اوبر ترکیه

اوبر به ترکیه بازگشت : آغاز مجدد فعالیت تاکسی آنلاین اوبر در ترکیه

سرویس پرآوازه و مشهور تاکسی های اینترنتی اوبر خدمات خود را دوباره در ترکیه راه اندازی کرده است.  پس از آنکه از سال 2019 تا همین اواخر استفاده از خدمات تاکسی آنلاین اوبر در ترکیه ممنوع بود و در صورت تخلف مسافران این تاکسی ها ملزم به پرداخت جریمه بودند، دادگاهی در استانبول ممنوعیت استفاده از اوبر را در ماه دسامبر لغو کرد و با واکنش متفاوتی از رانندگان تاکسی زرد مواجه شد که مدت ها از این برنامه محبوب شکایت داشتند که کار و کاسبی آنها را کساد کرده است.

ایوپ آکسو ، رئیس اتاق رانندگان تاکسی و انجمن صاحبان تاکسی مستقر در استانبول ، گفت:

“ما به تصمیم دادگاه اعتراض خواهیم کرد. نگرانی ما با در نظر گرفتن فعالیت و عملکرد گذشته اوبر تشدید شده است. همه می دانند که Uber چگونه به تجارت تاکسی در سراسر جهان آسیب رسانده است. “

هزاران راننده تاکسی در سال 2018 در اعتراض به محبوبیت بالای این برنامه در بین گردشگران ، به خیابان های استانبول آمدند. این اعتراضات و درگیری ها پس از آنکه رانندگان تاکسی شروع به شناسایی و حمله به رانندگان Uber برای ضرب و شتم آنها کردند ، بسیار ناخوشایند شد.

اعتراضات علیه اوبر در ترکیه

شرکت اوبر که دفتر مرکزی آن در کالیفرنیا مستقر است ، ادعا کرده است که قصد دارد انقلابی در اقتصاد جهانی داشته باشد ، در مناطق مختلف جهان تحت ادعای قیمت گذاری غیر منطقی ، استفاده شیوه های غیررقابتی و نحوه برخورد با رانندگان خود تحت پیگرد قانونی است.

یکی از نقاط مورد اعتراض رانندگان تاکسی استانبول درباره اوبر ، سرویس XL بود: Uber مشتری ها را با ون های مرسدس و فولکس واگن و بر روی صندلی های چرمی حمل می کرد و در برخی مواقع به مسافران نوشیدنی و شیرینی رایگان می داد.

این سرویس نه تنها در بین 50 میلیون گردشگری که در دوران قبل از همه گیری کورونا به ترکیه سفر می کردند محبوب شده بود ، بلکه در حال تبدیل شدن به یک روش ترجیحی حمل و نقل برای مردم محلی نیز گشته بود.

تصمیم دادگاه در مورد اوبر می گوید که می تواند فعالیت های خود را در زمینه خدمات تاکسی از سر بگیرد با این حال اوبر هنوز مشخص نکرده است که سرویس XL خود را نیز مجددا راه اندازی می کند یا خیر.

استفاده از تاکسی در ترکیه در میان گردشگران محبوب نیست. رانندگان تاکسی استانبول به دلیل رفتار بد و عادت به مکالمه های بی مورد با مشتریان مشهور هستند. دیدن تصویری از رفتار نامناسب یک راننده تاکسی در استانبول غیرمعمول نیست.

سامیل کاراداگ ، مدیر یک دفتر تاکسیرانی خانوادگی در محله اورتاکوی استانبول ، گفت که بازگشت اوبر و رقابت رانندگان تاکسی شهری باعث می شود آنها در مورد نگرش خود نسبت به مشتری تجدید نظر کنند.

“من فکر می کنم بازگشت اوبر رانندگان و صاحبانان دفاتر تاکسیرانی را مجبور می کند که درست رفتار کنند. در نتیجه ، این داستان تأثیر مثبتی بر صنعت تاکسیرانی ترکیه خواهد داشت. “

Uber با توانایی اتصال سریع مسافر با نزدیکترین سواری موجود ، از زمان راه اندازی در سال 2010 تاکنون در 600 شهر در سرتاسر دنیا گسترش یافته است.

تاکسی ترکیه

اما در ترکیه با چالش هایی مواجه است حتی اگر در حال حاضر پوشش قانونی داشته باشد. آكسو ، رئیس انجمن رانندگان تاکسیرانی استانبول ، گفت: “ما به اوبر اعتماد نداریم ،” و اضافه كرد كه برنامه های تاکسی آنلاین تركیه را به Uber ترجیح می دهد.

کاراداگ گفت که در بین رانندگان تاکسی این ترس وجود دارد که علی رغم تصمیم دادگاه ، Uber خدمات XL را دوباره معرفی کند.

“ما دقیقاً نمی دانیم در آینده چه اتفاقی می افتد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.