چگونه در استانبول خانه اجاره کنیم؟

اجاره خانه در ترکیه برای اقامت های کوتاه مدت به دلایل مختلف، از جمله سفر و بازدید از جاذبه های گردشگری و یا مهاجرت به کشور سوم، ممکن است دغدغه بسیاری از ایرانیان قبل از سفر به این کشور باشد. از سوی دیگر  بسیاری از مهاجرانی که قصد کار و یا تحصیل و زندگی در کشور ترکیه را دارند و بودجه کافی برای خرید ملک در این کشور را ندارند، اقدام به اجاره ملک در ترکیه می نمایند. پیش از تصمیم برای اجاره ملک در ترکیه لازم است با انجام تحقیقات در مورد شهر های مختلف ترکیه و شرایط زندگی در محله های مختلف اطمینان حاصل کنید که خانه ای که انتخاب می کنید تمام نیاز های شما را برآورده می کند. بازدید خانه ها از طریق تماس مستقیم با شماره تلفن های تبلیغاتی در اینترنت و یا صاحبخانه و نماینده های املاک امکان پذیر می باشد. همچنین جستجوی خانه با مراجعه به خیابان ها ومحله های مورد نظر و از طریق تبلیغات سنتی و آگهی های آویزان شده از پنجره خانه ها نیز صورت می گیرد. به طور کلی جستجو برای اجاره خانه در استانبول ترکیه مستلزم تسلط نسبی به زبان ترکی و توانایی مذاکره به این زبان است. بنابراین بهره گیری از مشاوره افراد مسلط به بازار اجاره مسکن ترکیه در موسسه اقامتی اقامت 98 و استفاده از مهارت و تجربیات آنها می تواند در فرآیند تصمیم گیری صحیح موثر باشد .

جستجوی خانه برای اجاره در ترکیه به دو روش کلی صورت می گیرد. اولین روش اقدام از طریق آژانس های املاک در شهر های مختلف این کشور می باشد. این آژانس ها معمولا مورد های محلی و محدودی از املاک را به اجاره کنندگان معرفی می کنند. بنابراین برای اجاره خانه از طریق آژانس های املاک ابتدا باید محدوده مورد نظر خود را تعیین کنید و پس از آن لازم است با آژانس های زیادی در تماس باشید. در صورت عقد قرارداد اجاره، اجاره کننده باید کمیسیون آژانس را که ۱۲٪ از مجموع اجاره سالیانه منزل می باشد، پرداخت کند. روش دوم اجاره مستقیم خانه از مالک می باشد.هزینه های آژانس های املاک باعث می شود که بسیاری از مالکان از مراجعه به این مراکز صرف نظر کنند و با استفاده از روزنامه ها و اعلانات محلی و به طور مستقیم ملک خود را اجاره دهند. پس از پیدا کردن خانه مناسب، توافق بر سر جزییات و امضای قرارداد اجاره نامه از طریق هرکدام از روش های اشاره شده، اجاره کننده باید نسبت به تغییر نام قبوض اقدام نماید. تغییر نام قبوض مسئولیت بدهی ها را از صاحب قبلی به اجاره کننده منتقل می کند.

 قیمت اجاره خانه با وسایل در ترکیه چقدر است؟

به طور کلی املاک در کشور ترکیه به دو صورت مبله و به همراه لوازم و یا خالی اجاره داده می شوند که قیمت اجاره خانه در ترکیه با وسایل معمولا گرانتر می باشد. قیمت اجاره ملک در ترکیه به فاکتورهایی از جمله شهر، محله، ابعاد و مشخصات خانه وابسته است. قیمت اجاره خانه در استانبول، در مقایسه با شهر های دیگر ترکیه بیشتر است. اجاره خانه با وسایل در استانبول ترکیه با بازه های زمانی مختلف به صورت چند روزه، یک ماهه، ۳ ماهه، و یکساله امکان پذیر است. هرچه مدت زمان اجاره کمتر باشد قیمت اجاره منزل در ترکیه بیشتر است. این افزایش قیمت به دلیل مشکلات احتمالی تعویض مستاجر و تعمیرات خانه صورت می گیرد. برای مثال اگر بخواهید خانه ای در استانبول برای مدت کمتر از یک سال اجاره کنید موظف به پرداخت 2000 تا 3000 لیر در ماه خواهید بود در حالی که قیمت اجاره همان خانه به صورت سالیانه 1000 لیر در ماه می باشد. قیمت اجاره ملک در استانبول با توجه محل خانه، سال ساخت آن، ویلایی، آپارتمان و یا برج بودن آن و عواملی از این دست متغیر و متفاوت است. به طور حدودی بهای اجاره ملک در استانبول از 1000 لیر در ماه شروع شود و به 15000 لیر در ماه در برخی مناطق می رسد. به عنوان مثال اجاره آپارتمان نوساز دو خوابه با متراژ 100 متر در محله های متوسط رو به بالای استانبول حدود 2000 لیر در ماه می باشد. در حالی همان متراژ آپارتمان ممکن است در محله های دیگر با 1200 تا 1500 لیر اجاره داده شود. لازم به ذکر است که قیمت ها مطلق نبوده و همواره در معرض تغییر هستند با این حال اگر اولویت شما نوساز بود خانه و یا پایین بودن اجاره بها می باشد، محله های نوساز اطراف استانبول میتوانند انتخاب خوبی برای شما باشد. بنابراین اگر قصد اجاره خانه مبله در استانبول ترکیه را دارید، باید با در نظر گرفتن بودجه خود و مشاوره با متخصصان حوزه املاک در موسسه اقامت 98 نسبت به انتخاب بهترین محله برای سکونت در مدت اقامت خود اقدام نمایید.

اجاره خانه در ترکیه
قیمت اجاره خانه با وسیله در ترکیه
اجاره خانه به صورت هفتگی و ماهانه در ترکیه

اجاره خانه و سوئیت به صورت هفتگی و ماهانه در استانبول

اجاره سوئیت‌ در استانبول برای اقامت های کوتاه مدت به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه  و با قیمت های پایین بسیار رایج است. اگر قصد اقامت و سکونت چند روزه در استانبول را دارید لازم است بدانید که هزینه های اجاره سوئیت‌ در استانبول و یا اجاره خانه در استانبول برای 1 ماه بسیار کمتر از هزینه های اقامت در هتل می باشد. علاوه بر این اجاره سوئیت و یا آپارتمان های مبله ای که دارای آشپزخانه و وسایل آشپزی هستند می تواند هزینه های اقامت شما رو به طور قابل توجهی کاهش دهد و به صرفه تر است که به جای اقامت در هتل  به صورت روزانه و هفتگی سوئیت و یا آپارتمان در مرکز شهر اجاره کنید.  قیمت اجاره هفتگی خانه در استانبول به موقعیت مکانی و تمیزی ملک و تعداد مسافرین بستگی دارد. قیمت اجاره سوئیت‌ هفتگی در استانبول در میدان تقسیم از 300 الی 500 لیر در روز برای واحد های با کیفیت متغیر می باشد. این قیمت مطلق نیست و می تواند با توجه به امکانات و سطح کیفی کاهشی یا افزایشی باشد.

اما برای دانشجویان و سایر مهاجران و یا خانواده های که با صرفا با هدف آشنایی ثبت نام در دانشگاه، انجام کار، مسافرت و یا صرفا آشنایی با محیط کشور ترکیه را دارند، امکان ارائه سوئیت های ارزان قیمت و با کیفیت و امکانات ویژه در سایر نقاط استانبول نیز امکان پذیر است.

خاطر نشان میکنیم که هزینه ترنسفر و اقامت کلیه مشتریان اقامت 98 در طول پروسه امور مهاجرتی رایگان بوده و شما مهمان اقامتگاه ها و سرویس های ترانسفر ویژه مهمانان اقامت 98 خواهید بود.

 لازم به ذکر است که برای اجاره های کوتاه مدت، مانند اجاره خانه برای دو هفته در استانبول نیازی به پرداخت هزینه املاک نخواهید داشت. مسئله ای که باید هنگام اجاره سوئیت‌ هفتگی در استانبول به آن توجه داشته باشید امنیت سوئیت ها می باشد. در بعضی مناطق امنیت پایین است و امکان سرقت از مسافرین زیاد می باشد بنابراین لازم است در انتخاب سوئیت برای اجاره همیشه موقعیت و امنیت را در نظر داشته باشید و از اجاره کردن خانه های ناامن بپرهیزید. ملکی که برای اجاره به منظور اقامت های کوتاه مدت واگذار می شود باید مجوز اجاره کوتاه مدت به توریست ها را داشته باشد. اجاره هفتگی خانه در استانبول امکان استفاده از امکاناتی از قبیل استخر، باشگاه بدنسازی و نگهبانی را فراهم می سازد در حالی که صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به اقامت در هتل دارد. سوییت ها و خانه های ارائه شده برای اجاره توسط اقامت 98 مناسب اقامت خانوادگی هستند و از امنیت کافی برخوردار هستند.

اجاره خانه ماهانه در ترکیه

 شرایط رهن آپارتمان در ترکیه

امکان رهن آپارتمان در استانبول یا دیگر شهر های کشور ترکیه وجود ندارد. شما یا یک خانه را خریداری می کنید و یا آن را برای بازه زمانی مشخص اجاره می کنید. رهن آپارتمان در استانبول و یا پرداخت مبلغ هنگفت به عنوان پول پیش به صاحب‌خانه امکان پذیر نمی باشد. پول پیش یا دپوزیت هنگام اجاره خانه به اندازه‌ی یک یا دو مبلغ کرایه است. به عنوان مثال اگر قیمت اجاره ی یک خانه‌ 1000 لیر در ماه باشد، اجاره کننده باید مبلغ 1000 یا 2000 لیر، به عنوان پول پیش، پرداخت کند. در هنگام اجاره آپارتمان مبله در استانبول مبلغ پول پیش به اندازه دو ماه کرایه می باشد. مبلغ دپوزیت پس از پایان موعد اجاره و در صورتی که خسارتی به خانه وارد نشده باشد در زمان تخلیه خانه به اجاره کننده بازگردانده می شود.

رهن آپارتمان در ترکیه
شرایط رهن آپارتمان در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه

 نکات مهم در خصوص اجاره خانه در ترکیه

 • 🔹 برای اجاره خانه در کشور ترکیه به پاسپورت معتبر و یا اجازه اقامت نیاز دارید.
 • 🔹 دو نوع از متداول ترین انواع خانه های مورد اجاره در استانبول خانه های داخل مجتمع و یا سیته،  که دارای امکانات رفاهی گسترده از جمله استخر، باشگاه بدنسازی، نگهبانی و … هستند، و آپارتمان معمولی و یا نرمال آپارتمان، که معمولا زیر ۱۰ طبقه هستند و هزینه شارژ آنها کمتر است، می باشند.
 • 🔹 چیزی به عنوان الزام برای پرداخت پول پیش در اجاره خانه ترکیه وجود ندارد و به جای آن اجاره کننده باید در ابتدا دپوزیت که مبلغی برابر با مبلغ ۱ ماه اجاره و در صورت مبله بودن خانه ۲ ماه اجاره ملک است، را پرداخت کند.
 • 🔹 اجاره هر ماه باید راس تاریخ معین شده در قرارداد و معمولا در ابتدای هر ماه پرداخت شود.
 • 🔹 امکان اجاره خانه به صورت روزانه در ترکیه و استفاده از سوئیت‌های ارزان برای دانشجویان و مسافران وجود دارد.  هزینه اجاره خانه روزانه در ترکیه با توجه به مدت زمان اجاره، منطقه، کیفیت امکانات و امنیت ملک متغیر است.
  🔹 هزینه های اجاره خانه در استانبول برای یک هفته از هزینه های اقامت در هتل کمتر است.
 • 🔹 با استفاده از حکم تخلیه ثبت شده در هنگام عقد قرارداد اجاره در ترکیه صاحب ملک معمولا می تواند در صورت بروز مشکلات احتمالی به راحتی دستور تخلیه ملک را بدهد. با این حال مالک نمی تواند بدون دلیل موجه تقاضای تخلیه کند.
 • 🔹 افزایش مقدار اجاره در ترکیه طبق قانون ۱۰% مبلغ اجاره می باشد.
 • 🔹  در صورتی که مستاجر زودتر از موعد قصد تخلیه خانه را داشته باشد موظف است 2 ماه زودتر صاحب خانه را مطلع سازد و در نظر داشته باشد که در صورت فسخ قرارداد مبلغ دپوزیت به او برگردانده نمیشود. با این حال ممکن است در هنگام قرارداد توافق دیگری بر سر بازگرداندن مبلغ ودیعه صورت گرفته باشد.
 • 🔹 اجاره کننده موظف به پرداخت هزینه های شارژ ساختمان و قبض ها می باشد .
 • 🔹 در صورتی که اجاره کننده خانه را رنگ شده تحویل گرفته باشد، هنگام تخلیه خانه باید آن را رنگ شده به صاحب خانه تحویل دهد.
 • 🔹 مسئولیت هرگونه خرابی و تعمیرات در طول مدت اجاره نامه و هزینه نظافت پس از تخلیه ملک بر عهده اجاره کننده می باشد.
 • 🔹 در نظر گرفتن و بررسی دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و امکانات رفاهی از نکات ضروری هنگام انتخاب ملک برای اجاره در ترکیه می باشد.
 • 🔹 در هنگام  عقد قرارداد اجاره احتیاط کنید و اطمینان حاصل کنید که موجر شما مالک اصلی خانه است و ملکی که می‌خواهید اجاره کنید، به افراد دیگری اجاره داده نشده است. 
 • 🔹 مطمئن ترین راه برای اجاره خانه در شهرهای مختلف کشور ترکیه برای اقامت های کوتاه مدت یا بلند مدت استفاده از دفاتر معتبر و مشاورین مسکن مجاز می باشد که نیازمند تسلط کافی به زبان ترکی و یا همراهی با مترجمی مطمئن می باشد. عدم تسلط به زبان ترکی ممکن است منجر به تحمیل هزینه های اضافی شود بنابراین توصیه می شود در پروسه اجاره ملک در این کشور از موسسه معتبر اقامت 98 کمک بگیرید و به اشخاص و یا بنگاه دار های ترک اطمینان نکنید.

 نحوه گرفتن اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه

قوانین اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک در سال 2020 تغییراتی اساسی داشته است. بنا بر قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه به متقاضیان دریافت اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه، اقامت این کشور تعلق نمیگیرد. همچنین اقامت آن دسته از مهاجرانی که در گذشته از طریق اجاره ملک کسب شده تمدید نخواهد شد. در گذشته با اجاره ملک متقاضیان قادر به دریافت اقامت 2 ساله کشور ترکیه می شدند و پس از پایان 2 سال تمدید مجدد اقامت امکان پذیر بود. اما در قوانین جدید که در سال 2020 به روز رسانی شده است در صورت اجاره خانه در ترکیه، اجاره کننده اقامت 1 ساله دریافت میکند. این در حالی است که پس از پایان 1 سال امکان تمدید اقامت از طریق اجاره نامه وجود ندارد. در حال حاضر اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک در واقع همان اقامت توریستی ترکیه محسوب می شود. اقامت توریستی ترکیه برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند بیش از 90 روز در کشور ترکیه بمانند. قوانین اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه سابقا به این صورت بود که اجاره کننده می‌توانست با اجاره نامه در سال بعد نیز اقامت خود را تمدید‌ کرده و در ترکیه بماند. اما طبق قوانین جدید، جهت تمدید اقامت، علاوه‌ برداشتن اجاره‌ نامه، مجوز کار در ترکیه، اجازه تحصیل و شرایط سرمایه‌گذاری نیز لازم می باشد. براساس این قانون هر تبعه خارجی فقط یک سال میتواند از طریق اقامت توریستی و اجاره ملک برای اقامت ترکیه اقدام کند و پس از آن باید از روش های دیگری برای تمدید و تغییر اقامت اقدام نماید. به عبارت دیگر پس از اتمام مدت‌ زمان یکساله اقامت، فرد باید مدارکی ارائه کند که نشان‌دهنده داشتن شرایط لازم جهت ادامه حضور در کشور ترکیه باشد و با تغییر نوع اقامت همچنان در این‌ کشور حضور داشته باشد. متقاضیان همچنین می توانند پس از سپری کردن یک‌ سال در خارج از ترکیه مجددا با اجاره‌ نامه برای دریافت اقامت توریستی ترکیه، درخواست کنند. اخذ اقامت توریستی با اجاره‌ نامه یا از طریق اجاره ملک ممکن است یکی از روش‌های مقرون‌ به ‌صرفه اخذ اقامت یکساله باشد اما ثبات این روش بسیار کم و ریسک آن بسیار زیاد می باشد، چرا که امکان رد درخواست اقامت یا ریجکت شدن متقاضی از سوی اداره مهاجرت ترکیه وجود دارد و در این صورت فرد باید در کمتر از ده روز خاک ترکیه را ترک کند و پس از شش ماه دوباره برای اخذ اقامت اقدام کند. آگاهی از جزئیات و قوانین جدید اخذ اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک و فراهم‌ کردن مدارک برای تمدید اقامت موضوع بسیار مهمی است که باید حداقل دو ماه قبل از پایان مدت اقامت به آن پرداخته شود.

گرفتن اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه

سوالات متداول در خصوص رهن آپارتمان و اجاره خانه در ترکیه

بله ممکن است. اگر ارزش ملک خریداری شده کمتر از 250 هزار دلار است، می توانید بعد از 5 سال زندگی در ترکیه برای خود و خانواده (فرزندان زیر 18 سال) درخواست اقامت دائم و شهروندی کنید.

طبق قوانین جدید با اجاره خانه، اقامت یک ساله توریسیتی اعطا می شود و هر فرد خارجی فقط برای یک سال می تواند از مجوز اقامت از طریق اجاره خانه در خاک ترکیه بماند.

خیر، امکان رهن خانه در ترکیه وجود ندارد. اما در زمان اجاره خانه باید معادل یک یا دو ماه اجاره خانه به صورت پول پیش پرداخت شود. این مبلغ پس از پایان موعد اجاره، در صورتی که به خانه آسیبی وارد نشده باشد، به مستاجر باز گردانده می شود.

هزینه اجاره سوئیت و خانه برای اقامت های کوتاه مدت (مثلا یک ماهه) در مقایسه با هتل بسیار کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.