راندوو اقامت ترکیه

همه چیز درباره راندوو اقامت ترکیه

کشور ترکیه از جهات مختلف از جمله آداب‌ و رسوم مشابه به ایران، آب وهوا و طبیعت زیبا، مذهب، سطح رفاه و امکانات زندگی و مسائلی از این قبیل به مقصد مهاجرتی بسیاری از ایرانیان تبدیل شده است. کشور ترکیه با وجود شباهت‌های بیشتر به ایران و تفاوت‌های اندک، امکان  اخذ اقامت از روش های مختلف را برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند فراهم می کند.اگر قصد مهاجرت به ترکیه را داشته باشید، بدون شک کلمه راندووو را شنیده اید چرا که می توان گفت راندووو یکی از پرکاربردترین لغات در اصطلاحات مربوط به مهاجرت به ترکیه است. کاربرد این تنها محدود به مهاجرت نیست و به طور کلی به نوبت ملاقات در ترکیه گفته می‌شود. با این حال در کاربرد خاص به نوبتی که افرادی که قصد دریافت اقامت ترکیه را دارند در سایت اداره مهاجرت  می گیرند راندوو گفته می‌شود که شامل با پر کردن فرم درخواست اقامت و تحویل مدارک است.  در این مقاله قصد داریم شما را با راندوو اقامت ترکیه و نکات مهمی که باید قبل از اقدام از آن اطلاع داشته باشید آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

راندوو ترکیه چیست؟

همانطور که شاره شد لغت راندوو در زبان ترکی به معنای قرار ملاقات است. اگر در ترکیه برای هرگونه خدماتی از جمله خدمات بانکی، اداره نفوس، شهرداری و غیره نوبت دریافت کنید از این کلمه استفاده می‌ شود. به عبارت دیگر به هر نوبت‌ گیری و تعیین قرار ملاقات در زبان ترکی راندووو گفته می ‌شود. درباره امور مهاجرتی  راندوو به گرفتن نوبت و وقت ملاقات برای اداره مهاجرت اشاره می کند.

 برای مهاجرت و اقامت در ترکیه شما ابتدا باید در یک زمان تعیین شده با افسر اداره مهاجرت ملاقات کنید.  این قرار ملاقات جهت انجام امور خارجی و بررسی مدارک شما صورت می گیرد. در واقع راندوو و یا قرار ملاقات با افسر اداره مهاجرت اولین مرحله ‌ای است که برای تایید مدارک و صلاحیت شما جهت دریافت اقامت ترکیه صورت می گیرد. در زمان این ملاقات افسر اداره مهاجرت تمامی اسناد و مدارک مرتبط با شما را بررسی می ‌کند. فرد متقاضی مهاجرت و اقامت در ترکیه باید مدارک مورد نیاز و تعیین شده برای دریافت حق اقامت در این کشور را به اداره مهاجرت ارائه دهد و منتظر بماند تا در مورد وضعیت و درخواستش تصمیم گیری شود. برای تعیین روز و ساعت ملاقات برای ارائه مدارک، باید فرم راندوو در سایت اداره مهاجرت ترکیه توسط متقاضی تکمیل شده و ثبت گردد.

نکته مهم و قابل توجه این است که پر کردن فرم راندوو یکی از قدم‌ های مهم و حیاتی برای دریافت انواع اقامت ترکیه است. اطلاعات وارد شده باید دقیق و صحیح باشد تا بعد ها در پروسه راندوو دچار مشکل نشوید. سایت اداره مهاجرت  به زبان ترکی و انگلیسی فعال است. بسیاری از مهاجرین برای گرفتن راندووو اقامت ترکیه ، خودشون اقدام به پر کردن اطلاعات این فرم می کنند .توصیه می شود در صورتی که به زبان ترکی تسلط کافی ندارید، پر کردن فرم را به یک موسسه مهاجرتی بسپارید که در این زمینه تجربه و مهارت کافی داشته باشد. توجه داشته باشید که صحت اطلاعات این فرم بسیار مهم است پس در ورود اطلاعات دقت لازم را داشته باشید و  از نحوه صحیح پر کردن فرم ها اطمینان حاصل کنید. وقت تعیین شده برای مصاحبه شما با افسر مربوطه در اداره مهاجرت به آدرس ایمیلی که در زمان پر کردن فرم در سایت وارد کرده اید ارسال می شود. بنابراین مطمئن باشید که آدرس ایمیلی که معتبر است را در سایت وارد کنید و دسترسی به ایمیل خود داشته باشید و مرتب آن را چک کنید. شما همچنین باید سیم کارت ترکیه تهیه کنید و شماره تلفن سیم کارت ترکیه ای که فعال می باشد را در پروفایل خود قرار دهید.

راندوو ترکیه

توجه داشته باشید که اگر قصد مهاجرت خانوادگی به کشور ترکیه را دارید، باید به صورت جداگانه برای هر فرد از اعضای خانواده خود راندووو ترکیه را تنظیم  و پر کنید. به عنوان نمونه اگر تعداد اعضای خانواده شما 4 نفر است، 4 عدد فرم راندووو مورد نیاز است. حتی کودکان و نوزادان نیز باید فرم جداگانه داشته باشند و استثنایی وجود ندارد.

بد نیست اشاره کنیم که تمدید کیملیک ترکیه از سال 2020 تغییرات بسیاری داشته است. برای تمدید کارت اقامت ترکیه از سال 2020 لازم است حتما نوع اقامت خود را از توریستی تغییر دهید. در واقع یا باید اجازه کار در ترکیه را داشته باشد و یا از طریق ویزای تحصیلی ترکیه یا خرید ملک در ترکیه برای تمدید اقامت این کشور اقدام نمایید. در غیر این صورت به احتمال بسیار زیاد اقامت شما تمدید نخواهد شد و باید کشور ترکیه را ترک کنید و بعد از گذشت 6 ماه دوباره برای اخذ اقامت اقدام نمایید.

مدارک لازم برای راندوو ترکیه

سوالاتی که در زمان مصاحبه اقامت ترکیه توسط افسر اداره مهاجرت مطرح می شود شامل سوالات عمومی خواهد بود. معمولا از شما درباره هدفتان از ماندن در ترکیه سوال می شود و در صورتی که پرونده شما دارای نقص باشد به شما اطلاع می دهند.  در صورتی که قصد دریافت کیملیک ترکیه را داشته باشید و یا بخواهید اقامت خود را تمدید کنید و یا تغییر دهید باید مدارک زیر را آماده داشته باشید. توجه داشته باشید که نقص مدارک می تواند باعث تاخیر در روند اقدام شما شود و معمولا لازم است یک ماه بعد و پس از تکمیل اطلاعات دوباره وقت راندوو بگیرید. بنابراین توصیه می شود مدارک را کامل و با دقت آماده کنید.

📌 پر کردن فرم راندووو ترکیه در سایت

📌 مدرک بیمه یکساله (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال نیاز به بیمه ندارند)

📌 چهار قطعه عکس پرسنلی شش در چهار با زمینه سفید

📌 اصل و کپی پاسپورت

📌 اجاره نامه ی با مهر تاییدیه نوتر (اجاره نامه را در نوتر یا محضر مهر بزنید)

📌 پرداخت هزینه های اداری برای دریافت کارت اقامت

📌 شماره ی مالیاتی یا ورگی نوماراسی که از اداره مالیات گرفته اید.

📌 ترجمه مدارک شامل صفحات پاسپورت یا گذرنامه (ترجمه پاسپورت به زبان ترکی باید به تایید نوتر رسیده باشد) و بیمه درمانی معتبر در ترکیه (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال نیاز به بیمه ندارند)

📌 رضایت نامه پدر یا مادر برای افراد زیر 18 سال( در صورتی که کودک زیر 18 سال قرار باشد با یکی از والدین در ترکیه حضور داشته باشد)

پیگیری راندوو

پیگیری راندوو

در زمان پرکردن فرم و ثبت تقاضا برای دریافت وقت ملاقات در اداره مهاجرت لازم است اطلاعات تماس شامل شماره تلفن همراه و آدرس ایمیل خود را وارد کنید. اطلاع رسانی درباره روند پرونده و وضعیت شما در اداره مهاجرت ترکیه از طریق پیام کوتاه و یا ایمیل خواهد بود. در واقع شما در فرم درخواستی که پر می کنید مشخص می کنید که از چه طریقی به شما اطلاع رسانی گردد. بنابراین هرگونه نقص مدارک یا تنظیم زمان مصاحبه ازطریق اطلاعات تماس با متقاضی در میان گذاشته می شود. همچنین شماره تلفن 157 برای پیگیری و هرگونه سوال درباره امور مهاجرتی و اقامتی در کشور ترکیه می باشد . اگر مشکلی در این زمینه دارید می توانید با شماره 157 تماس بگیرید تا کارشناسان اداره مهاجرت ترکیه پاسخگوی شما باشند. جالب است بدانید که پاسخگویی به زبان فارسی نیز برای فارسی زبانان فراهم شده است . نتیجه تشکیل پرونده و دریافت مدارک شما معمولاً پس از 90 روز به شما اعلام می شود. اگر تا 90 روز جواب یا خبری دریافت نکردید می توانید از روی رسیدی که در دست دارید وضعیت خود را از طریق سایت اداره مهاجرت و یا تماس با شماره 157 پیگیری کنید.

کنسل کردن وقت راندوو

روزی که برای شما از سوی سایت اداره مهاجرت تعیین می‌شود به‌ هیچ‌ عنوان قابل ‌تغییر نیست. اگر به هر دلیلی در زمانی معینی که توسط اداره مهاجرت ترکیه به شما اعلام شده است نتوانید در محل قرار ملاقات حضور داشته باشید وقت راندوو شما کنسل می شود. در واقع می توان گفت که عدم مراجعه شما به معنی ابطال وقت راندووو شما محسوب محسوب می شود. پس از عدم حضور و ابطال وقت راندوو امکان دریافت مجدد وقت را خواهید داشت اما باید از زمان وقت راندووو قبلی شما حداقل 2 هفته گذشته باشد. بعد از گذشت 2 هفته شما می توانید برای دریافت وقت جدید اداره مهاجرت ترکیه درخواست خود را ثبت نمایید. در شهرهای بزرگی مثل استانبول که متقاضی دریافت وقت ملاقات بسیار زیاد است از زمان درخواست شما ممکن است تا 3 ماه طول بکشد تا قرار ملاقات شما تعیین شود. با این حال در شهرهایی که متقاضی کمتری دارند مثل آنکارا  یا ازمیر تعیین وقت راندووو حدودا یک ماه طول می کشد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از کنسل کردن وقت راندووو به این قضیه توجه داشته باشید و سعی کنید در زمان مقرر در اداره مهاجرت حضور داشته باشید. بعد از دریافت وقت راندووو تا زمان مصاحبه اداره مهاجرت و مشخص شدن وضعیت نهایی پرونده مهاجرتی، شما ویزای موقتی این کشور را خواهید داشت.

اقامت ترکیه

نکات مهم

🔻 هر فرد تنها 3 ماه فرصت دارد بدون داشتن اقامت در ترکیه بماند و باید پیش از تمام شدن این مدت برای فرم راندووو اقدام نماید.

🔻 اگر دچار مشکل شدید می‌ توانید راندووو را تا روز پیش از آن باطل کنید و برای دریافت مجدد آن بعد از 2 هفته اقدام کنید.

🔻 اطلاعات خود را به درستی و با دقت کامل وارد نمایید.

🔻 در مورد پر کردن فرم راندووو اقامت ترکیه ، بهتر است که به موسسات معتبر که در این زمینه فعالیت می کنند مراجعه کنید.

🔻 اگر نمی توانید به هر دلیلی فرم راندووو را خودتان تکمیل کنید، این کار را به مؤسسات معتبر بسپارید تا خیالتان از بابت دقت عمل و تجربه آن‌ها راحت باشد و اقامت شما دچار مشکلات جدی‌ نشود.

🔻 اگر پروسه پر کردن فرم خود را به مؤسسات می‌دهید تاکید داشته باشید که شماره تلفن و ایمیل خودتان را وارد نمایند تا بتوانید به اطلاعات راندووو دسترسی داشته باشید.

🔻 اطلاعات تماس معتبر ارائه دهید چرا که اگر به ایمیل و شماره تلفن دسترسی نداشته باشید در واقع به نوبت و وضعیت پرونده خود دسترسی ندارید.

🔻 سایت اداره مهاجرت گاهی دچار مشکل می‌شود به همین دلیل برای پیش بینی خطاهای احتمالی سایت به‌هیچ‌عنوان کارهای خود را به‌ روزهای آخر موکول نکنید.

🔻 چیزی به عنوان راندوو گروهی وجود ندارد و هر عضوی از خانواده به یک راندووو جدا نیازمند است. فرزندان و حتی نوزادان از این قاعده مستثنا نیست.

🔻 در روز راندووو روز نهایت سؤالی که ممکن است از شما پرسیده شود یک یا دو سؤال عمومی و کلی است.

🔻 راندووو برای تشکیل پرونده و دریافت مدارک شماست که معمولاً پس از 90 روز به درخواست شما پاسخ داده می شود. اگر تا 90 روز جوابی دریافت نکردید از روی رسیدی که دریافت کردید می‌توانید وضعیت خود را پیگیری کنید.

🔻 در صورت نقص مدارک یا اطلاعات، نقصی پرونده به شما ابلاغ خواهد شد و شما یک ماه فرصت خواهید داشت تا مدارک خود را کامل کنید.

🔻 در روز راندووو کسی به ‌جز فردی که نوبت دارد نمی ‌تواند وارد اتاق تحویل مدارک و مصاحبه با افسر اداره مهاجرت شود. مگر اینکه سن فرد بسیار کم باشد و یا دچار مشکلات سلامتی باشد.

🔻 برای روز راندووو توصیه می شود مرتب و معقول لباس بپوشید و سعی کنید در برخورد با مامورین اداره مهاجرت رعایت ادب و احترام را داشته باشید.

🔻 برای کسب اطلاع از روند پروند‌تان پس از راندووو می توانید از طریق تماس با شماره تلفن 157 و با شماره رسیدی که دارید اقدام نمایید.

🔻 به دلیل این که ممکن است سیم کارت شما به هر دلیلی در دسترس نباشد توصیه می شود حتما اطلاع رسانی اداره مهاجرت از طریق ایمیل را در زمان پر کردن فرم ثبت نمایید.

🔻 بهتر است در زمان آغاز فرایند درخواست راندووو در کشور ترکیه حضور داشته باشید.

🔻 قبل از این که فرم ها را تکمیل کنید بیمه درمانی خود را بگیرید و مدارک آن را آماده کنید.

🔻 انتخاب محل راندووو به عهده متقاضی می باشد و شما می توانید مناطق نزدیک محل اقامت خود را انتخاب کنید.

🔻 اعتبار پاسپورت شما نباید کمتر از 1 سال باشد.

🔻 از طریق اداره مهاجرت تمام شهر ها و مناطق در ترکیه می توانید درخواست خود را ثبت نمایید.

پاسخ به سوالات متداول

❓ چگونه می توان راندوو را پیگیری کرد؟

پس از مصاحبه، تاییدیه مدارک شما طی مدت 90 روز به شما اعلام می گردد. در غیر این صورت شما می ‌توانید از طریق شماره‌ ی 157 وضعیت پرونده خود را پیگیری نمایید.

❓ اگر در زمان راندوو اطلاعات پرونده ناقص باشد چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که مدارک پرونده اخذ اقامت شما ناقص باشد به شما برای تکمیل کردن مدارک 1 ماه زمان خواهند داد. شما باید در این مدت معین شده پرونده خود را کامل کنید و نقصی ها را جبران نمایید. مثلا در حالت عادی نیازی به ارایه برگه عدم سوء پیشینه ندارید اما در موارد خاص ممکن است نظر افسر اداره مهاجرت این باشد که لازم است برگه عدم سوء پیشینه را ارائه دهید.

❓ تعیین وقت راندوو ترکیه چقدر طول می کشد؟

معمولا اداره مهاجرت ترکیه در فاصله بین 2 هفته تا 2 ماه به درخواست تعیین وقت پاسخ می دهد. هرچند ممکن است به دلایل مختلف این تعیین وقت بیشتر هم طول بکشد.  در شهر های بزرگ مثل استانبول که درخواست زیاد است معمولا 3 ماه زمان می برد تا پاسخ زمان قرار ملاقات را دریافت نمایید.

❓ آیا امکان کنسل کردن راندوو وجود دارد؟

اگر به هر دلیلی امکان حضور در زمان مصاحبه را نداشته باشید، عدم حضور شما به منزله ابطال و کنسل کردن راندوو است. شما می توانید پس از گذشت حداقل 2 هفته درخواست جدیدی برای دریافت وقت ملاقات و مصاحبه ثبت نمایید.

❓ آیا امکان داشتن همراه در مصاحبه راندوو وجود دارد؟

خیر. این قرار ملاقات فقط برای شما تنظیم شده ‌است و هنگام مصاحبه هیچ شخصی جز شما نمی‌تواند حضور داشته باشد. مگر در موارد استثنا که فرد به دلایل خاص نیار به همراه داشته باشد و بدون همراه دچار مشکل شود.

❓ آیا امکان تغییر زمان مصاحبه راندوو وجود دارد؟

خیر. توجه کنید که زمان راندووو که برای شما تنظیم می‌ کنند به هیچ عنوان عوض نمی‌شود. در صورت عدم حضور در زمان مقرر فرایند شما کنسل می شود و بعد از 2 هفته می توانید دوباره اقدام کنید. 

2 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره راندوو اقامت ترکیه»

روناک ذوالفقاری

سلام . آیا امکان اعتراض به رای راندوو وجود دارد.
ما کوش آداسی خونه داریم و ازمیر خونه اجاره کردیم متاسفانه راندوو اقامت مارو رد کردن .
و اصرار به خرید ملک در ازمیر داشتن حتی اجازه صحبت کردن به ما ندادن . قبل از اعلام نظراتشون دوتا برگه رو هم دادن امضا کردیم متاسفانه .

لیلا شهابی

با سلام و احترام. برای راهنمایی دقیق در این زمینه با کارشناسان اقامت 98 به صورت تلفنی تماس بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *