تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

دریافت اقامت و دریافت شهروندی ترکیه چه تفاوتی باهم دارند؟

مزیت های اقامت و شهروندی ترکیه و موقعیت جغرافیایی و اقتصادی این کشور باعث شده است که ایرانیانی بسیاری در سال ها اخیر ترکیه را برای اقامت و زندگی کردن انتخاب کنند. وقتی قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور را داشته باشید دو تعریف اقامت و شهروندی ترکیه مطرح می شود که تفاوت آنها برای بسیاری از افراد هنوز مشخص نیست. بسیاری تصور می کنند که اقامت و شهروندی ترکیه در واقع به یک چیز اشاره می کند، اما این تصور غلط است. در این مقاله به بررسی تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه خواهیم پرداخت تا دید واضح و مشخصی در ارتباط با دریافت تابعیت ترکیه و یا صرفا دریافت اجازه اقامت در این کشور داشته باشید. با ما همراه باشید.

دریافت اقامت ترکیه

دریافت اقامت ترکیه به چه معناست؟

همانطور که می دانید معنای لغوی واژه اقامت سکونت کردن و در جایی ماندن می باشد. اجازه اقامت در کشور ترکیه به اتباع خارجی بر اساس قوانین دولت این کشور داده می شود. شهروندان کشور های متعددی از جمله ایران می توانند در هر 180 روز 90 روز در این کشور بدون ویزا و اجازه رسمی بمانند ولی اگر فردی بخواهد که برای مدت طولانی در ترکیه اقامت داشته باشد باید برای اخذ اقامت ترکیه از روش های مختلف اقدام نماید.

به عنوان نمونه یکی از این روش ها اقدام برای اقامت توریستی است که به آن اقامت یکساله نیز گفته می شود. برای دریافت اقامت توریستی پس از پر کردن فرم راندوو ترکیه برای شما کارت کیملیک صادر می شود. در این نوع اقامت فرد اجازه کار و تحصیل در ترکیه ندارد و پس از پایان مهلت یکساله باید نسبت به تمدید اقامت و یا تغییر آن اقدام نماید. روش های متعددی برای دریافت مجوز اقامت ترکیه وجود دارد که مهم ترین آنها پس از اقامت توریستی یکساله، اقامت کاری و اقامت تحصیلی می باشد.

اگر فردی به مدت 5 تا 8 سال و به صورت مداوم اقامت موقت خود را تمدید کند، می تواند اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت نماید. اقامت دائم با شهروندی ترکیه کاملا متفاوت است. با داشتن اقامت دائم می توانید بدون مشکلی به طور دائم در این کشور زندگی کنید ولی این به معنی شهروندی ترکیه نیست و پاسپورت این کشور به شما تعلق نمی گیرد.

سایت اقامت98

تابعیت یا شهروندی ترکیه یعنی چه؟

تابعیت یا شهروندی به دریافت جایگاه رسمی و حقوقی می گویند که منجر به داشتن گذرنامه و حقوق تضمین شده توسط قانون اساسی و وظایف متقابل می شود. با دریافت تابعیت یا شهروندی ترکیه فرد به دولت مرتبط می گردد و دارای حق و حقوق شهروندان ترکیه است.

کشور ترکیه در مجامع بین المللی دارای جایگاه قابل قبولی می باشد. به همین دلیل افرادی که تابعیت این کشور را دریافت می کنند و شهروند ترکیه به حساب می آیند، در مواجه با مشکلات و مسایل حقوقی در هر جای دنیا  می توانند نسبت به استیفاء حقوق خود اقدام و اعتراض کنند. در حالی که شهروندان ایرانی در اغلب کشور های جهان از کمترین حق و حقوق برخوردارند و در بسیاری از موارد اموالشان توقیف می شود، حسابهایشان بلوکه می گردد و یا از خاک آن کشور دیپورت می شوند بدون اینکه بتوانند اعتراض کنند.

با دریافت شهروندی ترکیه به شما پاسپورت ترکیه اعطا می شود که به وسیله آن می توانید به راحتی و بدون نیاز به دریافت ویزا به بیش از 100 کشور جهان سفر کنید.

برای دریافت شهروندی ترکیه، محبوب ترین روش در میان ایرانیان طریق سرمایه گذاری در ترکیه و خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار در این کشور است. اگر ملکی به ارزش 250 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید، به شرط آنکه به مدت 5 سال ملک را نفروشید، می توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. بد نیست اشاره کنیم که در صورت ازدواج با یک تبعه ترک، به شرط آنکه اثبات شود ازدواج سوری نیست و واقعی است، پس از 3 سال می توانید برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام نمایید.

تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه

تفاوت اقامت با شهروندی در ترکیه چیست؟

با توضیح کامل مفاهیم در بخش های قبل احتمالا متوجه تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه شده اید.

فردی که موفق به دریافت اقامت ترکیه از یکی از روش های ممکن می شود حق و حقوق بسیار محدودی برای زندگی، تحصیل، کار و تجارت و انجام امور اداری در این کشور دارد. اتباع خارجی مقیم ترکیه حق رای ندارند و نمی توانند از حقوق شهروندی ترکیه بهره مند شوند. در حالی فردی که موفق به اخذ شهروندی ترکیه شود همانند شهروندان و اتباع ترک با وی برخورد می شود و هر حق و حقوقی که اتباع ترک در خاک ترکیه و سایر کشور های جهان دارند، او نیز دارد.

افرادی که موفق به دریافت اقامت در ترکیه می شوند در ابتدا مجوزشان دارای محدودیت زمانی است و باید تحت شرایط خاصی تمدید گردد تا پس از گذشت چندین سال تبدیل به اقامت دائم شود. در حالی که فردی که شهروند ترکیه محسوب می گردد برای اقامت در این کشور هیچ گونه محدودیت زمانی نخواهد داشت و هر زمانی که خواست می تواند به این کشور رفت و آمد کند.

توجه داشته باشید که در دریافت اقامت محدودیت هایی وجود دارد که در دریافت شهروندی و تابعیت وجود ندارد. به عنوان نمونه دریافت اقامت ترکیه به معنای دریافت مجوز کار در این کشور نیست. شما می توانید با دریافت اقامت با استفاده از روش های مختلف در خاک ترکیه ساکن شوید ولی اگر بخواهید در این کشور مشغول به کار شوید باید حتما مجوز کار در ترکیه را دریافت کنید. بد نیست اشاره کنیم که دریافت اجازه کار ترکیه به معنای دریافت اقامت کاری می باشد و به عنوان مثال اگر شما در حال حاضر موفق به دریافت اقامت توریستی ترکیه شده باشید می توانید با دریافت اجازه کار ترکیه اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهید.

تابعیت دوگانه و یا مضاعف یعنی چه؟

تابعیت مضاعف یا دوگانه یعنی فردی به طور همزمان شهروند دو کشور به حساب بیاید. مثلا ایرانیانی که موفق به اخذ تابعیت ترکیه شده اند و شهروند دو کشور محسوب می شوند (پاسپورت دو کشور را به طور همزمان دارند) دارای تابعیت دوگانه یا مضاعف می باشند.

برخی از کشورها و دولت ها ممکن است تابعیت دوم فرد را نپذیرند و فقط تابعیت کشور اول فرد را در نظر بگیرند. ایران نیز جز این دسته از کشور ها و دولت ها اسن که تابعیت دوم ایرانیان را به رسمیت نمی شناسد. ولی با این حال باز هم افراد دو تابعیتی را در پست های حساس دولتی و رده بالای حکومتی به کار نمی گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *