قوانین خرید خانه در ترکیه

قوانین خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور در سال های گذشته در میان اتباع خارجی به خصوص ایرانیان رونق قابل توجهی داشته است. تسهیلات و امکانات در نظر گرفته شده توسط دولت کشور ترکیه و از سوی دیگر اقتصاد رو به رشد این کشور نظر بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را جلب می کند. همانند هر کشور دیگری خرید خانه و زمین در ترکیه قوانین مختص خود را دارد که شما باید حتما قبل از اقدام به سرمایه گذاری در این کشور از شرایط و ضوابط آن آگاه شوید. در ادامه به ارائه راهنمای کامل قوانین خرید خانه در ترکیه خواهیم پرداخت. با این حال توصیه می شود پس از آشنایی با قوانین از تجربیات مشاوران حوزه خرید و فروش انواع ملک و مسکن در ترکیه نیز استفاده کنید و پس از آن با اطمینان اقدام به خرید خانه، زمین یا آپارتمان در این کشور نمایید.

مشاوران و کارشناسان با تجربه اقامت 98 در مسیر خرید ملک در ترکیه همراه شما خواهند بود تا بتوانید در شرایطی مطمئن و آسوده اقدام به خرید ملک یا سرمایه گذاری در کشور ترکیه نمایید. لازم به ذکر است که هزینه ترنسفر و اقامت کلیه مشتریان اقامت98 در طول پروسه خرید خانه در ترکیه رایگان بوده و شما مهمان اقامتگاه ها و سرویس های ترنسفر ویژه مهمانان اقامت98 خواهید بود.

قوانین خرید خانه در ترکیه

قانون پایهبر اساس تبصره 35 قانون املاک و اراضی ترکیه که در 18 می سال 2012 به به شماره 2644 تصویب شد اتباع کشورهای خارجی بر اساس تقابل می توانند نسبت به خرید خانه در شهر های مختلف کشور ترکیه اقدام نمایند.
نوع قراردادانتقال مالکیت ، تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی آنها به امضا رسیده باشد و در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی ثبت شده باشد، انجام می گیرد.
تابعیت خریدارخریدار باید دارای تابعیت یکی از کشور های مجاز به خرید خانه در ترکیه باشد. اتباع ایرانی جزو شهروندان مجاز می باشند.
املاک شرکتیطبق ماده 35 قانون 2644 ثبت اسناد و املاک ترکیه، همه ی شرکت های ثبت شده در کشور ترکیه می توانند اقدام به خریداری و ثبت سند به نام ایشان نمایند.
ساخت و سازدر صورتی که اتباع خارجی زمینی بدون سازه در ترکیه با قصد سرمایه گذاری و ساخت و ساز در آن خریداری کنند باید طی دو سال اقدام به شروع ساخت نمایند.
خرید اعتباریامکان درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک ها را داشته باشند توسط اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه محدودیتی ندارد.

بر اساس قوانین خرید خانه در ترکیه تمام سرمایه گذاران خارجی طبق اصل تقابل اجازه می توانند اقدام به خرید خانه در ترکیه نمایند. اصل تقابل به این معنا است که، شهروندان کشورهایی که به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک می دهند بر اصل تقابل می توانند در ترکیه اقدام به خرید خانه کنند. به این ترتیب شهروندان اتحادیه اروپا به جز (بلژیک، قبرس، کشور چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا، کشورهای آسیایی از جمله ایران، و آمریکای لاتین می توانند با رعایت قوانین در ترکیه خانه و ملک بخرند. بر اساس تبصره 35 قانون املاک و اراضی ترکیه که در 18 می سال 2012 به به شماره 2644 تصویب شد اتباع کشورهای خارجی می توانند با در نظر گرفتن و رعایت قوانین مربوطه نسبت به خرید خانه در شهر های مختلف کشور ترکیه اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که با توجه به تحولات سیاسی منطقه، در حال حاضر محدودیت هایی برای بعضی از شهروندان کشور های مختلف اعمال شده است و بعضی از آنها در لیست ممنوعه دولت ترکیه قرار گرفته اند. برای کسب اطلاعات به روز درباره اینکه کدام کشورها در لیست ممنوعه قرار دارند می توانید به سایت سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه مراجعه نمایید و یا از کنسولگری و سفارت کشور ترکیه سوال کنید.شهروندان ایران مجاز به خرید هر نوع ملکی از جمله خانه،ملک تجاری، زمین و اراضی در ترکیه می باشند.

در صورتی که اتباع خارجی زمینی بدون سازه در ترکیه با قصد سرمایه گذاری و ساخت و ساز در آن خریداری کنند باید طی دو سال اقدام به شروع ساخت پروژه نمایند.

نوع قرارداد

بر اساس قوانین خرید خانه در ترکیه، انتقال مالکیت، حتما باید از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط خریدار و فروشنده و یا وکلای رسمی آنها امضا شده است و در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی ثبت گردیده است، صورت می گیرد.

عقد قولنامه بین طرفین معامله در بنگاه ها و دفاتر مشاورین رسمی امکان پذیر است اما انتقال مالکیت محسوب نمی شود. یعنی فقط بر اساس نوشتن و امضا کردن قولنامه قبل از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه یا سازمان ثبت اسناد و املاک جهت انتقال مالکیت وجود نخواهد داشت و قولنامه وجهات قانونی جهت انتقال مالکیت ندارد.

در هنگام انتقال سند به خریداردر ترکیه از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض دریافت می گردد که بر اساس قوانین خرید خانه در ترکیه این هزینه به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود. 

قوانین خرید املاک شرکتی در ترکیه

بر اساس ماده 35 قانون 2644 ثبت اسناد و املاک ترکیه، همه  شرکت هایی که در کشور ترکیه ثبت شده اند می توانند اقدام به خرید ملک یا خانه و ثبت سند به نام ایشان نمایند. بنابراین صاحبان خارجی تجارت های ثبت شده در کشور ترکیه میتوانند با توجه به قوانین این کشور، تحت عنوان در ترکیه با پشتیبانی قوانین خاص ملک بخرند. این قوانین عبارتند از قوانین مربوط به صنعت گردشگری به شماره 2634، قوانین مربوط به سوخت-نفت به شماره 6326، و قوانین شهرک های صنعتی به شماره 4737.

قوانین خرید اپارتمان در ترکیه

محدودیت های خرید ملک در ترکیه

📌 هر یک از اتباع خارجی در ترکیه می توانند اقدام به خرید حداکثر 30 هکتار از اراضی جمهوری ترکیه نمایند.

📌 اتباع خارجی می توانند اقدام به خرید حداکثر 10٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر در کشور ترکیه نمایند.

📌 اشخاص حقیقی و اتباع خارجی نمی توانند اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است را خریداری کنند.

📌 امکان درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک ها را داشته باشند توسط اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه محدودیتی ندارد.

📌 خرید خانه در بافت های روستایی و اطراف مناطق روستایی کشور ترکیه توسط اتباع خارجی مجاز نیست.

در شرایط زیر خرید خانه و ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه باطل می باشد:

❌ در صورتی که خرید ملک باعث نقض قوانین خرید خانه در ترکیه و نقض قوانین جمهوری ترکیه شده باشد.

❌ در صورتی که مراجع و ارگان های مربوطه خرید خانه یا ملک را تایید نکنند.

❌ در صورتی که سرمایه گذار اتمام پروژه و یا ساخت و ساز را در زمان مشخص شده به وزارت خانه اعلام نکند و نتواند پایان کار را بر اساس برنامه های قبلی تایید شده اعلام کند.

قوانین اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه

بر اساس آیین نامه جدید دولت ترکیه در سال 2020، اتباع و سرمایه گذاران خارجی می توانند با خرید خانه و مستغلات به ارزش 250،000 دلار درخواست اخذ تابعیت این کشور برای خود و خانواده خود اعلام نمایند. پس از آن برای حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک ، افراد باید به مدت 3 سال ملک خریداری شده را حفظ کنند و تا مدت 3 سال اجازه فروش نخواهند داشت.

همچنین متقاضیان با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار می توانند اقامت 3 ساله یا توریستی دریافت نمایند. اجازه کار در ترکیه با اقامت توریستی صادر نمی شود و در صورت استخدام لازم است نوع اقامت از توریستی به کاری تغییر کند. 

قوانین قیمت خرید خانه در ترکیه

در کشور ترکیه خانه ها و املاک توسط کارشناس شهرداری (ekspertiz) قیمت گذاری می شوند. قیمتی که کارشناس دولت ترکیه برای یک خانه یا زمین در نظر می گیرد، با قیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد. در بدترین حالت این اختلاف قیمت کمتر از ده درصد است. بنابراین صاحبان املاک در کشور ترکیه نمی توانند قیمت های غیرواقعی پیشنهاد دهند و در نهایت قیمت تعیین شده از سوی کارشناس در سند ثبت می شود.

مراحل خرید خانه در ترکیه

پس از آشنایی با شرایط و قوانین خرید خانه در ترکیه باید آپارتمان و یا خانه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در مدت زمان حضور در این کشور تا زمان انتقال مالکیت می توانید از یک مترجم حقوقی که توسط دفاتر اسناد رسمی دولت منصوب شده است راهنمایی دریافت کنید. همچنین استفاده از تجربیات  وکیل خبره و یا موسسات مهاجرتی که با قوانین خرید خانه در ترکیه آشنا می باشند، امکان پذیر است.

در مرحله بعدی باید گذرنامه خود را برای ترجمه به دفتر اسناد رسمی ببرید. این کار از الزامات دولت ترکیه برای افزایش امنیت معاملات می باشد. پس از آن طرفین قرارداد، فروشنده و خریدار، می توانند قرار داد معامله را با مبلغ مورد توافق امضا کنند.

 بعد از امضای قرارداد و واریز مبلغ به حساب فروشنده، شخصی که وکالت شما را بر عهده دارد، باید قرار داد را بر اساس شرایط و مکان مشخص شده ملک خریدار، اطلاعات تکمیلی خانه، شرایط اسکان و همینطور گذرنامه خریدار برای تبدیل به یک سند رسمی به مراجع مربوطه ارائه دهد. با این صورت فرایند انتقال رسمی مالکیت بر اساس قوانین خرید خانه در ترکیه آغاز می شود و سند رسمی صادر خواهد شد. سند ملکی ترکیه TAPU نام دارد که شامل عکس مالک و امضای رسمی خریدار است.

سند تاپو

پس از اتمام این مرحله اداره مالیات یک شماره مالیات اختصاصی به خریدار اعطا می کند که باید در شهرداری محلی و منطقه ثبت شود.

همانطور که قبلا اشاره شد، در کشور ترکیه 4٪ از ارزش خانه به عنوان مالیات و عوارض از طرفین قرارداد دریافت می شود، که این هزینه در هنگام انتقال سند به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود. درباره حق کمیسیون املاک در ترکیه نیز که باید به مشاور املاک پرداخت شود، خریدار و فروشنده باید با یکدیگر توافق نمایند. برای اطلاعات بیشتر درباره کمیسیون معاملات املاک در ترکیه به مقاله مربوطه در بلاگ مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند

  • – سند خانه یا زمین و یا نامه تاییده سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت مالک فعلی ( به همراه جزییات کامل آدرس، مساحت و مختصات محل ملک)
  • – شناسنامه،کارت ملی و گذرنامه خریدار با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
  • – برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری منطقه مربوطه
  • – ارائه بیمه نامه اجباری زلزله خانه
  • – عکس 6*4 فروشنده و خریدار (فروشنده یک عدد و خریدار دو عدد حداکثر مربوط به یک ماه پیش)
  • – حضور مترجم همزمان و دو شاهد در صورت عدم تسلط طرفین قرارداد به زبان ترکی استانبولی
  • – اصل و کپی وکالت نامه (در صورت حضور وکیل خریدار) همراه با ترجمه رسمی با تایید وزارت خارجه و دادگستری

آیا برای خرید خانه در ترکیه نیاز به وکیل قانونی هست؟

تغییر جزئیات قوانین خرید خانه در ترکیه و عدم اطلاع از آنها می تواند سبب سردرگمی خریداران شود و ممکن است در روند خرید ملک و سرمایه گذاری درست تاثیر گذار باشد.  افرادی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند و سرمایه گذاران خارجی که می خواهند برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام کنند، باید به موارد بسیاری چه از نظر سرمایه گذاری و چه از نظر قوانین کشور توجه داشته باشند. به همین دلیل استفاده از تجربیات مشاوران خبره یا حضور یک وکیل که به امور و قوانین خرید خانه در ترکیه مسلط باشد می تواند به متقاضیان کمک قابل توجهی بکند.

قبل از اقدام برای خرید خانه یا سرمایه گذاری در ترکیه لازم است توجه داشته باشید که به عنوان یک اتباع خارجی در ترکیه از تمامی قوانین و شرایط خرید خانه یا ملک در این کشورمطلع نیستید. از سوی دیگر این شرایط و قوانین مدام در حال تغییر و بروز رسانی می باشد بنابراین بهتر است در این مسیر از موسسات مهاجرتی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *