سربازی در ترکیه

راهنمای قوانین سربازی در ترکیه

مزایای زندگی در ترکیه و دسترسی به روش های متعدد برای اخذ اقامت و یا شهروندی این کشور باعث رشد قابل توجه تعداد ایرانیانی شده است که ترکیه را برای مهاجرت، کار و زندگی انتخاب می کنند. بسیاری از خانواده ها از طریق سرمایه گذاری در بازار ملک ترکیه و خرید خانه یا آپارتمان به ارزش 250 هزار دلار برای اعضای خانواده خود پاسپورت ترکیه دریافت می کنند. در شرایط مهاجرت خانوادگی یکی از دغدغه های اصلی افراد بحث سربازی در ترکیه و قوانین آن برای اتباع خارجی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

قوانین سربازی در ترکیه

قانون سربازی در ترکیه

ترکیه در مرکز قفقاز ، خاورمیانه و بالکان واقع شده است که در میان ناپایدارترین مناطق جهان دسته بندی می شود. بنابراین سیاست دفاعی برای حفظ و محافظت از استقلال ملی ، حاکمیت ، تمامیت ارضی و منافع حیاتی کشور طراحی شده است. مأموریت ها و مسئولیت های نیروهای مسلح ترکیه در قانون اساسی به وضوح بیان شده و طبق این قوانین تعیین شده است تا در برابر مشکلات امنیتی و بحران ها در قرن جدید واکنش نشان دهند و امنیت ترکیه در برابر خطرات داخلی و خارجی را تامین کنند.

خدمت سربازی در ترکیه برای همه شهروندان مرد بین 20 تا 41 سال اجباری است. زنان نیز مجازند افسر شوند و آن را به عنوان شغل با ثبت نام در مدارس نظامی انتخاب كنند ، اما به عنوان سرباز وظیفه نیازی به گذراندن سربازی اجباری ندارند. آن دسته از مردانی که 20 سال سن دارند اما هنوز تحصیلات عالی خود را در دانشگاه ها یا برنامه های آموزش حرفه ای ادامه می دهند ، مجازند که سربازی خود را به تعویق بیاندازند. پس از پایان تحصیلات در هر مقطعی امکان تعویق سربازی تا 2 سال وجود دارد. یعنی حداکثر سن معافیت دانش آموزان دبیرستان 22 سال، فارق التحصیلان کارشناسی 28 سال و فارق التحصیلان دکتری 35 سال می باشد.

به طوری کلی شرایطی که منجر به تعویق سربازی در ترکیه می شود شامل موارد زیر می باشد :

  • 🔴 افرادی که مبتلا به بیماری‌های مزمن جسمی و روانی هستند تا زمان بهبودی می توانند اعزام خود را به تعویق بیاندازند.
  • 🔴 افرادی که محکومیت‌های قضایی دریافت کرده اند، تا پایان دوران محکومیت می توانند اعزام خود را به تعویق بیاندازند.
  • 🔴 پژوهشگران و ورزشکاران حرفه ‌ای تا سن 35 سالگی می توانند اعزام خود را به تعویق بیاندازند.
  • 🔴 افرادی که تحصیل در مقطع دبیرستان را به پایان رسانده اند تا سن 22 سالگی می توانند اعزام خود را به تعویق بیاندازند.
  • 🔴 افرادی تحصیل در مقطع کاردانی را به پایان رسانده اند تا سن 25 سالگی می توانند اعزام خود را به تعویق بیاندازند.
  • 🔴 افرادی که تحصیل در مقطع کارشناسی را به پایان رسانده اند تا سن 28 سالگی می توانند اعزام خود را به تعویق بیاندازند.
  • 🔴 افرادی که تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را به پایان رسانده اند تا سن 35 سالگی می توانند اعزام خود را به تعویق بیاندازند.

مدت دوره سربازی در ترکیه با توجه به تحصیلات سرباز متفاوت است: 12 ماه برای افراد با تحصیلات پایه (فارغ التحصیلان دبستان یا دبیرستان) ، 8 ماه برای افسران ذخیره (فارغ التحصیلان دانشگاه) و 6 ماه برای سربازان کوتاه مدت (کسانی که مدرک دانشگاهی کسب کرده اند و هنوز به عنوان افسران ذخیره ثبت نام نشده اند).

پس از اتمام شش ماه خدمت ، اگر یک سرباز وظیفه بخواهد و برای تمدید خدمت سربازی مناسب باشد ، می تواند این کار را برای شش ماه اضافی در ازای دریافت حقوق ماهیانه انجام دهد. در این شرایط حقوق ماهیانه سربازان بر اساس آخرین اطلاعات سال 2020 حدود 2000 لیر است که برای برخی از استان های خاص در ترکیه 1000 لیر اضافی نیز به سربازان پرداخت می شود.

 با این حال بر اساس قانون جدید ، کلیه شهروندان مرد ترکی که بیش از 20 سال سن دارند باید یک ماه دوره آموزش نظامی را بگذرانند ، اما می توانند با پرداخت هزینه ی مشخص حدود 40 هزار لیره ترکیه از پنج ماه باقیمانده خدمت اجباری خود معافیت بگیرند.

برای اتباع ترکیه که حداقل 3 سال در خارج از کشور زندگی کرده یا کار کرده اند ، در صورت پرداخت هزینه مشخصی به ارز خارجی ، آموزش پایه 3 هفته ای به جای خدمت سربازی تمام مدت ، ارائه می شود. همچنین در مواقعی که ستاد کل ارزیابی می کند که میزان ذخیره نظامی بیش از تعداد مورد نیاز است ، یک ماه دوره آموزش ابتدایی برای شهروندان محلی تعیین می شود.

سربازی اتباع خارجی در ترکیه

سربازی اتباع خارجی در ترکیه

در ماده 2 قانون شماره 111 ترکیه در رابطه با وضعیت سربازی اتباع خارجی آمده است که اتباع خارجی و پناهندگانی که تابعیت ترکیه را دریافت کرده اند، با در نظر  گرفتن سنی که در ترکیه به شهروندی پذیرفته شده اند، باید خدمت سربازی خود را بگذرانند و در این مورد تفاوت بین شهروندان ترک و خارجی ترکیه وجود ندارد.

افرادی که شهروتد کشور دیگری هستند و پس از سن 22 سالگی تابعیت ترکیه را دریافت کرده اند، از خدمت سربازی معاف خواهند بود. علاوه بر این اتباع خارجی که دارای تابعیت کشورهای ترک تبار می باشند، در صورت ارائه برگه تایید گذراندن دوره خدمت سربازی در کشور خود، از سربازی در ترکیه معاف می شوند.

ایرانیانی که پس از سن 22 سالگی تابعیت ترکیه را دریافت می کنند و در کشور ایران دوره سربازی خود را گذرانده اند، با ارائه مدرک پایان خدمت که به تایید دفاتر نوتر در ترکیه رسیده است، از سربازی اجباری در ترکیه معاف خواهند شد. توجه داشته باشید که اسناد ارائه شده باید حتما اصلی باشد و در صورت جعلی بودن از سوی دولت ترکیه شکایت کیفری برای شما صادر خواهد شد.

خرید سربازی در ترکیه

اتباع خارجی ساکن در خاک کشور ترکیه که دارای تابعیت این کشور هستند، می توانند در زمان هایی که توسط دولت اعلام می شود برای خرید سربازی اجباری اقدام نمایند. اتباع خارجی با تابعیت ترکیه که در این کشور اقامت دارند، برای پرداخت هزینه معافیت لازم است به مراکز اعزام به خدمت درخواست دهند. شهروندان ترکیه که در کشور های دیگر ساکن هستند برای خرید سربازی باید به سفارت ترکیه مراجعه نمایند. معافیت از سربازی در ازای پرداخت مبلغی مشخص به دولت ترکیه کاملا قانونی است. هزینه خرید سربازی هر ساله توسط دولت تعیین می گردد و حدود 40 هزار لیر ( 37 هزار لیر در سال 2020) است که امکان پرداخت قسطی آن نیز وجود دارد.

به طوری کلی افرادی که مشمول خرید سربازی می شوند شامل موارد زیر می باشند :

  • 🟥 همه شهروندان مرد بالای 18 سال در زمان های که توسط دولت اعلام می شود.
  • 🟥 همه شهروندان مرد بالای 18 سال که حداقل سه سال در خارج از ترکیه زندگی کرده اند.

همانطور که اشاره شد در صورت خرید سربازی دوره یک ماهه آموزشی باید گذرانده شود. دانشجویان و افراد با شرایط خاص که برای خرید سربازی در ترکیه اقدام کرده اند می توانند این دوره یک ماهه را در تابستان بگذرانند.

6 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای قوانین سربازی در ترکیه»

آرش

اگر قرار بود درگیر برده داری اجباری ( سربازی ) بشویم ، خب همان ایران که وطن خودمان است که بهتره !

یکی

اطلاعات سایتتون مفیده.
دختران ایرانی با چه شرایطی میتونن در ترکیه به خدمت سربازی برن؟

لیلا شهابی

با سلام و احترام و تشکر از حسن توجه شما. دختران در ترکیه فقط در صورت شرکت در مدارس نظامی می توانند در زمینه افسری فعالیت کنند و مشمول نظام وظیفه نمی شوند.

یکی

افسری آموزشی هم شاملش میشه؟

لیلا شهابی

با سلام مجدد. بله. در مدارس و کالج ها ابتدا دوره های آموزشی برگذار می شود.

امیر

سلام اگر فرد در ایران سربازی نرفته باشه و با معافیت تحصیلی بیاد ترکیه و ملک بخره و تابعیت ترکیه رو بگیره ، اونوقت بازم از سربازی در ترکیه معاف میشه؟؟ (مطابق با اون قانون 22 سال..)

و سوال بعدی هم اینکه فرد باید 22 سالش تموم شده باشه دیگه؟ یعنی 23 ساله باشه درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *