ماه ها و فصل ها به ترکی

آموزش ماه ها و فصل ها به زبان ترکی

هنگام سفر و یا مهاجرت به ترکیه برای تحصیل یا کار نیاز به برقراری ارتباط در موقعیت های مختلف و درک و دانستن زبان ترکی یکی از احتیاجات اساسی و ضروری می باشد. تقويم تركيه مطابق با سال میلادی است. در مقالات قبلی درباره روز های هفته به ترکی و اصطلاحات مرتبط به آنها را به طور کامل آموزش داده ایم. در این مقاله به آموزش ماه ها و فصل ها به ترکی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

فصل ها به ترکی

فصل ها به ترکی

معادل فارسیتلفظعبارت ترکی
بهارایلک باهارIlkbahar
تابستانیازYaz
پاییزسون باهارSonbahar
زمستانکِشKış

برای گفتن “در تابستان” و “در زمستان” به ترکی از عبارات زیر استفاده می کنیم :

در تابستانin the summeryazın 
در زمستانin the winterkışın 

برای گفتن “در بهار” و ” در پاییز” به ترکی از عبارات زیر استفاده می کنیم:

در بهارin the springbaharda 
در پاییزin the autumnSonbaharda
ماه ها و فصل ها به ترکی

ماه های سال به ترکی

ماه های سال در زبان ترکی مطابق با ماه های تقویم میلادی می باشد و تنها تفاوت در نام آن ها می باشد. بد نیست اشاره می کنیم که نام‌ ماه‌های ترکی از 3 زبان لاتین، عربی شامی و ترکی بر گرفته شده است.  برای یادگیری ماه های سال به زبان ترکی جدول زیر را تکرار و تمرین کنید.

معادل فارسیمعادل میلادیتلفظ ترکیعبارت ترکی
ژانویهJanuaryاوجاکOcak
فوریهFebruaryشوباتŞubat
مارچMarchمارتMart
آپریلAprilنیسانNisan
میMayماییسMayıs
ژوئنJuneهزیرانHaziran
ژوئیهJulyتموزTemmuz
آگوستAugustآئوستوسAğustos
سپتامبرSeptemberایلولEylül
اکتبرOctoberاِکیمEkim
نوامبرNovemberکاسیمKasım
دسامبرDecemberآرالیکAralık

“اوجاک” اولین ماه سال است و در ترکیه نیز همانند سایر کشورهای جهان مصادف با آغاز سال جدید میلادی می باشد. برای بیان تاریخ ماه ها و سال ها توصیه می شود آموزش اعداد به زبان ترکی را مرور کنید.

آموزش تصویری فصل ها و ماه ها به ترکی

اصطلاحات مربوط به ماه ها و فصل ها به ترکی

معادل فارسیعبارت ترکی
ماهAy
ماه هاAylar
ماه های سالyılın ayları
فصلMevsim
فصل هاMevsimler
سالyıl
سال نوYılbaşı
شب سال نوYılbaşı Gecesi

اپلیکیشن تقویم ترکیه

یکی از بهترین برنامه های تقویم برای همه زبان ها google calendar   یا تقویم گوگل می‌باشد. این تقویم از تمام زبان‌ها پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید به زبان ترکی نیز از آن استفاده کنید. این برنامه قابل نصب بر روی گوشی های تلفن همراه می باشد و از طریق مروگر نیز قابل استفاده است. شما همچنین می توانید برای اطلاع از تقویم ترکیه و مناسبت های رسمی و تاریخ به وبسایت Takvim.com مراجعه نمایید.

اگرچه زبان ترکی به دلیل 7 حرف الفبا اضافه و برخی از قواعد خاص در برخورد اول بسیار پیچیده و سخت به نظر برسد اما زبان ترکی یک زبان آوایی است. به عبارت دیگر هر چیزی در این زبان همانطور که نوشته می شود خوانده نیز می شود به همین دلیل با یادگیری قوانین حروف الفبا به ترکی شما قادر به خواندن و بیان تمام کلمه‌ها و عبارت‌های ترکی هستید. به طور کلی می توان گفت یادگیری زبان ترکی در مقایسه با زبان های دیگر بسیار ساده تر می باشد و به زمان کمتری نیاز دارد.

تمرین

پس از مطالعه کامل و تکرار کافی درسنامه، معادل ترکی فصل ها و ماه های هر فصل را در تصویر زیر از حفظ بنویسید و سپس صحت پاسخ های خود را با توجه به درسنامه بررسی نمایید.

تمرین

2 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ماه ها و فصل ها به زبان ترکی»

هما فروزان

سلام مشاو راملاکتون خانم سهند مثل اینکه مردم روخریده فوق العاده بی اعصابه،مثل اینکه شرکت شما نیازی به مشتری نداره .

لیلا شهابی

با سلام و احترام. اگر ممکن است بفرمایید که از چه طریقی با مجموعه ما تماس گرفتید چون ما در مجموعه نیرویی تحت عنوان خانم سهند نداریم. با این حال اگر سوال یا اب کمکی از دستمو نبر میاد بفرمایید اید تا در کوتاهترین زمان شما رو در زمینه مورد نظرتون راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.