تاکسی ترکیه

همه چیز درباره استفاده از تاکسی در ترکیه

صرف نظر از این که اقامت ترکیه را دریافت کرده اید و یا به قصد گردشگری به این کشور سفر کرده اید، باید بدانید که هزاران تاکسی زردی که در سطح شهر های مختلف ترکیه تردد می کنند، حمل و نقل سریع و راحت را برای گردشگران و افراد مقیم این کشور ارائه می دهند. با یک تاکسی زرد می توانید در حالی که بدون استرس به مقصد می رسید، نگرانی از بابت یافتن مسیر خود در شهر یا حمل وسایل و چمدان های خود در صندلی عقب یک وسیله نقلیه عمومی نخواهید داشت. دو نکته منفی اصلی استفاده از تاکسی در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول ، ترافیک سنگین و در برخی موارد کلاهبرداری های رانندگان تاکسی است. در واقع ، می توان گفت ترافیک یک مشکل بزرگ در استانبول است که باعث خطوط بی پایان اتومبیل می شود. از این رو ، با توجه به تاکسیمتر تاکسی ها، کرایه آنها بر اساس مسافت طی شده و مدت زمان سواری حساب می شود و ممکن است منجر به این شود که در پایان مسافران هزینه های نسبتاً زیادی را پرداخت کنند. علاوه بر این ، رانندگان تاکسی استانبول به کلاهبرداری و دریافت کرایه بیش از حد از گردشگران مشهور هستند. این البته قاعده نیست اما خیلی زیاد اتفاق می افتد. در مجموع ، در صورت نامناسب بودن شرایط آب و هوایی یا کمبود وقت ، تاکسی های ترکیه همیشه ایده خوبی هستند. علاوه بر این ، در زمان هایی که وسایل های حمل و نقل عمومی فعال نیستند، مثلا ساعت های دیروقت در شب ها ، تاکسی راحت ترین گزینه برای جا به جایی است.

انواع تاکسی در استانبول

تاکسی های استانبول زرد هستند و روی سقف آنها تابلوهای تاکسی قرار دارند. یافتن یک تاکسی از میان بیش از 18000 تاکسی زرد تقریباً در هر کجای خیابان های استانبول معمولاً آسان است. علاوه بر تاکسی های زرد، تاکسی های لوکس در رنگ های فیروزه ای و مشکی نیز در این شهر وجود دارد. قیمت تاکسی های فیروزه ای و سیاه از تاکسی های زرد بسیار گران تر می باشد. علاوه بر این ها تاکسی های اینترنتی ترکیه نیز با آرم مخصوص شرکت های مختلف در دسترس می باشند که در بخش بعدی به طور مفصل به آنها پرداخته ایم.

تاکسی های اینترنتی ترکیه

همانطور که اشاره شد، تاکسی های زرد معمولی در همه جای استانبول وجود دارند. شما می توانید در هر زمان و مکانی در یک خیابان اصلی بایستید و دست خود را تکان دهید و یکی از آنها را به راحتی بگیرید. با این حال ، ایمن ترین روش برای جلوگیری از کلاهبرداری توسط تاکسی غیر رسمی ، تاکسی گرفتن از مکان های مشخص و صفوف تاکسی واقع در سراسر شهرهایی مثل استانبول است. روش دیگر این است که تاکسی خود را با استفاده از یکی از برنامه های تاکسی استانبول بصورت آنلاین رزرو کنید.

در ادامه برخی از مهم ترین و رایج ترین برنامه های اینترنتی تاکسی ترکیه معرفی شده است.

تاکسی اینترنتی ترکیه

بی تاکسی (BITAKSI)

بی تاکسی یا BITAKSI یکی از قدیمی‌ترین‌ شرکت های فعال تاکسی اینترنتی ترکیه است. این شرکت با فعالیت در 90 درصد استان های ترکیه و سر تاسر شهر های بزرگ این کشور بیشتر نقاط ترکیه را پوشش می‌دهد. بی تاکسی پرطرفدارترین اپلیکیشن تاکسی یابی اینترنتی در ترکیه است که با مزایایی از جمله، امنیت بالا، قدمت طولانی، رابط کاربری و ارائه تخفیف‌های متنوع و مناسبتی  امکان سفرهای درون شهری و بین ‌شهری را برای افرادی که در ترکیه اقامت گردشگری و یا دائمی دارند فراهم می کند.

کاربران در این اپلیکیشن می توانند از میان تاکسی‌های زرد (اقتصادی)، تاکسی‌های آبی (لوکس) و ون با توجه به شرایط و نیاز خود انتخاب کرده و از سفر خود لذت ببرند.

هنگامی که از طریق BiTaksi در ترکیه تاکسی گرفتید چند گزینه مسیر مختلف به شما نشان داده می شود ، بنابراین می توانید تماشا کنید تا مطمئن شوید که راننده مسیر درست را طی می کند. همچنین می توانید از طریق برنامه مسیری را که می خواهید راننده طی کند مشخص کنید. علاوه بر این ، بی تاکسی به شما اجازه می دهد تا اطلاعات سواری خود را برای یکی از دوستان یا خانواده خود ارسال کنید ، تا آنها بتوانند حرکت شما را دنبال کنند و بدانند که چه زمانی و به سلامت به مقصد رسیده اید.

تاکسی اینترنتی ترکیه

آی تاکسی (ITAKSI )

آی‌تاکسی توسط شهرداری های شهر های مختلف ترکیه مدیریت می‌ شود و می توان گفت رقیب اصلی بی تاکسی محسوب می شود. محدودیتی که آی تاکسی دارد این است که  خدمات این شرکت در تمامی استان‌ های ترکیه ارائه نمی شود و به اندازه بی تاکسی گسترده نیست. با این حال آی تاکسسی بر ارائه خدمات به توریست ها و در شهرهای بزرگ ترکیه تمرکز دارد. یکی از دلایلی که استفاده از این اپلیکیشن را در میان گردشگران ترکیه محبوب کرده است این است که تاکسی های آی ‌تاکسی از بی تاکسی ارزان ‌تر است.

در آی تاکسی نیز مشابه بی تاکسی کاربران می توانند با توجه به شرایط، نیاز ها و تعداد نفرات خود از میان گزینه های تاکسی‌های زرد (اقتصادی)، تاکسی‌های آبی (لوکس) و ون یکی را انتخاب نمایند. در استانبول می توانید کرایه تاکسی های آی تاکسی را با استانبول کارت پرداخت نمایید.

تاکسی اینترنتی ترکیه

گت ترنسفر (GET TRANSFER)

گت ترنسفر یک اپلیکیشن تاکسی اینترنتی بین‌ المللی است که در کشور ترکیه نیز فعالیت دارد. این شرکت امکانات متنوع و جالبی از جمله تاکسی هوایی را برای اولین بار در جهان ارائه کرده است. با توجه به لوکس بودن خدمات گت ترنسفر قیمت های آن تا حدودی گران است. تاکسی های این شرکت رنگ خاصی ندارند و از روی آرم GET TRANSFER شناخته می شوند.

کاربران می توانند از انواع تاکسی های این برنامه که شامل تاکسی اقتصادی یا اکونومیک، تاکسی پریمیوم، تاکسی بیزینس یا تجاری، تاکسی لوکس، تاکسی شاسی بلند، ون و مینی‌بوس و اتوبوس و در آخر تاکسی هوایی یا هلیکوپتر می شود، انتخاب نمایند.

اوبر ترکیه

اوبر ( UBER)

اوبر در آمریکا شروع به کار کرد و به تدریج  در کشور های مختلف از جمله ترکیه به شهرت و محبوبیت رسید. با این حال به دلیل تخلفات و مشکلات پیش آمده مجوز فعالیت اوبر در کشور ترکیه باطل شده است. با این حال هنوز هم رانندگان و اپلیکیشن آن در شهر های بزرگ مانند استانبول فعال هستند و قیمت تاکسی های آن ارزان تر از بقیه اپلیکیشن ها هست.

مجوز فعالیت این اپلیکیشن در سال گذشته میلادی در کشور ترکیه باطل شد و در صورت استفاده از آن و برخورد پلیس با مسافران، جریمه صادر می شد. با این حال از ابتدای سال 2021 با حکم دادگاهی در استانبول دوباره فعالیت قانونی خود را از سر گرفته است.

مزایای استفاده از تاکسی اینترنتی ترکیه

🔸 امکان استفاده از تاکسی‌های ارزان‌قیمت و یا ماشین‌های لوکس در شرایط و موقعیت های مختلف

🔸 کرایه های ارزان ‌تر در مقایسه با تاکسی‌ های شهری

🔸 اطلاع از مبلغ کرایه پیش از انتخاب تاکسی

🔸 استفاده از تخفیف‌های متنوع و مناسبتی ارائه شده توسط اپلیکیشن های مختلف

🔸 پشتیبانی اکثر برنامه های تاکسی آنلان ترکیه از زبان انگلیسی

🔸 امنیت بالا و اطمینان ار عدم کلاهبرداری

🔸 برخورد و پیگیری  بی‌اخلاقی رانندگان

🔸 امکان پرداخت هزینه با کارت اعتباری در ترکیه

🔸 امکان مشاهده رتبه های راننده در سفر های قبلی

🔸 در دسترس بودن در هر زمان و مکان

مهم ترین همه ی این مزایا امنیت استفاده از سرویس تاکسی آنلاین ترکیه می باشد. در ارائه دهندگان خدمات تاکسی های اینترنتی و حمل و نقل آنلاین تضمین خاصی برای ایمنی مسافران از همه نظر، کلاهبرداری گرفته تا کیفیت رانندگی رانندگان، وجود دارد. برای ایمن ماندن در حین استفاده از تاکسی آنلاین ترکیه، هویت راننده را با اطلاعات نشان داده شده در برنامه چک کنید.  داده های موجود در برنامه درباره راننده شاملد نام، عکس، شماره تلفن، پلاک خودرو و نوع آن می باشد که مهم است هنگام سفارش تاکسی به صورت آنلاین، و سوار شدن توجه کنید که آیا پلاک ها صحیح هستند و یا راننده همان است یا خیر. علاوه بر این،  مسیر را برای رسیدن به مقصد بدانید و هنگام استفاده از تاکسی آنلاین ترکیه به مسیر توجه کنید.

پرداخت کرایه تاکسی ترکیه

اگر می خواهید در ترکیه تاکسی بگیرید ، بهتر است مقداری پول نقد با خود حمل کنید. در شهر های توریستی و بزرگ ترکیه مثل استانبول این قاعده نیست که کارت های اعتباری در ترکیه به عنوان روش پرداخت پذیرفته نشوند اما بسیار محتمل است که راننده تاکسی شما ترمینال کارت لازم را نداشته باشد. علاوه بر این ، در پرداخت نقدی کرایه حتما لیر ترکیه بپردازید زیرا ممکن است در مورد نرخ تبدیل ارز اشتباه کنید و یا از شما کلاهبرداری شود. پس بهتر از قبل از هر چیزی در این کشور برای خرید لیر از صرافی  اقدام کنید تا در پرداخت هزینه های روزمره دچار مشکل نشوید.

تاکسی استانبول

توصیه های برای استفاده از تاکسی در ترکیه

🚖 به رانندگان تاکسی انعام ندهید. اگر بقیه پول نقدی شما در حدود 2 تا 5 لیر است ، می توانید آن را نگیرید و گرنه نیازی به انعام دادن نیست. این همان کاری است که مردم محلی بیشتر انجام می دهند.

🚖 اگر هتل شما کمی به فرودگاه های استانبول نزدیک است ، و می خواهید برای رفتن به فرودگاه تاکسی بگیرید ابتدا از هتل خود بخواهید ببیند آیا آنها می توانند خدمات شاتل رایگان به شما بدهند یا خیر.

🚖 مطمئن شوید که تاکسی در مسیر درست قرار دارد. می توانید مسیر را از طریق گوگل مپ با استفاده از اینترنت همراه سیم کارت ترکیه بررسی کنید.

🚖 اگر از تاکسی های شهری استفاده می کنید حتما تاکسی متر را پیدا کنید و به نرخ کرایه و نرخ پایه توج کنید تا راننده از شما کرایه اضافی دریافت نکند.

🚖 در هنگام پرداخت کرایه حتما لیر و اسکناس های کوچک به همراه داشته باشید.

کرایه تاکسی های استانبول در سال 2021 چقدر است؟

از ژانویه 2021 ، نرخ کرایه تاکسی در استانبول 11 درصد افزایش یافته است. قیمت ورودی تاکسی های زرد از 5 لیر ترکیه به 5،55 لیر ترکیه افزایش یافته است ، بنابراین زمانی که سوار تاکسی می شوید و راننده تاکسی تاکسی متر را فعال می کند باید عدد 5.55  لیر را ببینید. این مبلغ به 6،38 لیر برای تاکسی های فیروزه ای و 9،44  لیر برای تاکسی های سیاه افزایش می یابد.  قیمت هر کیلومتر مسافت در سال 2021 معادل 3.45 لیر ترکیه است.  این مبلغ به 3،99 لیر برای تاکسی های فیروزه ای و 5،54 لیر برای تاکسی های سیاه افزایش می یابد.

هزینه توقف تاکسی در سال 2021 معادل 15 لیر ترکیه برای تاکسی های زرد، 19 لیر ترکیه برای تاکسی های فیروزه ای  و 25 لیر ترکیه برای تاکسی های لوکس سیاه می باشد. توقف تاکسی برای جلوگیری از سوار شدن تاکسی های مختلف در مسافت های بسیار کوتاه که کار مسافر سریع تمام می شود بسیار مفید است.  توجه داشته باشید که هیچ تفاوتی بین کرایه تاکسی ترکیه در شب و روز وجود ندارد.

 اگر از سمت اروپایی استانبول به سمت آسیایی یا بالعکس سوار تاکسی شوید ، تاکسی باید عوارض پل بپردازد و هزینه آن از شما گرفته می شود ولی شما در قبال هزینه های عوارض مسیر برگشت تاکسی مسئولیتی ندارید. هزینه عوارض پل اول و دوم استانبول در سال 2021 حدود 13.25 لیر و هزینه عوارض پل سوم حدود 27.5 لیر می باشد. برای عبور از بسفر از طریق پل ها ، از راننده بخواهید که کدام پل را انتخاب کند. سه پل بر روی بسفر وجود دارد و پل سوم و آخرین (پل Yavuz Sultan Selim) بسیار دور از مرکز شهر است و بیشتر توسط کامیون ها ، حمل و نقل و اتوبوس های بین شهری استفاده می شود. اجازه ندهید راننده تاکسی از آن مسیر برود، چرا که واقعا هزینه زیادی برای شما خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.