خرید خودرو در ترکیه

زمانی که شما اقامت ترکیه دارید و در این کشور زندگی می کنید، یکی از خرید های مهمی که به آن بر می خورید، خرید خودرو در ترکیه است. با توجه به برند های متفاوت خودروسازی که در ترکیه فعال بوده و دارای نمایندگی رسمی می باشند، خرید ماشین برند و با کیفیت در ترکیه به راحتی ممکن است. از آنجایی که شما هزینه زیادی را بایستی برای این خرید صرف کنید، بسیار مهم است که خرید موفقی نیز داشته باشید. خرید ماشین در ترکیه جزییات خاص خود را دارد. اگر می خواهید خریدی مطمئن و البته پر سود داشته باشید می توانید خرید ماشین خود را در استانبول و یا هر شهر دیگر در ترکیه، به تیم حرفه ای اقامت98 بسپارید تا خودرو مورد نظر شما را، نو یا دست دوم، خریداری کنند و در سریع ترین زمان ممکن تحویل دهند.

شرایط خرید خودرو در ترکیه

اگرچه سیستم حمل و نقل در ترکیه پیشرفته است و جا به جایی با وسایل نقلیه عمومی سخت نیست، اما خرید خودرو در ترکیه یکی از بهترین و پر سود ترین خرید هایی است که شهروندان می توانند داشته باشند. بهترین برند های ماشین سازی، آخرین مدل های 2020 خود را در نمایشگاه های ماشین ترکیه به نمایش می گذارند. از سوی دیگر آپشن های متفاوت خرید اقساطی ماشین یا خدمات پس از فروش، به قدری متنوع است که هر فردی را به خرید خودرو وسوسه می کند.

اگرچه شما می توانید ماشین خود را از ایران به ترکیه بیاورید (به این کار کاپوتاژ گفته می شود) اما خرید خودرو در ترکیه مزایای زیادی دارد که مهم ترین و برجسته ترین آن، عدم پرداخت مالیات برای اتباع خارجی است. یعنی اگر شما کارت اقامت ترکیه دارید، می توانید به راحتی ماشین بخرید و نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت. اما در خصوص خرید خودرو شرایطی وجود دارد:

🔸 خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه فقط ویژه اتباع خارجی است.

🔸خریدار و اعضای خانواده او، فقط می توانند از ماشین استفاده کنند و اگر این ماشین توسط فرد دیگری استفاده شود، جریمه می شوید.

🔸 شما فقط در دوره اقامت خود می توانید از این ماشین استفاده کنید. در صورتی که کارت اقامت شما (کیملیک) از اعتبار خارج شود، و آنرا تمدید نکنید، شما نمی توانید از خودرو خود استفاده کنید و مسلما جریمه می شوید.

🔸 خودرو خریداری شده در ترکیه باید حداکثر سه ماه بعد از خرید در دفاتر ثبت ترافیک ثبت شود.

شرایط خرید خودرو در ترکیه
خرید قسطی ماشین

خرید ماشین قسطی در ترکیه

امکان خرید خودرو قسطی در ترکیه همانند ایران فراهم است و شما می توانید در چند قسط هزینه ماشین را به فروشنده دهید. تعداد اقساط و مبلغی که در ابتدا پرداخت می کند به صورت کاملا توافقی میان شما و خریدار است. اما نکته ای که بایستی در زمان خرید قسطی ماشین مد نظر داشته باشید، عدم وجود قولنامه در زمان خرید و فروش خودرو در ترکیه است. یعنی تا زمانی که فروشنده سند را به صورت رسمی به نام شما ثبت نکرده است، هزینه ای به حساب ایشان، واریز نکنید.

مالیات ماشین در ترکیه

همانطور که کمی پیش به آن اشاره کردیم، اتباع خارجی که اقامت ترکیه دریافت کرده اند می توانند بدون پرداخت مالیات، در کشور ترکیه ماشین بخرند. این خودرو ها که پلاک یابانجی(معاف از مالیات) دارند اغلب با نام پلاک های آبی و با حروف MA/MZ شناخته می شوند. اما اگر بخواهیم با جزییات بیشتری بیان کنیم که چه کسانی از دادن مالیات برای خرید خودرو در ترکیه معاف هستند؟ می توان به گروه های زیر اشاره کرد:

  • اتباع خارجی مقیم ترکیه که اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه دارند.
  • دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه
  • اتباع خارجی مقیم ترکیه که برای گذراندن دوران بازنشستگی به ترکیه مهاجرت کرده اند.
  • افرادی که به واسطه خرید ملک و یا ثبت شرکت در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و اقامت دارند.

نکته ای که در خصوص خرید بدون مالیات خودرو در ترکیه مطرح است، الزام به پراخت مالیات بر جاده در طول سال است. یعنی اگرچه شما در ابتدای خرید مالیاتی نمی پردازید اما به صورت سالانه با توجه به نوع ماشین خود و حجم موتور آن، بایستی هزینه ای به دولت پراخت کنید. علاوه بر آنکه امکان فروش ماشین خارجی به افراد ترک وجود ندارد و شما باید حتما خودرو خود را به فرد خارجی بفروشید.

از آنجایی که قوانین و شرایط مربوط به خرید خوردو در ترکیه پیچیده است؛ بهتر است برای مسائل مالیاتی از یک وکیل حرفه ای کمک بگیرید تا بتوانید از بدون آنکه مشمول مالیات شوید، خرید خود را با حداکثر سود انجام دهید.

مالیات خودرو در ترکیه

قیمت خودرو در ترکیه

قیمت خودرو در ترکیه سال 2020

در زمان خرید خودرو در ترکیه شما می توانید از میان خودروهای دیزلی ، هیبریدی و یا بنزینی انتخاب کنید. از آنجایی که هزینه سوخت در ترکیه بالاست، خرید خودرو های دیزلی در ترکیه گزینه بهتری می باشد؛ هرچند که در زمان خرید هزینه بیشتری متحمل می شوید.

در ترکیه شما می توانید از میان تعداد زیاد فروشگاه های ماشین و برند های متنوع انتخاب کنید. جدیدترین ماشین های اروپایی در ترکیه وجود دارند و این موضوع برگ برنده ای برای خریداران ماشین می باشد.

در خصوص خرید خودرو دست دوم باید به این نکته توجه داشت که اتومبیل مورد نظر چه مقدار کار کرده است. اگر ماشین مورد نظر کارکرد بالایی داشته باشد، به علت هزینه های بالای تعمیر ماشین، خرید ماشین دست دوم در ترکیه خیلی از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

لازم به ذکر است با استفاده از خدمات خرید ماشین اقامت98 شما هیچ نگرانی در خصوص انتقال سرمایه از ایران به ترکیه نخواهید داشت. چرا که به راحتی می توانید از معتبرترین صرافی استانبول لیر یا دلار بخرید و در ترکیه ریال خود را به دلار یا لیر تبدیل کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

مقایسه قیمت خودرو در ترکیه و ایران

مقایسه قیمت خودرو در ایران و ترکیه، مقایسه جالبی نخواهد بود چرا که ایران به خاطر تحریم های اعمال شده، به بازار برترین خودروها دسترسی ندارد و علاوه بر آن هزینه های گمرک و مالیات به قدری بالاست که خرید ماشین های رده بالا و با کیفیت اغلب در ایران گرانتر از ترکیه است.

به طور کلی برای خرید خودرو در ترکیه حداقل 50 هزار لیر بایستی هزینه کرد و در مقام مقایسه خرید خودرو در ترکیه 30 تا 50 درصد از ایران ارزان تر است.

مقایسه قیمت خودرو ایران و ترکیه
اجاره ماشین در ترکیه

اجاره ماشین در ترکیه

اجاره ماشین در ترکیه برای توریست ها و یا حتی کسانی که اقامت ترکیه دارند، گاهی لازم و ضروری است و بهتر است با قوانین و مقررات آن آشنا باشیم. نمایندگی های زیادی در ترکیه و در شهرهای مختلف مانند ازمیر، استانبول و … نسبت به اجاره ماشین به اتباع خارجی اقدام می کنند. هزینه اجاره ماشین در ترکیه وابسته به نوع ماشین و سوخت مصرفی متفاوت است اما کمترین قیمت برای اجاره، حدود 50 لیر برای هر روز است و البته مبلغی نیز به عنوان آسیب های احتمالی از شما در ابتدا دریافت می شود که در انتهای بازه زمانی اجاره، در صورتی که ماشین سالم تحویل داده شود، به شما باز می گردد.

برای آنکه از قابلیت اجاره ماشین در ترکیه استفاده کنید، بایستی گواهینامه رانندگی معتبر ترک یا گواهینامه بین المللی داشته باشید. تیم پشتیبانی اقامت98 آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران در زمینه خرید یا اجاره ماشین در ترکیه هستند و شما می توانید با اقامت98 تجربه شیرینی از سفر به ترکیه برای خود رقم بزنید.

سوالات متداول در خصوص خرید خودرو در ترکیه

قیمت ماشین در ترکیه حدود سی تا پنجاه درصد از ایران ارزان تر است. علاوه بر اینکه جدیدترین ماشین های بهترین برند های اروپایی در ترکیه وجود داشته و شما می توانید از کیفیت بالای خودروها لذت ببرید.

بله شما می توانید در صورت توافق با نمایندگی های فروش ماشین، به صورت قسطی ماشین بخرید. بهتر است در هنگام خرید خودرو از یک وکیل حرفه ای و مسلط به زبان ترکی کمک بگیرید تا خریدی پر سودتر و ایمن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.