استانبول اروپایی و آسیایی

تفاوت استانبول اروپایی و آسیایی در چیست؟

یکی از مهم ترین و جذاب ترین ویژگی های استانبول این است که این شهر در دو قاره واقع شده است. استانبول توسط تنگه بسفر به دو بخش مجزا تقسیم شده است که یکی از آنها سمت اروپایی (Avrupa Yakası) و دیگری سمت آسیایی (Anadolu Yakası) نامیده می شود. برخلاف تصور عمومی ، استانبول ابتدا در سمت آسیایی ، کادیکوی امروزی پایه گذاری شده است. با این حال ، این شهر در دوره روم و عثمانی در سمت اروپایی (طرف قدیمی) رشد کرد و سپس با استفاده گسترده از وسایل حمل و نقل ، این توسعه در دو سمت استانبول اروپایی و آسیایی شکل گرفت. در این مقاله تفاوت های اساسی استانبول اروپایی و آسیایی را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

استانبول اروپایی و آسیایی

تفاوت های استانبول اروپایی و استانبول آسیایی

به طور خلاصه ، بخش اروپایی استانبول ، جاذبه گردشگری این شهر است در حالی که بخش آسیایی به اندازه اروپایی جاذبه های گردشگری ندارد و بیشتر یک مرکز مسکونی و تجاری است. با این حال، باز هم چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن در قسمت آسیایی استانبول نیز وجود دارد که توجه بسیاری از گردشگران و مسافران این شهر را به خود جلب می کند. در ادامه لیستی از مهم ترین و کلیدی ترین تفاوت های بخش آسیایی و بخش اروپایی استانبول ارائه شده است.

🔸 قدمت استانبول آسیایی از استانبول اروپایی بیشتر است. قبل از پایه گذاری امپراتوری بیزانس ، در اطراف كادیكوی ، فیكیرتپه (محله ای در محدوده منطقه كادیكوی) و پندیك آبادی وجود داشته است.

🔸 بخش اروپایی تاریخی تر از بخش آسیایی است. قسطنطنیه ، هم در دوره روم و هم در زمان عثمانی مرکز شهر بود. محله ها در سمت آسیایی استانبول تا قرن 19 ام به عنوان روستاهای شهر شناخته می شوند. دلیل تاریخی نبودن سمت آسیایی با وجود قدمت بیشتر آن این است که سنگ های دیوارهای اطراف کادیکوی به سمت اروپایی منتقل شده و در ساخت ساختمان های عمومی استفاده شده است. بنابراین ، در سمت آسیایی بناهای تاریخی زیادی باقی نمانده است.

🔸 جمعیت در استانبول اروپایی به دلیل این که همیشه مرکز تجارت ، گردشگری و صنعت بوده است ، بیشتر از جمعیت بخش آسیایی است.

🔸 استانبول اروپایی بیشتر “اروپایی” یا “غربی” قلمداد می شود. با توجه به این واقعیت که مرکز شهر همیشه طرف اروپایی بوده و مستعمرات اروپا نیز در این سمت بوده اند ، درست است که استانبول اروپایی را از لحاظ شکل ظاهری اروپایی یا غربی تر می نامیم.

🔸 طرف آسیایی از طرف اروپایی سبزتر است.

🔸 خطوط اتوبوس عمومی در سمت اروپایی دو برابر بیشتر از سمت آسیایی است در حالی که خطوط قطار بخش آسایی یک و نیم برابر بیشتر از اروپایی است.

🔸 سمت آسیایی با تپه هایی مانند آیدوز تپسی و کاملیکا تپسی از نظر ارتفاع بالاتر از سمت اروپایی است.

🔸 خط ساحلی در سمت آسیا از طرف اروپایی بهتر و منظم تر است. در سمت آسیا فضای بیشتری برای دویدن ، پیاده روی ، دوچرخه سواری وجود دارد که از كادیكوی شروع می شود و در امتداد فنرباغچه ، كادبستان ، بستانچی تا مالتپه می رود.

🔸 میزان جرم و جنایت در طرف آسیایی کمتر از طرف اروپایی است.

🔸 تعداد هتل های طرف اروپایی بیشتر از طرف آسیایی است زیرا طرف اروپایی مرکز جذب توریست و گردشگری است.

🔸 مراکز ورزشی ، استادیوم ها بیشتر در سمت اروپایی هستند تا در استانبول آسیایی. با این حال استادیوم مشهور Sukru Saracoglu در کادیکوی در بخش آسیایی قرار دارد.

🔸 استانبول اروپایی مراکز خرید بیشتری نسبت به استانبول آسیایی دارد.

🔸 بیشتر کانال های تلویزیونی و مطبوعات در سمت اروپایی استانبول واقع شده اند.

🔸 طولانی ترین خط مترو در سمت آسیایی ساخته شده است.

🔸 زندگی شبانه در طرف اروپایی بیشتر از طرف آسیایی فعال است.

🔸 مدارس نظامی در سمت آسیایی بیشتر از اروپایی است.

🔸 طرف آسیایی بزرگترین گورستان را دارد ، نه تنها در استانبول ، بلکه در سراسر ترکیه.

🔸 دانشگاه های استانبول در سمت اروپایی بیشتر از آسیایی هستند. با این حال دانشگاه مارمارا ، تنها دانشگاه در جهان که در دو قاره واقع شده است، در سمت آسیایی پایه گذاری شده است.

🔸 در پل های بسفر برای پرداخت به طرف اروپایی هزینه ای پرداخت نمی کنید در حالی که برای رسیدن به سمت آسیایی باید هزینه عوارض پرداخت کنید.

🔸 هر دو بخش استانبول فرودگاه بین المللی وجود دارد. آتاتورک هاوالیمانی در سمت اروپایی و صبیحه گوکچن در سمت آسیایی.

🔸 هر دو طرف دارای یک مارینا هستند. آتاکوی در سمت اروپا و کلامیس ، فنرباغچه در سمت آسیا. به زودی مارینای دوم در پندیک در سمت آسیایی راه اندازی خواهد شد.

🔸 هر دو بخش استانبول یک خیابان محبوب دارند. خیابان استقلال در سمت اروپایی یک خیابان کاملاً فرهنگی ، تاریخی ، و گردشگری است که بین تکسیم و کاراکوی واقع شده است. به همین شکل خیابان بغداد در سمت آسیایی استانبول یک خیابان بسیار مدرن است که بین کادیکوی و بستانچی واقع شده است. جالب است بدانید که خیابان بغداد در واقع یک جاده بسیار قدیمی برای لشکر کشی شرقی ارتش روم و عثمانی بوده است.

استانبول اروپایی و آسیایی

کدام مکان برای خرید ملک در استانبول بهتر است؟ سمت آسیایی یا سمت اروپایی؟

همه ما می دانیم که استانبول یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه است که ده ها گزینه منطقه برای انتخاب در آن وجود دارد که ممکن است در انتها منجر به گیجی شود. یکی از اولین دغدغه های افرادی که قصد سرمایه گذاری و خرید ملک در استانبول و یا اخذ اقامت و شهروندی این کشور از این طریق را دارند انتخاب یکی از دو منطقه اروپایی یا آسیایی در استانبول است.

علاوه بر تفاوت های کلی ذکر شده در بخش قبل، از نظر املاک نیز قسمت آسیایی استانبول با قسمت اروپایی آن تفاوت هایی دارد. بخش آسیایی استانبول جایی است که سازه های با کیفیت و بزرگی مانند ساختمان های تجاری را می یابید. یکی از مکان های قابل توجه برای استقرار در سمت آسیایی استانبول ، اسکودار است.  در این سمت رستوران ها ، کافه ها ، مراکز خرید و امکانات رفاهی متعددی وجود دارد و از همه مهم تر به طبیعت نزدیک است، پس طرف آسیایی مکانی مناسب برای سکونت و زندگی است.

طرف اروپایی نیز موارد متعددی از آپارتمان یا املاک و مستغلات ارائه می دهد. سمت اروپایی استانبول ، که به دلیل رونق اقتصادی و افزایش فعالیت های تجاری و گردشگری که در مناطق یا شهرداری های توسعه یافته ایجاد می شود ، گردشگران بیشتری را به خود جذب می کند. بخش اروپایی مجهز به خطوط حمل و نقل متعدد است تا به راحتی محله ها و منطقه های مختلف را به هم متصل می کند.

اگر چه به طور کلی استانبول اروپایی جایی است که خارجی ها املاک و مستغلات خود را از قبیل آپارتمان و ویلا خریداری می کنند، اما به طور کلی می توان گفت منطقه آسیایی از نظر ویژگی های رفاهی، موقعیت طبیعی، خلوتی و سایر ویژگی های دیگر برای سکونت مناسب تر است.

مناطق آسیایی

استانبول آسیایی مملو از فضای سبز و جنگل های متعدد است که با ساخت و ساز های گسترده به مناطق و محله های گوناگون تقسیم شده است. هر یک از این مناطق دارای ویژگی ها و خصوصیات متمایز و خاص خود هستند که مورد توجه افراد محلی و خارجی ها قرار می گیرند. مهم ترین و اصلی ترین مناطق استانبول آسیایی عبارتند از :

منطقه کادیکوی : کادیکوی یک منطقه قدیمی در استانبول آسیایی است، که در آن ترکیبی از ساختارهای سنتی و پیشرفته به خوبی ملموس است. آپارتمان های موجود در این منطقه مدرن تر از هر منطقه ای در سمت آسیایی هستند. همچنین امکانات حمل و در این منطقه برای سفر به مناطق مختلف شهر در دسترس است.

منطقه اوسکودار : یکی از مناطق مهم در بخش آسیایی ، اوسکادار است. اوسکادار طیف گسترده ای از آپارتمان ها را که مشرف به ساحل زیبای بسفر بزرگ است ، ارائه می دهد. پتانسیل سرمایه گذاری در این منطقه بسیار بالا است، بنابراین اوسکادار به یکی از مکان های معروف برای خرید املاک و مستغلات در استانبول آسیایی تبدیل شده است.

منطقه بیکوز : بیكوز منطقه دیگری است كه رو به روی بسفر باشكوه واقع شده است. در حالی که از منظره زیبای خط ساحلی لذت می برید ، مجتمع های مسکونی بیکوز فضای سبز بسیار خوبی ارائه می دهد. این منطقه با بهره گیری از سیستم حمل و نقل آسان به مناطق دیگر شهر دسترسی دارد.

مالتپه : چه به تنهایی در حال مهاجرت به استانبول باشید و چه با خانواده ، مالتپه می تواند منطقه ای ایده آل برای سکونت شما باشد. این منطقه دارای امکانات رفاهی مانند مراکز خرید ، مراکز تفریحی خانوادگی و سیستم های حمل و نقل عالی است. اگر می خواهید از دنیای واقعی فاصله بگیرید ، در این منطقه این قرصت را خواهید داشت که در کنار خط ساحلی آرامش را تجربه کنید.

سانکاکتپه : اگر دوست دار طبیعت هستید این منطقه برای سکونت شما ایده آل است. در نزدیکی جنگل ، می توانید پیاده روی کنید و از تماشای منظره ها لذت ببرید. همچنین می توانید به خط ساحلی بروید زیرا سیستم حمل و نقل عمومی در این منطقه سریع و به آسانی در دسترس است.

مناطق اروپایی

منطقه اروپایی در میان سرمایه گذارانی که برای اولین بار قصد خرید املاک و مستغلات در استانبول را دارند محبوب تر است. املاک و آپارتمان های سمت اروپایی از نظر قیمت ، اندازه ، مشخصات و موارد دیگر متفاوت هستند و تقریبا با هر رنج قیمتی در محله ها و مناطق مختلف استانبول اروپایی می توانید خانه بخرید. در این منطقه همانطور که قبلا هم اشاره شد، جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که شما و خانواده می توانید کاملاً از آنها لذت ببرید. برخی از مهم ترین و محبوب ترین مناطق در استانبول اروپایی عبارتند از :

منطقه باکرکوی : یکی از مناطق توسعه یافته در سمت اروپایی استانبول منطقه باکرکوی است که فرصت های فراوانی را برای لذت بردن از زندگی فراهم می کند. مراکز خرید ، تفریحی و خانوادگی باکرکوی هر ساله میلیون ها بازدید کننده را به خود جذب می کند. این منطقه حاوی یک خط ساحلی زیبا و خیره کننده است که می توانید در آن آرامش و استراحت را تجربه کنید.

منطقه کوچوکچکمچه : یکی از مناطق در حال پیشرفت و توسعه از نظر املاک و مستغلات ، کوچوکچکمچه است. این منطقه ارتباط قابل توجهی با مرکز شهر دارد و دارای آپارتمان های مدرن و دیدنی است. اگر شما یک سرمایه گذار هستید که به تازگی به استانبول علاقه مند شده اید این منطقه دارای سود سرمایه عالی و بازده اجاره ثابت است.

منطقه بیلیکدوزو : بیلیکدوزو منطقه ای زیبا با حال و هوای حومه ای است که مطابق با استانداردهای اروپا ساخته شده است. این منطقه به دلیل تاسیسات با کیفیت از نظر بهداشت ، آموزش و همچنین امکانات اجتماعی و تفریحی شهرت دارد. با داشتن یک محیط تمیز ، این منطقهً یکی از مکان های ایده آل برای خرید یا اجاره آپارتمان در قسمت اروپایی استانبول است.

منطقه اسنیورت : پیشرفت زمان بدون شک بر اسنیورت تأثیر گذاشته است. سرمایه گذاری های املاک در این منطقه افزایش قابل توجهی داشته است چرا که تأسیس دانشگاه و مراکز خرید به طور مداوم توجه خریداران بالقوه املاک و مستغلات را به اسنیورت جلب کرده است.

علاوه بر موارد ذکر شده، مناطق بیشتری در بخش های آسیایی و اروپایی استانبول وجود دارد. هر یک از مناطق یا محله ها ویژگی های متمایز خود را دارند. تصمیم شما برای انتخاب خانه و آپارتمان در استانبول به شرایط و انتظارات شما بستگی دارد. اگر قصد خرید ملک در استانبول را دارید می توانید با مشاوران مجرب اقامت 98 در زمینه املاک و مستغلات در ترکیه تماس بگیرید تا متناسب با نیاز ها و بودجه ای که دارید شما را راهنمایی کنند و در طول پروسه انتقال سرمایه به ترکیه، خرید ملک، کارهای اداری انتقال مالکیت و اقدام برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه شما را همراهی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.