آزمون یوس

همه چیز درباره آزمون یوس (YOS) ترکیه

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی یا دکتری حرفه ای را دارید به احتمال زیاد نام آزمون YOS ( یوس ) را شنیده اید. داوطلبانی که تبعه کشور ترکیه نیستند و قصد دارند در مقطع کارشناسی یا دکترای رشته‌های پزشکی و دنداپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند می ‌توانند با کسب نمره قبولی در آزمون یوس برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود در شهر های مختلف این کشور اقدام نمایند. اکثر دانشگاه‌های معتبر ترکیه این آزمون را سالانه برگزار می‌کنند .در ادامه به معرفی آزمون  یوس ، شرایط و مدارک مورد نیاز برای شرکت در آن ، زمان ثبت نام و مواردی از این قبیل خواهیم پرداخت.

معرفی آزمون یوس

YOS  مخفف کلمه‌ «Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı» است. آزمون یوس هرسال توسط اکثر دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه برگزار می­‌گردد و براساس نتایج آن دانشجویان خارجی یا دانشجویان غیراتباع که قصد دارند در کشور ترکیه تحصیل کنند انتخاب می شوند.

آزمون YOS تا سال 2010 به صورت سراسری (مشابه کنکور سراسری در ایران) برگزار می‌­شد. اما براساس قوانین مصوب شده، در حال حاضر این آزمون به صورت جداگانه توسط دانشگاه‌های مختلف برگزار می­‌گردد. به این ترتیب داوطلبان ابتدا باید دانشگاه مورد نطر خود را انتخاب کنند و سپس باتوجه‌به تاریخ و شرایط دانشگاه در آزمون YOS شرکت نمایند.

بر اساس قوانین کشور ترکیه، دانشگاه‌های این کشور باید حدود 10 درصد از ظرفیت پذیرش خود را به دانشجویان بین المللی در رشته­‌های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، مهندسی و علوم‌انسانی، اختصاص دهند و نسبت ‌به پذیرش آنان بر اساس نتایج آزمون YOS اقدام کنند. دانشجویانی که در آزمون YOS نمره قبولی را کسب کنند مجوز ادامه تحصیل در ترکیه و در دانشگاه و رشته­‌ی مورد نظر خود را کسب خواهند کرد.

تا سال 2010 که آزمون یوس به صورت سراسری و هماهنگ برگزار می شد تعداد سؤالات 80 عدد بود که شامل  45 سؤال تست هوش، 30 سؤال ریاضی و 5 سؤال هندسه بود. در حال حاضر تعداد و نحوه سؤالات باتوجه ‌به شرایط هر دانشگاه تعیین می­‌ شود.

زمان برگزاری آزمون یوس

تعداد دفعات برگزاری آزمون  یوس محدود است و برای هر دانشگاه معمولا یک بار در سال برگزار می شود. بهمن ماه هر سال ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی برای آزمون YOS دانشگاه های ترکیه آغاز می شود و سال بعد، در بازه زمانی اردیبهشت تا تیر ماه، آزمون برگزار خواهد شد. نکته مهم این است که اگر مایل باشید تا در آزمون بیشتر از یک دانشگاه ترکیه ثبت نام کنید مشکلی وجود ندارد، چرا که زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها طوری برنامه ریزی می شود که با هم تداخلی نداشته باشند. همچنین برخی از دانشگاه ها بر اساس آزمون یوس دانشگاه های دیگر داوطلبین را پذیرش می کنند.

به خاطر داشته باشید که مهلت ثبت نام در آزمون یوس تمدید نمی شود. بنابراین حتما از بازه زمانی ثبت نام دانشگاه مورد نظر خود از طریق وب سایت رسمی آن مطلع شوید و از قبل نسبت‌به تهیه­‌ مدارک و هزینه­ ها اقدام نمایید تا فرصت ثبت نام را از دست ندهید.

موارد آزمون یوس

موارد امتحانی در آزمون یوس

سؤالات آزمون YOS شامل دو بخش اصلی می باشد. بخش اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی است و بخش دوم میزان تسلط داوطلب به زبان ترکی را موزد سنجش قرار میدهد.

بخش اول : هوش و ریاضیات

تعداد دقیق سؤالات بخش اول آزمون به دانشگاه برگزار کننده بستگی دارد و می­‌تواند بین 80 تا 100 سوال باشد. زمان پاسخگویی به این بخش معمولا 100 تا 120 دقیقه است.

سرفصل های ریاضی

سؤالات بخش ریاضی حدودا 30 عدد و در حوزه­ مباحثی همچون ریاضیات عمومی و مثلثات است. سوالات قسمت ریاضی یوس شامل سرفصل های زیر می باشد:

 📌 اعداد (مبناء، اعداد صحیح، اعداد اول، فاکتوریل، ب.م.م و ک.م.م)،  اعداد گویا و اعشاری، اعداد مختلط

📌توان و رادیکال، سیگما و پای

 📌 اتحاد و تجزیه ، بسط دو جمله ای، چند جمله ای ها

📌 نسبت و تناسب، عملگرها و هم نهشتی اعداد

 📌 معادلات و نامعادلات درجه یک، معادلات و نامعادلات درجه دو

📌 تابع درجه دو و سهمی

 📌 قدر مطلق، لگاریتم، توابع خاص (تابع جزء صحیح، تابع ساین و …)،

 📌 منطق، مجموعه ها، رابطه، تابع

📌 اصول شمارش

📌 احتمال

📌 مثلثات

 📌 سری و دنباله

 📌 حد و رفع ابهام، مشتق و کاربرد آن، انتگرال و کاربرد آن

📌 ماتریس و دترمینان

سرفصل های هندسه

تعداد سوالات هندسه آزمون یوس بسیار کم و در حدود ۵ الی ۱۰ است. با این حال این بخش از اهمیت زیادی برخورداراست. بسیاری از داوطلبان ممکن است به دلیل کم بودن تعداد سوالات هندسه از پاسخگویی به آنها صرف نظر کنند به همین دلیل جواب دادن به سوالات هندسه می تواند شما را از بسیاری از شرکت کنندگان جلو بی اندازد. سوالات قسمت هندسه یوس شامل سرفصل های زیر می باشد:

📌 تعاریف اولیه و بردارها

 📌 زاویه ها در خطوط موازی و مورب، زاویه ها در مثلث

📌 ارتفاع، نیمساز و میانه

 📌 مثلث های خاص (مانند متساوی الاضلاع و …)، مساحت مثلث، تشابه مثلث ها، نامساوی های مثلث

 📌 چند ضلعی ها و چهار ضلعی ها، متوازی الاضلاع و لوزی، مستطیل و مربع، ذوزنقه

 📌 دایره (زوایای داخلی و نسبت ها)، دایره (محیط و مساحت)

 📌 هندسه تحلیلی (فقط خط و دایره)

 📌 هندسه فضایی

هوش

سوالات بخش هوش معمولا  45 عدد می باشد و در حوزه­ تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است که معمولا ساده می باشند و با کمی فکر کردن می توانید آنها را پاسخ دهید.

بخش دوم: زبان ترکی

بخش دوم آزمون YOS جهت سنجش تسلط داوطلب به زبان ترکی طراحی می شود. نمره­ این بخش به صورت کیفی یعنی B,A وC تعیین می­‌گردد و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش 60 دقیقه در نظر گرفته می شود. زمان پاسخگویی و نوع سوالات به دانشگاه برگزار کننده بستگی دارد و در بعضی از موارد ممکن است به شما موضوعی داده شود تا درباره آن مطلبی بنویسید. اگر داوطلب نمره­ قبولی این بخش را کسب نکند لازم است 6 ماه دوره زبان ترکی قبل از ورود به دانشگاه  بگذراند.

توجه داشته باشید که پاسخ به سوالات زبان ترکی برای کسانی مهم است که قصد تحصیل به زبان ترکی داشته باشند. اگر شما قصد دارید از طریق ارائه مدارک زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید دیگر لازم نیست، سوالات زبان ترکی را پاسخ دهید.

برای اطلاع دقیق از تعداد و زمان پاسخگویی به سؤالات آزمون YOS باید به سایت دانشگاه برگزار کننده مراجعه کنید.

زبان سوالات آزمون

عموما داوطلب می تواند زبان سوالات آزمون یوس را انتخاب کند. سوالات به غیر از ترکی استانبولی به زبان انگلیسی یا زبان های دیگر نیز طرح می شود. حتی بعضی از دانشگاه ها برای داوطلبین امکان انتخاب زبان فارسی را نیز فراهم می کنند. نکته مهم این است که سوالات بخش اول آزمون یوس ماهیت ریاضی دارند و برای درک آنها نیازی به دانستن حرفه‌ای زبان ترکی یا انگلیسی نخواهید داشت و تنها با دانستن دایره محدودی از لغات و جملات ساده می توانید سوالات را متوجه شوید.

سوالات آزمون یوس به صورت تستی است  و بیشتر دانشگاه‌ها نمره منفی برای پاسخ اشتباه در نظر می گیرند. با این حال بعضی دانشگاه ها برای پاسخ اشتباه نمره منفی منظور نمیکنند. نسبت نمره منفی در آزمون یوس 4 به 1 است، یعنی هر 4 جواب غلط یک جواب صحیح را از بین خواهد برد.

شرایز آزمون یوس

شرایط و مدارک شرکت در آزمون یوس

 همانطور که در ابتدا اشاره شد، آزمون یوس مختص داوطلبانی است که تبعه ترکیه نیستند. بنابراین اصلی ترین و اولین شرط شرکت در آزمون یوس این است که تبعه ترکیه نباشید.
شرط دوم اخذ دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد. اگر دانش آموز سال چهارم دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) باشید نیز مشکلی وجود ندارد. نظام آموزشی ترکیه مشابه ایران است و برای ورود به دانشگاه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید.

شرایط سنی

شرکت در آزمون یوس برای تحصیل در رشته های مختلف در دانشگاه های ترکیه شرایز سنی ندارد و این آزمون برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. با این حال شرکت کردن برای افراد زیر 16 سال بیهوده است چرا که تا 18 سالگی فرد نمی توانید وارد دانشگاه شود و مدت زمان اعتبار این آزمون 2 سال است. به همین دلیل تا زمانی که داوطلب دوره­ دبیرستان را تمام نکرده باشد، مجوز ثبت‌نام در آزمون را نخواهد داشت.

شرایط روز آزمون

در هنگام برگزاری آزمون خود دانشگاه خوراکی های انرژی زا مانند کیک و آب میوه به شما خواهد داد و لازم نیست خوراکی به همراه داشته باشید. کشور ترکیه به شدت بر روی تقلب حساس می‌باشد و کسانی که در آزمون یوس از طریق هر روشی تقلب کنند، علاوه بر حذف از آزمون ، در آینده نیز نمی تواند در هیچ یک از آزمون های بین‌المللی ترکیه شرکت نمایند و یا در دانشگاه‌های ترکیه درس بخوانند. در روز شرکت در آزمون به موارد زیر دقت نمایید.

🔴 فقط مداد نرم و پاک کن به همراه داشته باشید.(همراه داشتن ماژیک هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی و هر لوازم التحریر اضافی ممنوع است.)

🔴 همراه داشتن خوراکی و سیگار و ساعت مچی اکیدا ممنوع است.

🔴 همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.( کپی پاسپورت قابل قبول نیست.)

🔴 همراه داشتن کارت  ورود به جلسه الزامی است.( کارت ورود به جلسه آزمون یوس، معمولا یک الی دوهفته قبل از تاریخ برگزاری امتحان صادر می شود.)

🔴 صحبت کردن در طول زمان برگزاری آزمون ممنوع است.

🔴 درب حوزه­ امتحانی پس از زمان مقرر بسته می شود و اگر دیر به جلسه برسید و درب ها بسته باشند نمی توانید وارد جلسه آزمون شوید و هزینه آزمون نیز برگشت داده نمی شود.

🔴 خارج کردن برگه­ امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.

🔴 خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.

🔴 همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی‌برداری اکیدا ممنوع است و در صورت مشاهده توسط دوربین مداربسته، تقلب محسوب می شود.

🔴 حتما باید در مقطع دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشید یا دانش‌آموز سال آخر باشید.

🔴 افرادی که تابعیت ترکیه را داشته باشند مجاز به شرکت در آزمون YOS نیستند.

مدارک مورد نیاز ثبت نام در آزمون

🔎 عکس سه در چهار

🔎 عکس از گذرنامه یا کارت ملی

🔎 اسکن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

🔎 پر کردن فرم ثبت نام آزمون

🔎 واریز هزینه آزمون

هزینه ثبت نام آزمون یوس

هزینه ثبت نام آزمون یوس در اکثر دانشگاه های ترکیه بین 250 تا 400 لیر می باشد. هزینه ثبت نام در دانشگاه های خصوصی معمولا کمتر از دانشگاه های دولتی می باشد.

ثبت نام آنلاین

اعلام نتایج آزمون یوس

زمانبندی اعلام نتایج آرمون توسط دانشگاه مربوطه به شما اعلام خواهد شد. با توجه به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب می کنید، زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود. بنابراین برای اطلاع دقیق از زمانبندی به اطلاعات موجود در فرم تأییدیه­ ثبت‌نام مراجعه کنید. با این حال مدت زمانی که طول می­‌کشد تا نمرات دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون منتشر شود معمولا 2 هفته است.

برای مشاهده­ نتایج آزمون YOS در زمانبندی تعیین شده در فرم ثبت نام  به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه کنید و در صفحه­ مربوط به آزمون YOS نتایج را مشاهده کنید.

اعتراض به نتایج

در آزمون YOS فرصت اعتراض به نمره به شرکت کنندگان پس از اعلام نتایج داده می شود. در فرصت تعیین‌شده توسط دانشگاه، دانشجویانی که نسبت‌ به نمره­ خود اعتراض داشته باشند،  باید فرم مربوطه را پر کنند و با توضیحات کامل نسبت ‌به نمره خود اعتراض نمایند. دانشگاه پس از دریافت فرم اعتراض متقاضی را بررسی میکند. اگر اعتراض شما بجا باشد و تایید شود، هزینه آزمون برگشت داده می‌شود. با توجه به اینکه این آزمون توسط هر دانشگاهی به صورت جداگانه طراحی و برگزار می شود زمان و پروسه اعتراض نسبت‌به آن برای همه دانشگاه ها یکسان نیست.

نمره قبولی

حداقل نمره قبولی در آزمون یوس 50 است. متقاضیانی که نتوانند نمره 50 بگیرند اجازه انتخاب رشته نخواهند داشت. متقاضیان رشته هایی مانند پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و … ، باید حداقل نمره 90 را برای قبولی در این رشته ها کسب کنند. در حالت کلی نمره قبولی به دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب کرده اید بستگی دارد. در دانشگاه‌هایی که محبوب تر هستند مانند استانبول، آنکارا، آک دنیز و برخی دانشگاه‌های دیگر تعداد افرادی که نمره ۱۰۰ را کسب می‌کنند زیاد هستند و دانشگاه نمره دبیرستان و مدارک دیگر را برای پذیرش در نظر می گیرد و ممکن است نمره های پایین تر شانسی برای قبولی نداشته باشند.

آزمون YOS

آیا آزمون یوس سخت است؟

آزمون یوس به عنوان  استانداردترین آزمون بین المللی در کشور ترکیه شناخته می شود. هدف سؤالات آزمون YOS سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت‌به زبان ترکی داوطلبان است. بنابراین تست های گیج کننده و پیچیده در آن وجود نخواهد داشت و سؤالات کاملا واضح هستند. بنابراین آزمون یوس اصلا سخت نیست. براساس تجربه داوطلبان دانش آموزانی که با معدل متوسط از مدارس ایران فارغ التحصیل شده اند به راحتی می توانند از سوالات هوش و ریاضی آزمون یوس را پاسخ دهند. بنابراین نگران پاسخگویی به سوالات هوش و ریاضی آزمون نباشید چون با توجه به سطح کتاب هایی که در مدارس ایران تدریس می ‌شود، داوطلبان ایرانی به راحتی می‌توانند به این سوالات پاسخ دهند.

اعتبار آزمون یوس

آزمون یوس توسط دانشگاه­‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه طراحی و برگزار می­‌گردد. اعتبار این آزمون 2 سال و تنها نزد دانشگاه انتخابی است. به عبارت دیگر آزمون YOS در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می شود و اعتبار بین‌المللی خاصی ندارد. تنها کاربرد این آزمون امکان ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته­‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، شاخه‌های مهندسی، هنر، حقوق و علوم انسانی در کشور ترکیه و قبرس شمالی است و اعتبار و کلاس جهانی ندارد.

شرکت در آزمون یوس در ایران

داوطلبان به منظور کاهش هزینه های رفت و آمد در برخی از موارد می توانند کشورهای همسایه یا بقیه کشورها را برای آزمون‌دادن انتخاب کنند. با توجه به اینکه آزمون یوس جهانی است، هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور در این آزمون شرکت کنید. بنابراین شرکت در آزمون YOS در کشور خودمان از نظر سختی یا آسانی مزیت خاصی ندارد.  تنها مزیت آن شرکت در این آزمون بین‌المللی در داخل کشور این است که مجبور نخواهید بود هزینه­ سفر به کشور را پرداخت کنید. زمان شرکت در آزمون یوس در ایران طبق منطقه­ زمانی کشور بوده و نتیجه آن از اعتبار یکسانی برخوردار است.

برخی از داوطلبان ممکن است به اشتباه تصور کنند که این آزمون در کشور ترکیه سخت‌تر است. در حالی که واقعیت این است که میزان سختی این آزمون در همه کشورها یکسان است و هیچ‌گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون یوس با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و در صورت حضور در کشوری خاص، منفعت خاصی کسب نخواهید کرد.

منابع آزمون یوس

منابع آزمون

📚 کتاب­‌هایی که در زمینه­ تست­ های هوش یا IQ هستند.( آشنایی با 45 تست بخش هوش آزمون  YOS)

📚 کتاب­‌هایی که در زمینه ریاضیات هستند.(آشنایی با تست­‌های ریاضیات در مباحث مورد نظر طراحان آزمون)

📚 کتاب‌هایی که در زمینه­ سؤالات بخش دوم و زبان ترکی هستند.( نمونه سؤالات آزمون زبان ترکی)

📚 برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون YOS می توانید نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی را مطالعه کنید.

📚 کتاب «YOS Practice Exam» (مجموعه سؤالات 50 آزمون و نمونه سؤال آزمون  YOS )

📚 کتاب «YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams» (مجموعه سؤالات هوش آزمون YOS)

📚 نمونه سؤالات «YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions»

لیست دانشگاه های ترکیه که از طریق آزمون یوس پذیرش میکنند

🎓 دانشگاه آنکارا (Ankara Üniversitesi )

🎓 دانشگاه آتاتورک (Atatürk Üniversitesi)

🎓 دانشگاه آکدنیز (Akdeniz Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه عدنان مندرس (Adnan Menderes Üniversitesi)

🎓 دانشگاه آنادولو (Anadolu Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه علائدین کی کوبات (Alaaddin Keykubat Üniversitesi)

🎓 دانشگاه آرتوکلو (Artuklu Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه بالیک اسیر (‌Balıkesir Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه شیخ ادبعلی (‌Şeyh Edebali Üniversitesi)

🎓 دانشگاه جلال بایار (‌Celal Bayar Üniversitesi)

🎓 دانشگاه چوکور اوا (Çukurova Üniversitesi)

🎓 دانشگاه جومهوریت (Cumhuriyet Üniversitesi)

🎓 دانشگاه دوکوز ایلول (Dokuz Eylül Üniversitesi)

🎓 دانشگاه دوملوپینار (Dumlupınar Üniversitesi)

🎓 دانشگاه دوزجه (Düzce Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه اگه – اژه (Ege Üniversitesi)                          

🎓 دانشگاه ارجییس (Erciyes Üniversitesi)

🎓 دانشگاه ارزوروم تکنیک (Erzurum Teknik Üniversitesi)

🎓 دانشگاه فرات (Fırat Üniversitesi)

🎓 دانشگاه گالاتاسارای (Galatasaray Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه گازی آنتپ (Gaziantep Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه گازی عثمان پاشا (Gaziosmanpaşa Üniversitesi)

🎓 دانشگاه گبزه تکنیک (Gebze Teknik Üniversitesi)

🎓 دانشگاه گیرسون (Giresun Üniversitesi)

🎓 دانشگاه هارآن (Harran Üniversitesi)

🎓 دانشگاه اسکندرون تکنیک (İskenderun Teknik Üniversitesi)

🎓 دانشگاه استانبول (İstanbul Üniversitesi)

🎓 دانشگاه استانبول-جراح پاشا (İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa)

🎓 دانشگاه اینونو (İnönü Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه ازمیر دموکراسی (İzmir Demokrasi Üniversitesi)

🎓 دانشگاه ایغدیر (Iğdır Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه کاستامونو (Kastamonu Üniversitesi)

🎓 دانشگاه کارادنیز تکنیک (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه کارابوک (Karabük Üniversitesi)

🎓 دانشگاه کارامان اوغلو محمت بی (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه کاراتکین (Karatekin Üniversitesi)

 🎓 اتحاد دانشگاه های قفقاز (Kafkas Üniversiteler Birliği)

🎓 دانشگاه کیلیس (Kilis 7 Aralık Üniversitesi)

🎓 دانشگاه مارمارا – مرمره (Marmara Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه مدنیت (Medeniyet Üniversitesi)

🎓 دانشگاه مرسین (Mersin Üniversitesi)

🎓 دانشگاه مونزور (Munzur Üniversitesi)

🎓 دانشگاه مصطفی کمال (Mustafa Kemal Üniversitesi)

🎓 دانشگاه نجم الدین اربکان (Necmettin Erbakan Üniversitesi)

🎓 دانشگاه اوندوکوز ماییس (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)

🎓 دانشگاه پاموک کاله (Pamukkale Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه رجب طایب اردوغان (Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه ساغلیک بیلیملری (Sağlık Bilimleri Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه ساکاریا (Sakarya Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه سیتکی کوچمان (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه سلیمان دمیرال (Süleyman Demirel Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه طرابزون (Trabzon Üniversitesi)

🎓 دانشگاه اولوداغ (Uludağ Üniversitesi)

🎓 دانشگاه اوشاک (Uşak Üniversitesi)

🎓 دانشگاه یلدیز تکنیک (Yıldız Teknik Üniversitesi)

 🎓 دانشگاه یوزونجوییل (Yüzüncü Yıl Üniversitesi)

❓چگونه در آزمون یوس ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام در آزمون yos می توانید از طریق وب سایت دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید. همچنین می توانید با کارشناسان اقامت 98  تماس بگیرید تا با کمترین هزینه برای شما آزمون یوس را ثبت نام کنند.

❓ آزمون yos ترکیه چه زمان هایی برگزار می شود؟  

آزمون یوس هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود. معمولا زمان برگزاری آزمون یوس دانشگاه ها از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه می باشد و زمان برگزاری آزمون دانشگاه های مختلف با یکدیگر فاصله دارد.

❓ مدت اعتبار نتیجه آزمون یوس چقدر است؟

نتیجه آزمون یوس تا 2 سال اعتبار دارد. نتیجه آزمون هر دانشگاه تنها برای خود آن دانشگاه و به مدت 2 سال معتبر است.

❓ تعداد داوطلبانی که سالانه در آزمون یوس شرکت میکنند چقدر است؟

درسال های گذشته حدود 39 هزار نفر داوطلب در این ازمون شرکت کردند. در سال 2017 تعداد شرکت کنندگان دو برابر شده است. پیش بینی می شود که در سال های بین 2018  تا 2023 تعداد شرکت کنندگان به 100 هزار نفر برسد.

❓ بیشترین شرکت کنندگان آزمون یوس از کدام کشور ها هستند؟

بیشتر داوطلبان آزمون یوس ترکیه از کشورهای افغانستان، ایران، آلمان، بلغارستان، قرقیزستان، افریقا، تانزانیا، کنیا، مالاوی، مصر ، سوریه و تونس می باشند.

❓ چند درصد از ظرفیت دانشگاه ها از طریق یوس پذیرفته می شوند؟

10% از ظرفیت سالانه هر دانشگاه در هر رشته به دانشجویان خارجی اختصاص دارد.  بر این اساس ظرفیت رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی معمولا بین 5 تا 10نفر می باشد و هر دانشگاه بر اساس قوانین موظف به پذیرش این تعداد دانشجوی خارجی است.

❓ آزمون یوس نمره منفی دارد؟

سوالات آزمون یوس به صورت تستی است  و بیشتر دانشگاه‌ها نمره منفی برای پاسخ اشتباه در نظر می گیرند. با این حال بعضی دانشگاه ها برای پاسخ اشتباه نمره منفی منظور نمیکنند. نسبت نمره منفی در آزمون یوس 4 به 1 است، یعنی هر 4 جواب غلط یک جواب صحیح را از بین خواهد برد.

❓هزیته ثبت نام در آزمون یوس ترکیه چقدر است؟

هزینه ثبت نام در این آزمون به دانشگاه مقصد و برگزاری کننده بستگی دارد. هزینه حدودی معمولا بین 200 تا 400 لیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *