پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه | بررسی حقوق پزشکان و نحوه کار به عنوان پزشک در ترکیه

ترکیه در زمینه پزشکی و خدمات بهداشتی، کشوری بسیار پیشرفته است. علاوه بر پزشکان متخصصان و خدمات بهداشتی که می توان به آنها در این کشور دسترسی داشت، ترکیه همچنین به دلیل درمان های یکپارچه و بر پایه آخرین پیشرفت های فناوری که باعث شده این کشور به عنوان کشور برجسته تری در زمینه پزشکی شناخته شود ، مشهور است. با این حال وقتی شخصی برای کار قصد مهاجرت و زندگی و یا حتی تحصیل در کشور جدیدی را دارد ، مسائل حقوقی زیادی را باید رعایت کند و اطلاعات کاملی را درباره حقوق و دستمزد و شرایط موجود در این کشور کسب نماید. زیرا دانستن هر آنچه مربوط به پزشکی و حقوق پزشکان در ترکیه است برای افرادی که می خواهند در زمینه پزشکی در این کشور کار کنند بسیار مهم است. بد نیست اشاره کنیم که پزشکان در ترکیه معمولاً دستمزد بیشتری نسبت به سایر مشاغل دریافت می کنند. اگر شما هم قصد تحصیل پزشکی در دانشگاه های ترکیه را دارید و یا در حال حاضر در رشته های پزشکی و پیراپزشکی تخصص دارید و می خواهید در ترکیه مشغول به کار شوید در ادامه با ما همراه باشید.

آیا اتباع خارجی می توانند به عنوان پزشک در ترکیه کار کنند؟

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که برای کار در رشته های پزشکی در ترکیه ، لازم است پزشکان مجوزهای لازم را از مراکز ذی صلاح دریافت کنند. با دریافت این مجوز ها می توانید برای کار در ترکیه به عنوان پزشک درخواست کنید. به شرط آن که حداقل نمره در آزمون زبان ترکی را کسب کرده باشید.

برای دریافت مدرک تحصیلی پزشکی و پذیرش در دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه مربوطه مانند آزمون YOS یا آزمون SAT شرکت کنید. دریافت مدرک زبان ترکی حداقل سطح B ضروری است. اما پزشكانی كه از دانشگاه های تركیه فارغ التحصیل شده اند نیازی به ارائه مدرک زبان تركی نخواهند داشت.  به طور کلی برای ارائه ی درخواست اولیه اجازه کار پزشکان خارجی در این کشور، شرکت در آزمون تومر ، آزمون YÖK و کسب حداقل سطح B الزامی است.

همانطور که احتمالا از آن اطلاع دارید، شرط اصلی شاغل شدن دریافت اجازه کار ترکیه است. درخواست دریافت اجازه کار ترکیه برای پزشک خارجی باید توسط موسسه یا بیمارستانی که می خواهد پزشک را استخدام کند، ثبت گردد. بیمارستان پزشک را به اداره بهداشت مربوطه معرفی می کند و یک قرارداد کاری را نیز ارسال می کند تا امور اداری دریافت اجازه کار و تایید و معادل سازی مدارک صورت گیرد.

شرایط کار برای پزشکان خارجی در ترکیه

شرایط استخدام پزشکان خارجی در ترکیه در زمینه تخصص های مختلف در مراکز درمانی و کلینیک ها در سال 2017 تصویب شد. پیش از آن اجازه کار خارجی ها در زمینه پزشکی در ترکیه وجود نداشت. اما اکنون در برخی از رشته ها و تخصص ها ، برای کار در مراکز بهداشتی و بیمارستان های دولتی و خصوصی در ترکیه ، شرایط اخذ مجوز در زمینه کار پزشکی وجود دارد.

برای دریافت مجوز کار در رشته های پزشکی بهترین راه این است که ابتدا وارد ترکیه شوید و برای مدت یک سال اجازه اقامت کوتاه مدت را دریافت کنید. سپس مراکز پزشکی را جستجو کنید که به تخصص شما نیاز دارند، درخواست خود را به وزارت بهداشت ارائه دهید. اگر وزارت بهداشت تایید کند که هیچ منع قانونی برای درخواست شما وجود ندارد و مدارک شما توسط وزارت بهداشت تأیید شود، به شرط آنکه گواهی تسلط به زبان ترکیه را داشته باشید می توانید با موسسه مربوطه قرارداد ببندید.

پزشکان خارجی در ترکیه

میانگین حقوق پزشکان در ترکیه

بر اساس آخرین اطلاعات موسسه آماری ترکیه ​​حقوق ماهیانه پزشکان در این کشور به طور میانگین برابر با 18400 لیر ترکیه است. این یعنی یک پزشک در ترکیه سالانه تقریباً معادل 221 هزار لیر ترکیه حقوق دریافت می کند.

حقوق پزشکان با توجه به تخصصی که در زمینه پزشکی در آن مهارت دارند و کار می کنند متفاوت است. حداقل حقوق پزشکان شاغل در ترکیه 6760 لیر ترکیه و حداکثر آن 31100 لیر ترکیه می باشد. در میان پردرآمد ترین مشاغل ترکیه پزشکی در صدر لیست قرار دارد.

در ادامه حقوق حدودی ماهانه بر اساس تخصص های مختلف پزشکان در ترکیه لیست شده است:

🔹 پزشک آلرژی: 14،400 لیر

🔹 پزشک متخصص بهداشت رفتاری: 8600 لیر

🔹 متخصص کایروپراکتیک: 9130 لیر

🔹 روانشناس جراحی: 14400 لیر

🔹 پزشک متخصص در زمینه درمان اصلاحی: 14300 لیر

🔹 روانشناس: 9300 لیر

🔹 متخصص پوست: 23700 لیر

🔹 متخصص تغذیه: 16000 لیر

🔹 پزشک عمومی: 7000 لیر

🔹 پزشک اورژانس: 18500 لیر

🔹 فیزیولوژیست ورزشی: 19900 لیر

🔹 پاتولوژیست پزشک قانونی : 4200 لیر

🔹 پزشک مشاور ژنتیک: 12،400 لیر

🔹 پزشک متخصص داخلی: 24700 لیر

🔹 متخصص قلب: 33000 لیر

🔹 روانپزشک: 13900 لیر

🔹 پزشک طب سوزنی: 23600 لیر

🔹 متخصص مغز و اعصاب: 24300 لیر

🔹 فیزیولوژیست میوکارد: 7150 لیر

🔹 پزشک هسته ای: 20000 لیر

🔹 متخصص زنان و زایمان: 21600 لیر

🔹 بینایی سنجی: 16200 لیر

🔹 چشم پزشک متخصص: 17200 لیر

🔹 متخصص اطفال: 19100 لیر

🔹 پزشک فیزیوتراپیست: 14800 لیر

🔹 متخصص غدد: 23300 لیر

🔹 متخصص گوارش: 27000 لیر

🔹 متخصص خون : 21400 لیر

🔹 ایمونولوژیست: 23000 لیر

🔹 بیماری های عفونی: 20000 لیر

🔹 رادیولوژیست: 22200 لیر

* ارقام اعلام شده حدودی و به صورت میانگین است.

تبدیل دلار به لیر

مزایای دیگری علاوه بر دستمزد و حقوق بالا برای افرادی که به عنوان پزشک در ترکیه کار می کنند وجود دارد که شامل حق مسکن ، حق حمل و نقل و مواردی از این قبیل می باشد.

عوامل تاثیرگذار بر حقوق پزشکان در ترکیه

در بخش قبلی ، ما در مورد دستمزد پزشکان در مراحل و سطوح مختلف کار در رشته های پزشکی در ترکیه صحبت کردیم و گفتیم که حقوق پزشکان در ترکیه از حداقل دستمزد 6،700 لیر در ماه آغاز می شود و 31،100 لیر در ماه بالاترین دستمزدی است که یک پزشک در ترکیه می گیرد. این در حالی است که متوسط ​​حقوق پزشکان در ترکیه 17300 لیره در ماه است. تقریبا نیمی از پزشکان شاغل در این کشور کمتر از این میزان درآمد دارند و نیمی دیگر نیز درآمد بیشتری از میانگین دارند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که در ترکیه ، اولین چیزی که برای پزشکان مهم است و آنچه که تأثیر عمده ای در حقوق آنها دارد ، سطح تجربه است. هرچه پزشک باتجربه تر باشد ، حقوق وی نیز بالاتر خواهد بود.

ارزیابی حقوق پزشکان در ترکیه با توجه به تجربه پزشکی به این شکل صورت می گیرد که درآمد پزشکان متخصص و جراحان ، در مقایسه با سایر زمینه های پزشکی و پیراپزشکی بیشتر است. اما از نظر تجربه در سطح کشور ، پزشکان با دو تا پنج سال تجربه بیشترین درآمد را دارند. به طور متوسط ​​، حقوق و دستمزد پزشکانی که حداقل دو سال سابقه کار در ترکیه دارند چیزی حدود سی و پنج درصد بیشتر از پزشكانی است كه سابقه كار آنها در تركیه صفر است. هر چه تجربه کاری موفق یک پزشک افزایش یابد بدیهی است که حقوق وی نیز افزایش می یابد.

توجه داشته باشید که همچنین متوسط ​​حقوق پزشکان و به طور معمول بیشتر از حقوق رشته های پیراپزشکی است.

علاوه بر تخصص و تجربه شهری در ترکیه که در آن مشغول به کار می شود نیز به عنوان یکی از مولفه های تأثیرگذار بر حقوق پزشکان شناخته می شود. متوسط ​​حقوق در آنکارا برای پزشکان ماهانه 20 هزار لیر است. در حالی که این رقم در آنتالیا 18000 لیر، در ازمیر 19200 لیر و در استانبول تقریبا 21600 لیر است.

خدمات پزشکی و دارویی

خدمات پزشکی و دارویی برای خارجی ها در ترکیه

ترکیه به دلیل گسترش موفقیت جهانی در زمینه پزشکی و داروسازی ، اقدامات مختلفی را برای بهره مندی خارجیان از خدمات پزشکی و دارویی انجام داده است. اتباع خارجی برای بهره مندی از خدمات بیمارستان های دولتی ، خصوصی و دانشگاهی در ترکیه ، باید تحت پوشش بیمه درمانی دولتی یا خصوصی قرار گیرد. اتباع خارجی که بیمه سلامت در ترکیه دریافت می کنند یا هیچ هزینه ای برای خدمات پزشکی پرداخت نمی کنند ، یا هزینه بسیار کمی پرداخت می کنند.

وقتی صحبت از استفاده از خدمات دارویی می شود باید نوع بیمه نیز در نظر گرفته شود. بیمه های خصوصی معمولا بسیاری از خریدهای دارو را نیز تحت پوشش قرار می دهند. توجه داشته باشید با توجه به هزینه های بالا خدمات پزشکی و قیمت دارو ها در ترکیه بهتر است حتما برای دریافت بیمه سلامت در این کشور اقدام نمایید.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه که رشته های پزشکی را ارائه می دهند دانشگاه های معتبر و بین المللی هستند ، که سالانه دانشجویان متعددی رل از داخل و خارج کشور جذب می کنند. این دانشگاه ها معمولا از سطح قابل قبولی در رنکینگ دانشگاه های جهانی برخوردارند و همکاری خوبی با معتبرترین دانشگاه های جهان دارند.

در ترکیه ، آموزش پزشکی 6 سال طول می کشد ، سه سال اول دانشجو در آموزش تئوری ، تحقیقات و کارهای بالینی می گذرد. دو سال بعدی دانشجویان در زمینه آزمایش ، تشخیص و روش های درمانی آموزش می بینند و سال آخر ، پس از یک دوره آموزش در یک بیمارستان پزشکی در ترکیه به منظور کسب تجربه ، فارق التحصیل می شوند.

تحصیل در رشته پزشکی در این کشور هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی بسته به دانشگاهی که انتخاب می کنید صورت می گیرد. ولی توجه داشته باشید که تسلط بر زبان ترکی برای کار در ترکیه ضروری است. برخی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند. بنابراین فارق التحصیلان این دانشگاه ها پس از اتمام دوره تحصیل خود می توانند به ایران بازگردند و در کشور خودمان مشغول به کار شوند.

توریسم پزشکی در ترکیه

ترکیه همچنین مقصد موفقی برای توریسم پزشکی نیز به شما می آید. سالانه افراد زیادی از کشورهای مختلف مانند ایران ، آذربایجان ، عراق و عربستان سعودی، سایر کشورهای آسیایی ، روسیه ، و حتی اروپا برای درمان و استفاده از خدمات پزشکی به ترکیه سفر می کنند.

جراحی های پلاستیک و زیبایی نیز در کشور ترکیه رونق بسیاری دارد. دانشگاه های پزشکی در زمینه های زیبایی شناسی به دانشجویان آموزش نظری و عملی می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *