نوتر در ترکیه

تاییدیه نوتر مدارک در ترکیه

آشنایی با اصول و قوانین اداری و حقوقی در کشورترکیه ، در هنگام مهاجرت و سرمایه‌ گذاری اهمیت فراوانی دارد. یکی از مهم ترین مراحل اداری در انجام فعایت های مختلف در کشور ترکیه دریافت تاییدیه نوتر است که در این مقاله به طور مفصل فرآیند و اهمیت آن را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نوتر در ترکیه

تاییدیه  نوتر چیست؟

تاییدیه نوتر توسط دفاتر ثبت اسناد رسمی در کشور ترکیه، با ارزیابی مدارک معتبر که به ‌طور رسمی به زبان ترکی استانبولی ترجمه ‌شده ند، صادر می شود. در واقع برای تایید صحت مدارک پس از ترجه آنها به زبان ترکی استانبولی به صورت رسمی باید دفتر ثبت اسناد یا نوتر آن را تایید کند تا مدرک شما سندیت داشته باشد. ترجمه رسمی و قانونی مدارک بین‌المللی در ترکیه و دریافت تاییدیه نوتر برای آنها امکان استفاده قانونی و معتبر از اسناد را فراهم خواهد کرد.

با دریافت تاییده نوتر برای مدارک ترجمه شده دیگر نیاز به تأییدیه دیگری نخواهید داشت و می توانید ترجمه مدرک را به صورت قانونی و بدون مشکل در ترکیه استفاده نمایید.

اگر در کشور ترکیه به هر دلیلی نیاز به ارائه مدرکی پیدا کردید که در ایران صادر شده است کافی است ابتدا آن را ترجمه رسمی کنید و سپس به دفاتر اسناد رسمی ترکیه مراجعه نمایید. پس از دریافت تأییدیه نوتر، می توانید امور دیگر مانند تنظیم و ثبت قول ‌نامه و سند را انجام دهید.

❓ هزینه های نوتر در ترکیه چقدر است؟

هزینه های نوتر در ترکیه بستگی به مدرکی دارد که می خواهید آن را تایید کنید. به عنوان مثال نوتر کردن اجاره نامه  و یا سند خرید ملک یا وسیله نقلیه محدود 200 تا 400 لیر در سال 2021 هزینه دارد اما این هزینه برای پاسپورت کمتر است. در کل نوتر هزینه های متفاوتی دارد و نمی توان هزینه ی مشخصی برای آن تعیین کرد. با این حال صرف نظر از نوع اقدام شما اینکه برای چه کاری به نوتر مراجعه می کنید هزینه های آن بالا نمی باشد.

❓ آیا تاییدیه نوتر تاریخ اعتبار دارد؟

برای ترجمه و دریافت تاییدیه نوتر در ترکیه باید در نظر داشته باشید که تایید هر مدرک یک تاریخ اعتبار دارد.به عنوان نمونه ترجمه مدارک هویتی مانند  شناسنامه یا سند ازدواج یا پاسپورت دارای شش  ماه اعتبار است و پس از شش ماه باید مجددا ترجمه شده و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی تاییدیه بگیرد. با این حال برای ریز نمرات و مدارک تحصیلی میتوانید ترجمه و تاییدیه دائم بگیرید چرا که با گذشت زمان تغییر نمی کنند.

دفاتر نوتر

دفاتر نوتر در ترکیه

دفاتر نوتر در ترکیه در واقع مشابه دفاتر ثبت اسناد رسمی در ایران هستند. در این دفاتر متقاضیان می توانند با ارائه مدارک موجود برای موارد مختلف تاییدیه دریافت کنند. همانطور که اشاره شد دریافت تاییدیه نوتر یکی از مراحل اصلی و الزامی خرید ملک یا ثبت یک شرکت در ترکیه است. برای انجام همه امور اداری و سرمایه گذاری مانند خرید و فروش خانه و آپارتمان، خرید و فروش خودرو، ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار، امور حقوقی مربوط به وکالت ‌نامه و مواردی از این قبیل لازم است از دفاتر نوتر تاییدیه داشته باشید.

مدارکی که برای تایید به دفاتر ثبت رسمی اسناد یا دفاتر نوتر ارائه می‌شود باید به زبان ترکی استانبولی ترجمه رسمی‌ شوند. پس از آن تاییدیه اسناد و مدارک ترجمه ‌شده نوتر، در سر تا سر کشور ترکیه و سفارت‌های این کشور در سراسر جهان دارای سندیت و اعتبار است.

 این دفاتر در نقاط مختلف سطح شهر های ترکیه وجود دارد و به ‌راحتی می ‌توانید به یکی از آنها در نزدیکی محل اقامت خود دسترسی پیدا کنید. علاوه برتایید ترجمه های رسمی، در این مراکز اموری مانند تنظیم قولنامه برای اجاره یا خرید ملک،  خودرو و کالا با حضور طرفین معاله انجام می شود.

اقامت98 در کنار تمامی خدمات اخذ اقامت و سرمایه گذاری در ترکیه، امکان ترجمه مدارک به ترکی استانبولی و تایید دفاتر نوتر ترکیه را برای متقاضیان فراهم کرده است تا از صفر تا صد فرآیند مهاجرت به این کشور را با خیال راحت و بدون دغدغه پشت سر بگذارند.

آپوستیل در ترکیه چیست؟

آپوستیل برای قانونی کردن یک سند رسمی به کار برده می شود و یک معاهده بین المللی می باشد.  مدارک دارای مهر آپوستیل در یکی از کشورهای عضو معاهده تایید شده اند. کشور ترکیه نیز یکی از کشورهای عضو معاهده آپوستیل است. برای آپوستیل مدارک در ترکیه باید مدارک توسط دارالترجمه رسمی در ترکیه ، ترجمه شوند و پس از آن از دفاتر نوتر تاییدیه بگیرند. پس از دریافت تاییدیه نوتر با ارائه ترجمه مدرک به فرمانداری (والیلیک) می توانید مدرک خود را برای کشور مورد نظر آپوستیل کنید.

نکته ای که درباره آپوستیل در ترکیه وجود دارد این است که فقط مدارک صادره از ترکیه قابل آپوستیل هستند و شما نمی توانید مدارکی که در ایران صادر شده اند را در ترکیه آپوستیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *