جزایر پرنس استانبول

جزایر پرنس استانبول شاهزادگان دریای مرمره

استانبول دارای یک جاذبه مهم گردشگری است که تقریباً یک روز کامل از سفر شما را به خود اختصاص می دهد. بازدید از جزایر پرنس استانبول و تور قایق در تنگه بسفر. بسیاری از مسافران و گردشگرانی که به استانبول سفر می کنند می پرسند که آیا بازدید از جزایر پرنس ارزش اختصاص دادن یک روز کامل از اقامت کوتاه مدت آنها در استانبول را دارد؟ پاسخ به این سوال دشوار است و کاملاً براساس ترجیحات و سلیقه شخصی است. به همین دلیل در این مقاله آنچه را که می توانید از سفر یکروزه به جزایر پرنس انتظار داشته باشید را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

جزایر پرنس استانبول

معرفی جزایر پرنس استانبول

جزایر پرنس (Kızıl Adalar یا فقط آدالار) زنجیره ای از 9 جزیره نسبتاً کوچک در دریای مرمره هستند. آنها از یک مکان تبعیدی در دوران بیزانس ، به یک مقصد محبوب برای گردشگران و افراد بومی در استانبول تبدیل شده اند که می خواهند یک روز از زندگی پرشور شهری فرار کنند. از میان این 9 جزیره ، فقط چهار جزیره برای بازدید عموم آزاد است: بویوک آدا (Büyükada) ، بزرگترین و محبوب ترین این جزایر ، بورگاز آدا (Burgazada) ، هیبلی آدا (Heybeliada ) و کنالالی آدا (Kınalıada). هر جزیره جذابیت خاص خود را دارد و سایه برخی از آن از بسیاری از مناطق استانبول دیده می شود. پنج جزیره کوچک که قابل دسترسی نیستند قاشیق آدا، تاوشان آدا، یاسسی آدا، سیوری آدا و صدف آدا نام دارند.

به این جزایر به نام جزایر پرنس (شاهزادگان) می گویند چون در گذشته شاهزادگان طرد شده به این محل تبعید می شدند.

ویژگی اصلی هر یک از جزایر پرنسس صدای “سکوت” است. تمام وسایل نقلیه با سوخت در این جزایر ممنوع هستند و این جزایر را به مکانی سرشار از صلح و سکوت تبدیل می کنند. وسیله اصلی حمل و نقل دوچرخه ، اتوبوس های برقی و تاکسی های برقی است. علاوه بر این کالسکه های اسب سواری نیز در این جزایر برای رفت و آمد گردشگران وجود دارد. این جزایر بهترین گزینه برای فرار از ازدحام جمعیت شهر است ، شما فقط باید یک جزیره را انتخاب کنید و سوار کشتی شوید.

اما این تنها ویژگی نیست که جزایر پرنس را منحصر به فرد می کند. در بازدید از این جزایر فرصت این را خواهید داشت که در خیابان های باریکی که در کنار جنگل های کاج دست نخورده یا کلبه های چوبی و ویکتوریایی دست نخورده قرار دارند قدم بزنید.

مسافرت سریع از یک جزیره به جزیره دیگر و بازدید از چند جزیره در یک روز امکان پذیر است. در این جزایر چندین ساختمان وجود دارد که مربوط به دوره بیزانس و عثمانی است و از آنها به عنوان مکان تبعید استفاده می شده است.

کالسکه های بیوک آدا

تفریحات و جاذبه های جزایر پرنس

اگر می خواهید در گذشته گشت بزنید و از ساختمان های قدیمی دیدن کنید، در دریا شنا کنید و یا آرامش و آفتاب را تجربه کنید ، و یا از مناظر بکر عکاسی کنید، این جزایر مقصد مناسب برای یک سفر یک روزه شما هستند. در ماههای تابستان جزایر پرنس مقصد محبوب سفرهای روزانه از استانبول هستند. از آنجا که هیچ ترافیکی در جزایر وجود ندارد ، در مقایسه با شهر استانبول فوق العاده آرام هستند. در جزایر تفریحات متنوعی برای گردشگران وجود دارد. شما می توانید در خیابان هایی که عمارت ها و باغ های چوبی زیبا در آن قرار دارند قدم بزنید یا دوچرخه سواری کنید و از مناظر شهر که پیش روی شما گسترده شده است، لذت ببرید.

می توانید کنار آب چای بنوشید یا به تماشای امواج در سواحل صخره ای و از بالای تپه های بادی را تماشا کنید. بوییدن هوای نمک و تماشای پرواز پرندگان دریایی می تواند رویایی و آرام بخش باشد.

جزایر پرنس شامل چند ساحل زیبا برای شنا هستند که می توانید در کنار آنها به تفریحات دریایی بپردازید. به محض کشف سبک زندگی صلح آمیز ، سکوت و آرامش جزایر ، خیابان های تمیز و طبیعت بکر در آنجا ، بازگشت به شهر برای شما بسیار دشوار خواهد بود.

در بویوک آدا صومعه تاریخی یونان سنت جورج قرار دارند، که بیش از هزار سال قدمت دارد. قدم زدن در خیابان های اصلی جزیره در عرض یک ساعت شما را به آنجا می رساند. تپه منتهی به صومعه شیب دار است اما ارزش آن را دارد که از آن بالا بروید. در صورت لزوم می توانید الاغ کرایه کنید.

 هیبلی آدا جذاب که یکی دیگر از پر طرفدارترین این جزایر است برای باغ های کاج زیبا، سواحل شنا ، صومعه یونان و موزه دریایی ترکیه مشهور است. این جزیره همچنین دارای یک منطقه خرید شلوغ است که دارای بسیاری از غذاهای لذیذ است ، و در آن تور های جذاب جزیره نیز به فروش می رسد.

اگر به اقامت در کنار دریا علاقه مند هستید و برنامه دارید که شب را در جزایر سپری کنید می توانید در سوئیت های لب دریا در جزیره کینالی آدا اقامت کنید. علاوه بر این در این جزیره خانه های تابستانی با قیمتی مناسب تر به گردشگران اجاره داده می شود. 

کشتی های جزایر پرنس

نحوه دسترسی

واضح است که برای رسیدن به این جزایر باید سوار کشتی شوید. اما کشتی های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. اتوبوس های دریایی (کشتی های سریع) و کشتی های معمولی ، هر دو نوع کشتی از اسکله های کاباتاش، امینونو و بشیکتاش در بخش اروپایی استانبول، کادیکوی و بستانچی در بخش آسیایی استانبول حرکت می کنند. دسترسی به این اسکله ها از نقاط مختلف شهر و با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی امکان پذیر است.

اتوبوس های دریایی سریع ترین گزینه هستند ، اما در زمان های نامنظم کار می کنند و بیشتر توسط محلی ها که برای کار و بازگشت به آنجا رفت و آمد می کنند مورد استفاده قرار می گیرند. اگر کشتی در همه جزایر متوقف شود ، این سفر حداکثر 55 دقیقه طول می کشد. کشتی های معمولی کندتر هستند و سفر آن ها 100 دقیقه طول می کشد ، اما بهترین و مطمئن ترین گزینه شما هستند. علاوه بر این ارزان تر نیز می باشند.

بازدید از جزایر پرنس

نکات مهم بازدید از جزایر پرنس

🟣 اگر قصد بازدید از جزایر را دارید ، مطمئن شوید که در روزی که برنامه ریزی کرده اید، سوار یکی از اولین کشتی ها به این جزایر شوید. همچنین زمان بازگشت آخرین کشتی را در هنگام ورود بررسی کنید. اگرچه برخی از جزایر هتل های خوبی دارند ، اما بسیاری از مسافران ترجیح می دهند به استانبول بازگردند.

🟣 در تعطیلات به خصوص در روزهایی که هوا آفتابی است، قایق ها زود پر می شوند و برای سوار شدن باید در یک صف طولانی بایستید به همین دلیل بهتر است که صبح خیلی زود به اسکله بروید.

🟣 جدول زمانی کشتی ها با توجه به فصل تغییر می کند ، بنابراین حتماً تاریخ دقیق عزیمت اتوبوس های دریایی (کشتی های تندرو) یا کشتی های معمولی را از طریق این لینک بررسی کنید. (در قسمت مقصد آدالار را انتخاب کنید)

🟣 نکته دیگر این است که غذا در این جزایر کمی گران است. بنابراین بسیاری از بازدید کنندگان برای وعده ناهار و میان وعده های خود از استانبول غذا به همراه می برند. با این حال رستوران هایی برای خرید غذا در این جزایر وجود دارد.

🟣 به خاطر داشته باشید که روز قبل از سفر اقدام به خرید لیر از صرافی های سطح شهر نمایید تا برای پرداخت هزینه های رفت و آمد و یا استفاده از امکانات جزیره دچار مشکل نشوید. ممکن است بتوانید پرداخت های خود را با دلار نیز انجام دهید ولی در جزیره نرخ تبدیل لیر بالاتر از صرافی های استانبول است و معمولا به صرفه نیست. از طرفی ممکن است در محاسبه اشتباه کنید و سرتان کلاه برود.

🟣 قبل از سفر حتما برنامه ریزی کنید که اول به کدام جزیره بروید. بزرگترین و محبوب ترین این جزایر بیوکادا است و برای اولین سفر روزانه شما به Adalar انتخاب خوبی است و معمولا اکثر گردشگران از این جزیره دیدن می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *