پس از برگزاری اعلام می‌شود. 

توجه داشته باشید که آزمون YDS ترکیه در ایران برگزار نمی شود.

ایرانیان می ‌توانند در دانشگاه شهر وان که فقط یک ساعت با مرز ایران فاصله دارد در آزمون کاغذی یدس که دو بار در سال برگزار می شود شرکت کنند. لازم به ذکر است که EYDS هرماه  ولی  فقط در سه شهر ترکیه  برگزار  می‌شود و این آزمون به صورت (Computer -Based) است. آزمون یدس در شهر های آنکارا، ازمیر، استانبول و آلسانکاک برگزار می شود. شعبه های برگزار کننده این آزمون آنکارا اینگلیش کورس، استانبول اینگلیش کورس ، ازمیر انگلیش کورس و آلسانکاک انگلیش کورس هستند.

Ankara English Course📍

İstanbul English Course📍

İzmir English Course📍

Alsancak English Course📍

نتایج و نمره دهی آزمون YDS

نتایج آزمون کاغذی 20 روز پس از برگزاری و نتایج آزمون الکترونیکی 12 ساعت پس از برگزاری اعلام می شود. همانطور که قبلا هم اشاره شد این آزمون دارای 80 سوال می باشد. نمره آزمون بین 0 الی 100 اعلام می شود. به عبارت دیگر هر سوال این آزمون 1.25 نمره خواهد داشت  و سوالات به صورت پنج گزینه ای طرح می شوند. نکته قابل توجه این است که آزمون یدس دارای نمره منفی نمی باشد بنابراین داوطلبان می توانند گزینه هایی که در تردید هستند را نیز انتخاب نمایند و شانس خود را برای کسب نمره بالا تر امتحان کنند. نمرات این آزمون در پنج سطح اعلام می شود که بالاترین آنها سطح A و پایین ترین آنها سطح E خواهد بود.

🔻 سطح A : نمره بین 100-90 از 100

🔻 سطح B: نمره بین 80-89 از 100

🔻 سطح C : نمره بین 70-79 از 100

🔻 سطح D : نمره بین 60-69 از 100

🔻 سطح E: نمره بین 50-59 از 100

در صورتی که چندین مرتبه در آزمون YDS ترکیه شرکت کرده باشید و نمرات مختلفی را به دست آورده باشید بالاترین نمره ای که در این آزمون اخذ کنید ملاک پذیرش قرار می گیرد.

چه کسانی در آزمون YDS ترکیه شرکت می کنند؟

ثبت نام در این آزمون مختص به دانشجوها نیست و بسیاری از کارمندانی که قصد دارند در شغل خود در بخش دولتی و خصوصی ارتقا رتبه پیدا کنند نیز باید در آزمون یدس شرکت نمایند  . با این حال اکثر شرکت کنندگان در این آزمون را دانشجویانی تشکیل می دهند که قصد دارند برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد در ترکیه و یا دکتری اقدام کنند و دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد هستند یا می خواهند مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا بگیرند. همچنین داوطلبانی که در حوزه بهداشت و درمان مشغول هستند و برای امتحان TUS و DUS آماده می شوند معمولا در این آزمون شرکت می کنند.

منابع آزمون YDS

منابع آزمون YDS

همانطور که می دانید برای آمادگی شرکت در هر آزمونی نیاز به مطالعه و تمرین دارد. آزمون یدس نیز نیز از این قاعده مستثنی نیست. کتاب های متعدد و متنوعی برای آمادگی این آزمون منتشر شده است و موسسات آموزشی مختلف کلاس های آمادگی این آزمون را برگزار می کنند. توجه داشته باشید که هدف اصلی این آزمون سنجش مهارت زبان انگلیسی داوطلب از و کسب نمره در آن به دانش زبان انگلیسی داوطلب بستگی دارد. برخی از کتاب های آمادگی این آزمون عبارتند از :

YDS exam pack📕

YDS reader📕

Capsule for YDS📕

YDS exam master📕

YDS test pro📕

YDS projector📕

نمونه سوالات  دوره های گذشته این آزمون می تواند برای درک شیوه سوالات و تمرین مهارت های شرکت در این آزمون بسیار مفید باشد. در ادامه فایل های نمونه سوالات آزمون های YDS دوره های قبل ارائه شده است.

پاسخ به سوالات متداول

❓ مدت زمان اعتبار آزمون YDS ترکیه چقدر است؟

مدت زمان اعتبار آزمون یدس ترکیه 2 سال می باشد.

❓ تفاوت آزمون YDS و EYDS ترکیه چیست؟

این آزمون هم به صورت مداد و کاغذی که به آزمون YDS معروف است و هم به نوع آنلاین آن که E-YDS مشخص می شود برگزار می شود.آزمون از نوع مداد کاغذی سالی دو مرتبه برگزار می شود. اولین مورد آن در ماه آوریل و نوبت بعدی آن نیز در ماه سپتامبر هر سال برگزار می شود. نتایج این آزمون حداکثر 20 روز بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود ولی آزمون الکترونیکی هر ماه برگزار می شود و نتایج آن پس از 12 ساعت اعلام می گردد.

❓ آزمون YDS ترکیه برای چه مقاطعی اهمیت دارد؟

در مقطع ورود به دوره کارشناسی ارشد برخی از دانشگاه های کشور ترکیه قبولی و کارنامه این ازمون را ملاک قرار می دهند اما تمام دانشگاه ها برای ورود از مقطع کارشناسی ارشد به دکتری این کارنامه این ازمون را از داوطلبان درخواست می کنند. به عبارتی می توان گفت برای ادامه تحصیل در مقاطع نتکمیلی در دانشگاه ها کشور ترکیه داشتن کارنامه آزمون YDS ضروری است.

❓ آزمون یدس آسان تر است یا تافل و آیلتس؟

ازمون YDS از دو آزمون تافل و آیلتس آسان تر است. 

❓ آیا آزمون  YDS ترکیه نمره منفی دارد؟

خیر. سوالات آزمون یدس ترکیه 5 گزینه ای هستند و این آزمون نمره منفی ندارد.

❓ آیا آزمون YDS ترکیه در ایران برگزار می شود؟

خیر آزمون یدس فقط در کشور ترکیه برگزار می شود.

❓ آیا ثبت نام در آزمون YDS ترکیه حضوری است؟

 اگر برای اولین بار قصد شرکت در این آزمون را دارید، باید حضوری مراجعه کنید‌. به عبارتی حضور برای ثبت نام اولیه اجباری است. این در حالی است که ثبت نام های بعدی الکترونیکی می باشد و می توانید از ایران ثبت نام خود را انجام دهید.

❓ آیا برای شرکت در آزمون YDS نیاز به اقامت ترکیه داریم؟

برای ثبت نام آزمون YDS نیازی به اخذ اقامت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه نخواهید داشت.

❓ آیا ایرانیان می توانند در آزمون YDS ترکیه شرکت کنند؟

هیچ نوع محدودیتی برای ثبت نام این آزمون برای ایرانیان وجود ندارد.

❓ مهلت ثبت نام در آزمون YDS ترکیه چقدر است؟

مهلت ثبت نام در این آزمون تا یک ماه قبل از برگزاری آزمون می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *