دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه

یکی از روش های مهاجرت کردن به ترکیه تحصیل در دانشگاه های شهر های مختلف این کشور می باشد. دانشجویان بین المللی زیادی برای ادامه‌ی تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های ترکیه را که بسیاری از آنها دارای رده بندی علمی خوب هستند، انتخاب می کنند. با توجه به سطح علمی قابل قبول دانشگاه کوچ استانبول و امکانات متنوع آن، این دانشگاه به عنوان یکی از محبوب ترین دانشگاه ها برای تحصیل در استانبول شناخته می شود. در ادامه اطلاعات جامعی را در زمینه های مختلف درباره دانشگاه کوچ ترکیه ارائه خواهیم کرد.

معرفی دانشگاه کوچ ترکیه

 دانشگاه کوچ استانبول ترکیه در سال 1993 در شهر استانبول به عنوان یک دانشگاه خصوصی با کمک های مالی خانواده کوچ، که از ثروتمندترین خانواده های ترکیه می باشند، تاسیس شد . این دانشگاه خصوصی هم اکنون از لحاظ رتبه بندی های جهانی اولین و بهترین دانشگاه کشور ترکیه است. فعالیت های پژوهشی دانشگاه کوچ در راستای کمک به دانش عمومی جهانی و تحولات فکری، تکنولوژی اقتصادی و اجتماعی در مقیاس جهانی می باشد. دانشگاه کوچ هم اکنون دومین دریافت کننده کمک های مالی برای تحقیقات از دولت ترکیه و اتحادیه اروپا می باشد. تعهد در برتر بودن، جذب اساتید بین اللملی و داخلی با سطح علمی و مدارک بالا و پذیرش دانشجو بدون کنکور در ترکیه سبب شهرت این دانشگاه گردیده است.  

 دانشگاه کوچ ترکیه ارائه دهنده 22 رشته در مقطع کارشناسی، 32 رشته در کارشناسی ارشد و 30 رشته در مقطع دکترا می باشد و در حال حاظر حدود 5500 دانشجوی محلی و بین المللی دارد.  دانشگاه کوچ یکی از معتبر ترین دانشگاه های کشور ترکیه است و دارای یک شبکه گسترده از شرکای دانشگاهی معتبر نظیر  Cornell University,Northwestern UniversityUniversity of California, و… می باشد. 

ویژگی های دانشگاه کوچ

🔸 هیئت علمی سطح بالا با بیش از 30 درصد اساتید دانشگاه های اروپایی و آمریکایی هستند.

🔸 اختصاص 1 عضو هیئت علمی برای هر 11 دانشجو (بیش از 400 عضو هیئت علمی)

🔸 اعطای مدارک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت و آموزش پزشکی ایران.

🔸 تدریس به زبان انگلیسی (استثنا هایی در ارائه دروسی در رشته های حقوق و پرستاری وجود دارد که به زبان ترکی استانبولی ارائه می شوند.)

🔸 امکان استخدام دانشجویان برتر پس از اتمام تحصیل توسط شرکت های هولدینگ کوچ با درآمد های بالا.

🔸 موقعیت مکانی ساری یر استانبول، با بسیاری از گزینه های حمل و نقل قابل دسترسی و راحت به مرکز شهر.

🔸 اهمیت بسیار زیاد به ارائه انواع فعالیت های درسی اضافی برای دانش آموزان خود از جمله باشگاه های دانشجویی و ورزشی.

🔸 جذب دانشجو در سطح جهانی و از 50 کشور

نقشه دانشگاه کوچ

امکانات دانشگاه کوچ 

دانشگاه کوچ دارای 62 ساختمان می باشد. این ساختمان و امکانات رفاهی دسترسی به همه‌ی امکانات مورد نیاز دانشجویان را بدون تردد در شهر امکان پذیر کرده است. دانشگاه کوچ شامل ساختمان های دانشکده‌ها، مراکز بهداشتی و درمانی،  مراکز ورزشی و تفریحی، ساختمان های اداری،  مراکز علمی و تحقیقاتی،  آزمایشگاه‌ها و کتابخانه می باشد.

این دانشگاه 22 رشته در مقطع کارشناسی، 32 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 30 رشته در مقطع دکتری را در 7  دانشکده ارائه می کند. این دانشکده ها عبارتند از:

🏦 دانشکده علوم پایه، علوم انسانی و ادبیات

🏦 دانشکده علوم اداری و اقتصاد

🏦 دانشکده مهندسی

🏦دانشکده پرستاری

🏦 دانشکده پزشکی

همچنین واحدهای دانشگاهی دانشگاه کوچ شامل کالج علوم و اقتصاد اداری (CASE)، کالج علوم (CS)، کالج علوم اجتماعی و علوم انسانی (CSSH)، کالج مهندسی (CE)، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی (SOM)، دانشکده پرستاری مدرسه کارشناسی ارشد (GSB)، دانشکده علوم و مهندسی (GSSE)، دانشکده علوم انسانی (GSSSH)و موسسه علوم بهداشت (GSHS)می باشد.

امکانات خوابگاه

🛌 خوابگاه های مجهز با اتاق های تک نفره، دو نفره و سه نفره.

🛌 امکان استفاده از اینترنت و تلفن.

🛌 اتاق های مجهز به لباسشویی و آشپزخانه.

 🛌 اتاق های مطالعه همراه با لپ تاپ و سیستم و چاپگر.

وضعیت فارغ التحصیلان

تاکنون حدود 12 هزار دانشجو  از ترکیه و سایر کشور‌های دنیا از دانشگاه کوچ فارغ التحصیل شده اند. طبق آمارها و گزارشات 81 درصد از فارغ التحصیلان این دانشگاه  ، در مدت کوتاهی پس از فارغ التحصیلی، در مشاغل تمام وقت مشغول به کار شده اند. بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری، جذب دانشگاه‌های معتبر ترکیه و جهان برای کار و تدریس شده اند. این وضعیت فارغ التحصیلان دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا برای تحصیل در کوچ تشویق می کند.

از سوی دیگر دانشگاه کوچ ترکیه با برترین دانشگاه‌های جهان ارتباط و تعامل دائمی دارد. به همین دلیل دانشجویان می‌توانند در طول دوران تحصیل در سطح جهانی فعالیت های پژوهشی داشته باشند و پس از فارغ التحصیلی، علاوه در ترکیه در کشور های دیگر جهان نیز جایگاهی داشته باشند.

اخذ پذیرش از دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ استانبول یک دانشگاه پذیرش انتخابی است (از بین افرادی که برای ثبت نام درخواست داده اند فقط تعدادی را دانشگاه قبول می کند). به دلیل اینکه دانشگاه فقط به دنبال درخشانترین و با استعداد ترین افراد است، از بین ثبت نام کنندگان فقط بهترین ها به این دانشگاه راه خواهند یافت. دانشجویان از لحاظ نمره آزمون، نمرات دبیرستان، انگیزه نامه، توصیه نامه، مقالات و …. مورد ارزیابی قرار می گیرند.

دانشگاه کوچ ترکیه با توجه به نتایج آزمون SAT و آزمون ACT دانشجو می پذیرد. شرط معدل برای پذیرش در رشته پزشکی نمره پیش دانشگاهی و دیپلم بالای 18 می باشد. برای بقیه رشته تا معدل بالای 14 نیز مورد قبول است. برای پذیرش در رشته پزشکی حداقل نمره در آزمون اس ای تی 1410 از 1600 و در آزمون ACT نمره 31 از 36 است. برای رشته های غیر پزشکی حداقل نمره 1180 از آزمون ست کفایت می کند. شرکت در آزمون SAT برای ایرانیان ساده تر از آزمون ACT می باشد. متقاضیان در کشور ایران به راحتی می توانند در آزمون SAT  ثبت نام کنند و در یکی از کشور های همسایه که این آزمون را برگزار می کنند امتحان دهند.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد زبان آموزش در دانشگاه  کوچ ترکیه، انگلیسی است. بنابراین متقاضیان تحصیل در این  دانشگاه باید دارای مدارک زبان مثل تافل یا آیلتس باشند و یا قبل از ورود به دانشگاه به مدت یکسال دوره های فشرده‌ی زبان را بگذرانند.

رشته های دانشگاه کوچ استانبول

رشته های متعددی در دانشگاه کوچ ترکیه تدریس می شود  و در اکثر این رشته ها کوچ بهترین دانشگاه ترکیه محسوب می شود. در ادامه لیست رشته های این دانشگاه ارائه شده است:

🔻 پزشکی

🔻 پرستاری

🔻 مدیریت

🔻 روابط بین الملل

🔻 شیمی

🔻 ریاضی

🔻 زیست مولکولی و ژنتیکی

🔻 فیزیک

🔻 مهندسی کامپیوتر

🔻 مهندسی الکتریک و الکترونیک

🔻 مهندسی صنایع

🔻 مهندسی زیست و شیمی

🔻 مهندسی مکانیک

🔻 باستان شناسی و تاریخ هنری

🔻 تاریخ

🔻 فلسفه

🔻 روانشناسی

🔻 جامعه شناسی

🔻 حقوق

🔻 اقتصاد

پزشکی دانشگاه کوچ

رشته پزشکی دانشگاه کوچ

طول دوره تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه کوچ 6 سال است و زبان تدریس آن انگلیسی می باشد. پس از گذراندن دوره 6 ساله دانشجو می تواند برای دوره های تخصصی در آزمون ها شرکت کند. رشته پزشکی این دانشگاه در رنکینگ جهانی رتبه 501 ام را کسب کرده است و مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد. بنابراین دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل خود در این دانشگاه می توانند در کشور مشغول به کار شوند . بیمارستان پیشرفته دانشگاه کوچ ترکیه در مرکز شهر استانبول واقع شده است.

شهریه و هزینه تحصیل

دانشگاه کوچ ترکیه دانشگاهی خصوصی است و مانند دانشگاه های دولتی ترکیه بودجه ای از دولت این کشور دریافت نمی کند. بنابراین طبیعی است که شهریه های آن در مقایسه با دانشگاه های دولتی ترکیه بالاتر باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه به 20000$ در سال هم می رسد در حالی که دانشگاه های دولتی ترکیه در دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی سالیانه حداکثر 1500$ شهریه دریافت می کنند.

ابتدای هر سال تحصیلی، میزان شهریه دانشگاه کوچ ترکیه در مقطع های مختلف تعیین می شود. به طور کلی مبالغ پرداختی دانشجویان بین المللی با توجه به ماهیت برنامه تحصیلی آنها مشخص می شود. دانشگاه کوچ در میان گرانترین دانشگاه های خصوصی ترکیه قرار می گیرد. با این حال دانشگاه برای کمک به دانشجویان در پرداخت شهریه ،بورسیه های مختلفی را در نظر می گیرد.

بر اساس اطلاعات موجود در وبسایت اصلی دانشگاه کوچ در سال 2020 شهریه رشته های مختلف این دانشگاه مطابق جدول زیر می باشد با این حال اطلاع دقیق از شهریه ها و هزینه ها پس از انتخاب رشته و مقطع تحصیلی از طریق وب سایت رسمی دانشگاه امکان پذیر است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در برخی از وب سایت ها شهریه سالانه دانشگاه کوچ در بعضی از رشته ها و مقاطع به بیش از 8000 دلار در سال نیز می رسد.

دانشکدهشهریه سالانه به دلار
دانشکده علوم (College of Science)$19500 USD
دانشکده مهندسی (College of Engineering)$19500 USD
دانشکده علوم اداری و اقتصاد
(College of Administrative Sciences and Economics)
$19500 USD
دانشکده علوم اجتماعی و انسانی
(College of Social Sciences and Humanities)
$19500 USD
دانشکده پرستاری (College of Nursing)$19500 USD
دانشکده حقوق (School of Law)$19500 USD
دانشکده پزشکی (School of Medicine)$26500 USD
برنامه آمادگی زبان انگلیسی
(English Language Preparatory Program)
$19500 USD

بورسیه دانشگاه کوچ                   

دانشگاه کوچ ترکیه ثبت نام از طریق وبسایت تورکیه بورسلاری، بورسیه سراسری دانشگاه های ترکیه، را قبول ندارد و فقط به دنبال نوابغ برای اعطای بورسیه می باشد. بنابراین فقط از طریق خود سایت دانشگاه کوچ می توان برای درخواست بورسیه تحصیلی اقدام کرد. زمان ثبت نام بورسیه دانشگاه کوچ اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه است.

بورسیه دانشگاه کوچ ترکیه شامل موارد زیر می باشد:

📌 تخفیف های 25 تا 100 درصد در شهریه دانشگاه

📌 ماهیانه 1500 لیر کمک هزینه برای دانشجویان مقطع ارشد و 3000 لیر برای دانشجویان مقطع دکتری

📌 ماهیانه 750 لیر کمک هزینه خوابگاه یا اجاره خانه در ترکیه

📌 پوشش کامل بیمه درمانی دانشجویان

📌 اعطای کمک هزینه سفر های تحقیقاتی و تفریحی

📌 کارت تخفیف تغذیه

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بورسیه کوچ استانبول

  • دو عدد توصیه نامه معتبر
  • نمره آزمون SAT ، ALES ، GRE
  • ریز نمرات پیش دانشگاهی و دیپلم ترجمه شده
  • انگیزه نامه

برای اطلاع دقیق از آخرین مهلت ثبت نام در بورسیه دانشگاه کوچ به وبسایت رسمی این دانشگاه مراجعه نمایید.

همچنین اعطای بورسیه از طریق کار در داخل دانشگاه و برای رشته تحصیلی پرستاری در بیمارستان ها، امکان پذیر می باشد. این بورسیه شامل معافیت از پرداخت هزینه آموزش، تغذیه، اسکان و ایاب و ذهاب می باشد. بورسیه های مختلف این دانشگاه به افرادی که معدل های بالایی در دوران دبیرستان کسب کرده اند، نمره آزمونشان بالا است و یا در دوران تحصیل عملکرد درخشانی داشته اند تعلق می گیرد.

رنکینگ دانشگاه کوچ ترکیه

بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط موسسهٔ تایمز در سال 2020، دانشگاه کوچ در بین 600 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. براساس رتبه‌بندی QS  سال 2020، این دانشگاه در رتبه 451 دنیا قرار دارد و اولین دانشگاه برتر ترکیه نیز می‌باشد.

🔹 رتبه 501 جهان در Times Higher Education Ranking 2020

🔹 رتبه 451 جهان در QS Ranking 2020

🔹 رتبه 747 جهان در U.S. News & World Report Ranking 2020

🔹 جز 5 دانشگاه برتر در رنکینگ ملی ترکیه

سایت دانشگاه کوچ ترکیه

❓ آیا دانشگاه کوچ ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران می باشد؟

بله، دانشگاه کوچ  در لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد. با تحصیل رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این دانشگاه شما میتوانید برای ادامه تحصیل و یا کار به ایران برگردید.

❓ زبان تحصیل دانشگاه کوچ انگلیسی است یا ترکی؟

زبان ارائه دروس در اکثر رشته های این دانشگاه انگلیسی می باشد، اما برخی از رشته ها به زبان ترکی تدریس می شود.

❓ آزمون ورودی مورد قبول دانشگاه کوچ کدام است؟

آزمون ست SAT که توسط موسسه کالج برد آمریکا در کشور های مختلف برگزار می شود مورد قبول دانشگاه کوچ می باشد. حداقل نمره در این آزمون برای قبولی رشته های پزشکی 1440 می باشد.

❓ رنکینک دانشگاه کوچ در رتبه بندی های جهانی چقدر است؟

در رتبه بندی QS این دانشگاه بهترین دانشگاه ترکیه و رتبه 451 جهان قرار دارد. در رتبه بندی THE این دانشگاه دومین دانشگاه ترکیه و رتبه 501 تا 600 جهان قرار دارد. با توجه به رتبه بندی های جهانی می توان به این نتیجه رسید که برترین دانشگاه ترکیه کوچ  می باشد.

❓ بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل در رشته پزشکی کدام است؟

رتبه رشته پزشکی دانشگاه کوچ در ترکیه اول می باشد و بهترین دانشگاه برای تحصیل این رشته در ترکیه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *