حمل و نقل استانبول

راهنمای کامل سیستم حمل و نقل استانبول

استانبول بزرگترین و محبوب ترین شهر ترکیه است که در سال های اخیر به مقصد توریستی و مهاجرتی بسیاری از ایرانیان تبدیل شده است. با توجه به محبوبیت این شهر برای زندگی در ترکیه یا گردش در این کشور، در این مقاله قصد داریم تا راهنمای کاملی درباره سیستم حمل و نقل استانبول ارائه دهیم. پس اگر شما هم قصد اقامت در استانبول را دارید برای آشنایی با روش های رفت و آمد در این شهر بزرگ با ما همراه باشید.

وسایل حمل و نقل عمومی استانبول

شهر استانبول موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی دارد. خلیج بسفر این شهر را به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم کرده کرده است که با پل های عظیمی چون پل بغاز به یک دیگر مرتبط شده اند. این موقعیت طبیعی و جغرافیایی خاص باعث شده سیستم حمل و نقل دریایی و زمینی متنوعی در طول زمان در این شهر شکل بگیرد تا رفت و آمد افراد را به محله های مختلف استانبول امکان پذیر سازند . امروزه حمل و نقل در استانبول از مسیرهای دریایی میان اسکله های معروف این شهر برقرار است و علاوه بر آن خطوط قدیمی تراموا، خطوط زیر زمینی تازه ساز مترو که هنوز هم در حال توسعه است و اتوبوس های خطی در بخش حمل و نقل عمومی زمینی در این شهر فعال می باشند .بنابراین سیستم حمل و نقل در استانبول شامل تاکسی، اتوبوس، تراموا و کشتی می شود. هنگام انتخاب وسیله نقلیه به منظور حمل و نقل در استانبول باید به موارد خاصی توجه داشته باشید که عبارتند از ساعت های ترافیک، هزینه های وسیله نقلیه، مقدار باری که به همراه دارید، تعداد نفرات، زمان و مقصدی که می خواهید به آن سفر کنید.

اگر قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول را دارید توصیه می شود حتما از استانبول کارت استفاده کنید. در مقالات گذشته درباره استانبول کارت، نحوه خرید و مزایای استفاده از آن به طور مفصل توضیح داده ایم.

حمل و نقل مترو استانبول

مترو استانبول

سیستم متروی شهر استانبول زیر نظر شهرداری این شهر فعالیت می کند و قدیمی ترین خط آن M1 است که در سال 1989 افتتاح شد. در حال حاضر سیستم مترو استانبول دارای 5 خط M1، M2،M3،M4 وM6  می باشد و خط M6 به صورت مینی مترو است. سیستم مترو این شهر بزرگ همچنان در حال توسعه است و قرار است که خطوط M5  M8  و M7 و M9  در آینده نزدیک ساخته و راه اندازی شوند.

ساعات کاری متروی استانبول از 6 صبح تا 12 نیمه شب است و قطار ها هر 6 الی 10 دقیقه به ایستگاه ها می رسند. البته لازم به ذکر است که خطوط شلوغ مثل خط 2، در ساعت های پیک هر 3 دقیقه یکبار قطار دارند.

مسیر های خطوط مختلف مترو استانبول عبارتند از :

🚇 خط ۱ : از  آکسارای در مرکز شهر حرکت می کند و تا فرودگاه آتاتورک می رود. بسیاری از مسافران استانبول از فرودگاه برای رسیدن به مرکز شهر از این خط مترو استفاده می کنند.

🚇 خط ۲: از ینی کاپی  حرکت می کند و تا حاجی عثمان می رود. افرادی که می خواهند به میدان تکسیم و منطقه شیشلی بروند می توانند از این خط مترو استفاده می کنند.

🚇 خط ۳ : از  کرازلی حرکت می کند و تا مترو کنت، المپیاد می رود. می توان گفت که کرازلی مهمترین ترمینال درون شهری استانبول است که در خط 3 مترو قرار دارد.

🚇 خط ۴ : از  کادیکوی حرکت می کند و تا کاوسان تپه می رود.  این خط در قسمت آسیایی استانبول فعالیت می کند از ساحل آسیایی بسفر حرکت خود را آغاز می کند.

🚇 خط ۶ : از محله  لونت حرکت می کند و تا دانشگاه بغازچی می رود.  این خط مینی مترو محسوب می شود.

حمل و نقل با اتوبوس استانبول

اتوبوس رانی استانبول

یکی از متداول ترین وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول اتوبوس است. سیستم اتوبوس رانی شهر استانبول در محله های مختلف این شهر دارای ایستگاه می باشد. نکته قابل توجه در استفاده از اتوبوس این است که اگر عجله داشته باشید که به مقصد برسید برای شما مناسب نمی باشد چرا که معمولا در ترافیک خیابان های شلوغ استانبول گیر می کند.  نکته مثبتی که سامانه اتوبوس رانی این شهر دار این است که از مسیرهای متنوع و جالبی عبور می کند که با تراموا و مترو قابل دسترسی نمی باشند.

اتوبوس های شهر استانبول به دونوع اتوبوس های خصوصی و اتوبوس های شهری تقسیم بندی می شوند.  اتوبوس های خصوصی به رنگ سبز و آبی می باشند و مقصد آن ها بر روی علائم زرد رنگ و غیر دیجیتال نصب شده است. اتوبوس های عمومی ظاهر متفاوتی دارند و دارای رنگ های متنوع هستند. به عنوان مثال اتوبوس های قدیمی تر قرمز و اتوبوس های جدید سبز رنگ هستند.

تراموا استانبول

تراموا استانبول

یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول که از محبوبیت بالایی برخوردار است تراموا نام دارد. تراموا از وسط خیابان های شهر می گذرد و به شما فرصت گشت و گذار در سطح استانبول را می دهد. از نطر سرعت، این وسیله نه بسیار تندرو است و نه سرعت کمی دارد. در نزدیکی بیشتر مناطق دیدنی و گردشگری استانبول یک ایستگاه تراموا قرار دارد که می توانید از طریق آن به جاذبه هایی دیدنی دیگر سفر کنید.

تاکسی استانبول

تاکسی استانبول

استفاده از تاکسی در ترکیه به عنوان  یکی از رایج ترین روش های حمل و نقل شناخته می شود. هزینه تاکسی از سایر وسایل حمل و نقل عمومی گران تر است اما در شرایطی که تعداد شما بیشتر از دو نفر است با توجه به اینکه کرایه تاکسی شما نصف خواهد شد، می تواند مقرون به صرفه باشد. برای پیدا کردن تاکسی در خیابان های استانبول و فرودگاه این شهر مشکلی نخواهید داشت، چرا که به اندازه ی کافی تاکسی وجود دارد. برای استفاده از تاکسی حتما به مسافت و ترافیک توجه کنید تا زمان طولانی برای رسیدن به مقصد صرف نکنید.

نکته بسیار مهم دیگر در استفاده از تاکسی در استانبول این است که قبل از سوار شدن هزینه را طی کنید و در رابطه با کرایه با راننده توافق نمایید تا از شما هزینه اضافی دریافت نشود. برای افزایش امنیت بهتر است از تاکسی های رسمی استفاده کنید و اگر ماشین تاکسیمتر نداشت، سوار نشوید.

 نرخ کرایه تاکسی ها در روز و شب متفاوت است و پول تاکسی را باید به لیر پرداخت کنید. بنابراین اگر لیر ندارید حتما قبل از تاکسی گرفتن برای خرید لیر اقدام نمایید. همچنین بهتر است پول خورد به همراه داشته باشید.

هزینه های مربوط به عوارضی های پل یا بزرگراه در رفت و آمد با تاکسی بر عهده ی مسافر است. اگر راننده عوارض را پرداخت کند، بعدا بر روی کرایه شما حساب می کند. پس حتما توجه کنید که هزینه عوارض چقدر بوده است.

تاکسی های آنلاین

احتمالا شما هم پس از استفاده همگانی و گسترده از نرم افزارهای اسنپ و تپسی و غیره با سیستم تاکسی های آنلاین آشنایی دارید. در ترکیه نیز مانند ایران می توانید از خدمات تاکسی‌های اینترنتی با نصب نرم افزار آن‌ها استفاده کنید. لازم است اشاره کنیم که قیمت این تاکسی ها از تاکسی های سطح شهر ارزان تر نیستند اما برای این که برآورد هزینه کرایه را انجام دهید و یا به سرعت تاکسی بگیرید مناسب می باشند. نرم افزار های بی تاکسی، اوبر و کریم گزینه‌های مناسبی برای استفاده از تاکسی آنلاین در استانبول می باشند.

حمل و نقل دریایی استانبول

قایق های اسکله های استانبول

همانطور که اشاره شد استانبول ،در دو طرف تنگه بسفر قرار دارند به همین دلیل اسکله های زیادی در نقاط مختلف شهر ساخته شده اند که علاوه بر مسیرهای تفریحی و تورهای دریایی و اتصال بین جزایر پرینس ، برای رفت و آمد روزانه هم مورد استقاده قرار می کیرند. شما می توانید برای سفر به محله های مختلف استانبول از مسیر های اسکله های شهری استفاده کنید اما هزینه بیشتری دارد و زمان حرکت قایق ها هم با فاصله زمانی نسبتا زیادی است.

اسکله های استانبول عبارتند از :

🚢 اسکله امینو یا eminonu

🚢 اسکله کاباتاش یا kabatash

🚢 اسکله ینی کاپی یا yenikapi

🚢 اسکله بشیکتاش یا beshiktash

🚢 اسکله اورتاکوی یا ortakoy

 🚢 اسکله کادیکوی یا kadicoy

هر کدام از این اسکله ها مسیرها و زمان های مشخصی برای حرکت قایق ها دارند. به عنوان نمونه از اسکله کادیکوی در بخش آسیایی استانبول می توانید به محله امینو، جزیره ها ( بویوک ادا / هیبلی ادا / بورگازادا)، محله کاراکوی، محله بشیکتاش، محله کاباتاش و محله کادیکوی بروید.

این مسیر ها و اسکله ها معمولا برای سفر به جزیره های پرینس و تور های تنگه بسفر استفاده می شود و توریست ها به ندرت از این مسیرها به عنوان روش حمل و نقل در استانبول استفاده می کنند. برخی از کشتی هایی این اسکله ها مربوط به بخش خصوصی هستند و بلیط کاغذی می فروشند. برخی دیگر توسط بخش دولتی اداره می شوند که با استانبول کارت کار می کنند.

دلموش استانبول

دلموش یا مینی باس استانبول

دلموش ها ون های 10 نفره زرد رنگی هستند که در خیابان ها و مراکز خرید می توانید از آنها استفاده کنید. دلموش ها در خطوط و مسیر های مشخصی رفت و آمد می کنند و هزینه کرایه آنها ثابت می باشد. کرایه دلموش از کرایه اتوبوس بیشتراست، اما از کرایه تاکسی‌ کمتر است. توجه داشته باشید که این دلموش ها دارای ایستگاه های مشخص نیستند و بر اساس درخواست مسافر توقف می کنند. دلموش ها در بخش آسیایی استانبول بیشتر دیده می شوند و برای پرداخت به آنها باید پول نقد و لیر داشته باشید چرا که از کارت های حمل و نقل مانند استانبول کارت پشتیبانی نمی کنند.

فونیکولار استانبول

فونیکولار استانبول

ترکیبی از دو راهکار مسیر ریلی (راه آهن) و بالابر، قطار کابلی یا فونیکولار را می سازد که علاوه بر یک وسیله حمل و نقل در استانبول به عنوان جاذبه گردشگری نیز شناخته می شود. نیروی محرک این قطار از لوکوموتیو نیست و از طریق کابل رو به جلو کشیده می‌شود. فونیکولار به دو قسمت T یا همان تونل-کاراکوی (Karaköy-Tünel) و F1 یا همان مسیر تکسیم-کاتاباس (Taksim-Kabataş) تقسیم می شود. با استفاده از خط T به راحتی به پایین خیابان استقلال خواهید رسید. خط F1 بین میدان تکسیم تا کاتاباش رفت و آمد می ‌کند. اگر می خواهید به منطقه سلطان احمد بروید، یا به کشتی‌های حرکت‌کننده به سمت جزایر پرنس دسترسی پیدا کنید، باید از این خط فونیکولار استفاده کنید.

حمل و نقل با خودرو استانبول

اجاره خودرو در استانبول

در ادامه آشنایی با سیستم حمل و نقل در استانبول بد نیست اشاره ای به امکان اجاره خودرو در استانبول داشته باشیم. با این حال توجه داشته باشید که داشتن اتومبیل و یا اجاره کردن آن در استانبول  مقرون به صرفه‌ نیست. چرا که قیمت بنزین در ترکیه گران است و ترافیک در این شهر سنگین می باشد. از سویی دیگر وسایل نقلیه عمومی مثل مترو، تراموا و یا اتوبوس تقریباً همه جای شهر را پوشش می دهند.

با این حال برای کسانی قصد رفت و آمد با خودروی شخصی را دارند امکان اجاره خودرو از شرکت های مختلف وجود دارد. تمامی ماشین هایی که شرکت ها اجاره می دهد دارای بیمه بدنه و سرقت می باشد و مدت زمان اجاره ماشین ها حداقل 24 ساعت است. هرچه تعداد روزهای بیشتری را رزرو کنید، هزینه ی کمتری از شما دریافت می شود. اگر قصد اجاره خودرو در استانبول را دارید می توانید با مشاوران اقامت98 تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

❓ساعت های کم ترافیک استانبول چه ساعت هایی هستند؟

موضوع ترافیک در استانبول یک معضل است. ساعت پیک ترافیک در این شهر صبح ها بین ساعات 7 تا 10 و عصرها بین ساعات 4 تا 6 می باشد. بنابراین اگر خواستید در این ساعات بیرون بروید ترجیحا از مترو استفاده کنید.

❓آیا حمل و نقل عمومی استانبول امن است؟

حمل و نقل در استانبول تحت نظرات ترافیک شهری و کنترل های امنیتی و ایمنی می باشد. با این حال لازم است هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مراقبت وسایل ارزشمند خود باشید.

نقشه مترو استانبول

در همه ایستگاه های مترو مناطق مختلف استانبول نقشه مسیر های خطوط مترو در دسترس مسافران قرار می گیرد. در نقشه زیر مسیر خطوط مختلف مترو با رنگ های متفاوت مشخص شده است.

نقشه مترو استانبول

نقشه تراموا استانبول

نقشه تراموا استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.