منطقه اسکودار استانبول

منطقه اسکودار استانبول

استانبول به لطف جاذبه های گردشگری و طبیعی متعدد و جذابش به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ترکیه و جهان شناخته می شود و مقصدی محبوب برای گردشگران از سراسر دنیا است. مناطق و محله های مختلفی در استانبول وجود دارد که برخی از آنها به عنوان محله های توریستی معروف هستند. اسکودار (Uskudar) یکی از مشهورترین محله های گردشگری در استانبول است که در قسمت آسیایی ساحل شرقی تنگه بسفر واقع شده است. این منطقه از پرجمعیت ترین مناطق مسکونی در شهر است و با کشتی با سایر مناطق شهر و قسمت اروپایی در ارتباط است. برای آشنایی بیشتر با Uskudar ، یکی از محبوب ترین محله های استانبول ، در ادامه با ما همراه باشید.

اسکودار استانبول

معرفی منطقه اسکودار استانبول

محله اسکودار که به ایتالیایی و انگلیسی Scutari نامیده می شود ، یکی از محبوب ترین محله های گردشگری در قسمت آسیایی استانبول است. این محله از شمال با بیكوز ، از شرق با عمرانیه ، از جنوب شرقی با آتاشهیر ، از جنوب با كادیكوی ، از غرب با بسفر همسایه است و در ساحل مقابل محله معروف امینونو در قسمت اروپایی قرار گرفته است.

اسکودار یکی از پرجمعیت ترین مناطق استانبول است که نزدیک به نیم میلیون نفر در آن زندگی می کنند و جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی در آن وجود دارد که موجب جذب گردشگران می گردد.

اگرچه قسمت اروپایی استانبول توریستی ترین قسمت شهر است ، اما اگر می خواهید شهر واقعی استانبول و زندگی مردم محلی را بشناسید ، بهتر است به قسمت آسیایی ، به ویژه منطقه Uskudar بروید ، که یکی از بهترین محله های گردشگری در این شهر است. در واقع Uskudar در مقایسه با قسمت اروپایی مانند روستایی در وسط یک شهر بزرگ به نظر می رسد.

از آنجا که بسیاری از گردشگران به قسمت آسیایی نمی آیند ، این مناطق هویت بومی و محلی خود را حفظ کرده اند. یکی از نماد های هویت بومی استانبول در این منطقه حمام های سنتی اوسکودار هستند که توسط گردشگران خارجی استفاده نمی شود ، ولی برای نشان دادن بهترین تصویر از فرهنگ و آداب و رسوم ترکیه به گردشگران طراحی شده اند ، بنابراین می توانید تجربه واقعی و اصیل حمام ترکی را داشته باشید. قدمت بسیاری از حمام های سنتی در منطقه اوسکودار به قرن ها پیش برمی گردد و نزدیک به 100 سال است که توسط مردم محلی برای استحمام و استراحت استفاده می شده است.

❓ چرا به اسکودار شهر طلایی گفته می شود؟

 در زمان های قدیم به این منطقه شهر طلایی می گفتند. بر اساس دادا های تاریخی در زمان پارسی ها، طلای جمع آوری شده از قبایل و مردم شبه جزیره آناتولی به عنوان مالیات در خزانه اسکودار قرار می گرفته است و همین باعث شده نام شهر طلایی را به این منطقه نسبت دهند.

جاذبه های گردشگری منطقه اسکودار

در بازدید از محله اسکودار با غذاهای محلی خوشمزه، حمام های سنتی و بناهای تاریخی بهترین شکل استانبول واقعی را پیدا خواهید کرد. این منطقه همچنین بهترین مکان برای تماشای غروب خورشید در پشت منظره کاخ توپکاپی و بناهای تاریخی شهر است. اسکودار دارای خط ساحلی طولانی است که در آن انواع کافه، رستوران، رستوران های دریایی را مشاهده کنید و محل تفریح بسیاری از گردشگران و ساکنان این منطقه است.

مسجد مهروماه سلطان

مسجد مهرماه سلطان

در منطقه Uskudar مساجد زیادی وجود دارد که از جاذبه های گردشگری این منطقه به شما می روند. بیش از 180 مسجد در این محله وجود دارد که قدمت بسیاری از آنها به دوران عثمانی باز می گردد. مشهورترین این مساجد مسجد مهرماه سلطان (به ترکی Mihrimah Sultan Camii) است که به آن مسجد اسکله نیز می گویند.این مسجد توسط معمار معروف عثمانی معمارسنان ساخته شده است که معمار بسیاری از بناهای مشهور شهر مانند مسجد آبی است. معمار سنان این مسجد باشکوه را برای سلطان مهرماه ، دختر سلطان سلیمان بزرگ طراحی کرده و ساخته است.

برج دختر

برج دختر

برج دختر (به ترکی Kız Kulesi) یکی از محبوب ترین و معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول است که حتما نام آن به گوش شما نیز خورده است. این برج در یک جزیره کوچک در وسط بسفر و در فاصله 200 متری منطقه اسکودار واقع شده است. این برج قبلاً به عنوان فانوس دریایی مورد استفاده قرار می گرفت و گفته می شود که در حدود سال 340 قبل از میلاد ساخته شده است.  

افسانه ها و داستان های بسیاری در مورد این برج و نام آن وجود دارد. گفته می شود که یک روز پادشاهی بود که دخترش را بسیار دوست داشت ، یک فالگیر به شاه گفت که این دختر قبل از هجده سالگی بر اثر گزش مار خواهد مرد. پادشاه که به هیچ وجه تحمل مرگ دخترش را نداشت ، از کودکی او را به جزیره کوچکی به دور از همه فرستاد تا از مارها در امان باشد. این برج در واقع محل اقامت دختر تا هجده سالگی بود. در آن زمان فقط پادشاه حق ملاقات دخترش را داشت. در هجدهمین سالگرد تولدش ، شاهنشاه برای دخترش از کشورهای دور میوه آورد. اما یک مار در سبد میوه ها پنهان شده بود و دختر را گاز گرفت و او در هجده سالگی درگذشت.به همین دلیل افسانه ها می گویند که نام برج Maiden’s Tower از این داستان گرفته شده است.

از اسکودار به راحتی می توانید با قایق به این برج تاریخی برسید. مسجد مهرماه در ضلع شمالی اسکله کشتی که به این برج می رود واقع شده است ، به همین دلیل به مسجد اسکله نیز معروف است.

کاخ بیلربئی

کاخ بیلربئی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در این منطقه کاخ Beylerbeyi است. این کاخ متعلق به امپراتوری عثمانی می باشد و محل اقامت تابستانی پادشاهان عثمانی در دهه شصت قرن نوزدهم بوده است. این کاخ باشکوه شباهت زیادی به کاخ های دیگر استانبول مانند کاخ دولمه باغچه  و کاخ کوچوکسو دارد و علاوه بر جنبه تاریخی ، از نظر سبک معماری نیز دارای اهمیت است.

تپه چاملیجا

تپه چاملیجا

تپه چاملیجا (Çamlıca Tepesi) که از آن به عنوان بام استانبول نیز یاد می شود، یکی از محبوب ترین مکان ها برای بازدید در منطقه اسکودار است.  این تپه تقریبا 4 کیلومتر با اسکودار فاصله دارد . منظره ای باشکوه از استانبول را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. بسیاری از گردشگران و مردم محلی برای گذراندن آخر هفته و یا صرف غذا در محیطی زیبا به تپه چاملیجا می روند.

خرید خانه و آپارتمان در اسکودار استانبول

املاک در منطقه اسکودار از مزایای نزدیکی به ساحل بسفر و دسترسی سریع و آسان به مرکز شهر برخوردار می باشند. این منطقه بزرگ دارای انواخ خانه و آپارتمان شامل تعداد زیادی پروژه ها و مجتمع های مسکونی مجهز به آخرین امکانات رفاهی می باشد. علاوه بر این خانه های ویلایی لوکس در این منطقه نیز همواره مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و ترک قرار می گیرد.

اسکودار دارای حدود 33 محله کوچک تر است که 3 تای آنها، آچی بادام، کندلی و چاملیجا ، در زمینه خرید املاک و مستغلات بسیار پرطرفدار می باشند. قیمت املاک با توجه به ساحلی بودن و شهرت این منطقه در مقایسه با سایر مناطق آسیایی استانبول ممکن است کمی بالا تر باشد ولی به همین میزان خرید خانه در اسکودار استانبول فرصت یک سرمایه گذاری پربازده را برای شما فراهم می نماید.

اگر قصد خرید خانه و آپارتمان در استانبول را دارید، با مشاوران مجرب اقامت98 در زمینه املاک و مستقلات در ترکیه تماس بگیرید تا شما را در طول فرآیند پیدا کردن ملک متناسب با شرایط و علاقه شما، انتقال سرمایه به ترکیه و کارهای اداری انتقال سند ملک، و در نهایت دریافت اقامت و یا شهروندی شما را راهنمایی کنند.

نحوه دسترسی

رسیدن به Uskudar بسیار ساده و راحت است ، شما می توانید از تمام مناطق بخش آسیایی استانبول با استفاده از اتوبوس یا دولوموش (مینی بوس) به این محله برسید. از بشیکتاش ، واقع در قسمت اروپایی ، می توانید با کشتی یا قایق هایی که به سمت استانبول آسیایی حرکت می کنند خود را به این محله برسانید.

علاوه بر این از مارمارای که یک تونل ریلی زیر تنگه بسفر است و اسکودار را به قسمت اروپایی استانبول متصل کرده است، برای ارتباط با اسکودار به منطقه فاتیح و سلطان احمد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *