کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی محل اقامت و فرمانروایی 400 ساله سلاطین عثمانی

کاخ توپکاپی پس از مسجد ایاصوفیه پرطرفدار ترین و زیبا ترین جاذبه گردشگری استانبول از نظر بازدیدکنندگان و گردشگران این شهر به شمار می آید. این کاخ زیبا در اواسط قرن پانزدهم و به دستور سلطان محمد دوم یا همان محمد فاتح ساخته شد. از آن زمان تا کنون و در طی سال ها این کاخ داستان های زیادی را از سلطنت پادشاهان عثمانی و ماجراهای حرمسرا های آنها در خود جای داده است. این کاخ معماری جذابی دارد و روزانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. اگر شما هم قصد بازدید از کاح توپکاپی را دارید و یا علاقه دارید که درباره این قصر پرعظمت اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه

این بنا به دستور سلطان محمد دوم (sultan Mehmet II) و در طول سال‌های 1466 و 1478 ساخته ‌شده است. درباره فلسفه نام گذاری این کاخ جالب است بدانید که در زبان ترکی توپکاپی (topkapi)  به معنای “دروازه توپ ها” است و دلیل این نام گذاری این است که توپ های بزرگی که در خارج از دروازه قصر قرار دارند و در حین فتح شهر مورد استفاده قرار گرفته اند.

در تاریخ استانبول پس از اینکه قسطنطنیه فتح شد، سطلان محمد دوم دستور داد تا این کاخ را بر فراز ویرانه‌ های امپراطوری بیزانس بنا کنند. تاریخ دانان معتقدند که بنای این قصر بر روی ویرانه های باستانی امپراطوری بیزانس نشان می دهند که عثمانی ها می خواستند تداوم جلال قدرت باستانی شان را نشان دهند. در طول مدت ساخت این کاخ، سلطان محمد در قصر در میدان بایزید سکونت داشت که امروز به آن کاخ قدیمی گفته می شود.

کاخ توپکاپی در قرن‌های 15 تا 19 میلادی، مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی بوده است و در اواخر قرن پانزدهم،  به محل اصلی اقامت سلاطین عثمانی تبدیل گردیده است.

کاخ توپکاپی روی یک ‌شبه جزیره کوچک قرار دارد که شمال آن دماغه طلایی و جنوب آن دریای مرمر است. از سمت شمال شرقی، این بنا چشم انداز زیبایی به تنگه بسفر (Bosphorus) دارد و نمایی دیدنی از سمت آسیایی استانبول نیز برای این کاخ در نظر گرفته شده است.

ینیچری ها

ساکنان کاخ توپکاپی

بسیاری این کاخ را شهری در دل یک شهر می دانند. در ابتدای استفاده از این بنا، 700 تا 800 نفر در آن سکونت داشتند. اما در طول زمان و قرن ها استفاده از آن تعداد ساکنین توپکاپی به 5 هزار نفر نیز رسید. جالب است بدانید که بر اساس مستندات تاریخی در زمان های خاص، به عنوان مثال فصل فستیوال ها، تعداد ساکنان به 10 هزار نفر نیز می رسیده است. بیشترین تعداد افراد ساکن در این کاخ ینی چری ها (Janissaries) بودند که در حیات اول کاخ زندگی می کردند.

کاخ توپکاپی

وسعت و معماری کاخ توپکاپی 

کاخ موزه توپکاپی در دو سبک معماری عثمانی و معماری باروک ساخته شده است و بهترین معماران عثمانی از جمله معمار سینان ، آسم علی ، داوود آقا ، و سرکیس بالیان در ساخت و بازسازی آن نقش داشته اند. در زمان ساخت دیواره‌های اطراف قصر 5 کیلومتر طول داشتند و مساحت داخلی آن به 700 هزار مترمربع می‌رسید. با این حال، امروز مساحت این قصر فقط 80 هزار مترمربع است. در طول سال ها جکومت فرمانروایان و پادشاهان مختلف عثمانی و بر اساس سلیقه یا نیازهای آنها، بخش‌های جدیدی به کاخ افزوده شده است و یا برخی از بخش ها تخریب شده است. معماری این بنا ویژگی های خاورمیانه ‌ای دارد و در ساخت یک عمارت Cinili که نوعی بنا با ایوانی بزرگ است، وجود دارد. 3 دروازه برای محافظت از کاخ ساخته شده اند. دروازه اصلی که به عنوان باب همایون شناخته می شود به‌ سوی مسجد ایاصوفیه بناشده است .  باروهای کاخ در دروازه دوم که به عنوان باب سلام شناخته می شود قرار دارند. در آخر دروازه سوم یا باب السعد از برخی از مهم ‌ترین مکان‌ها کاخ مانند خزانه‌ داری حفاظت می کردند.

کاخ توپکاپی بزرگترین کاخ جهان است و به عنوان میراث جهانی محافظت می شود.


با عبور از دروازه اول یا دروازه سلطنتی به نخستین حیاط که با نام حیاط سپاه شناخته می شود می رسید. در این حیاط تعدادی از خرابه ‌های به جا مانده از دوران امپراطوری بیزانس، کلیسای ایرنه هاگیا (Hagia Irene) ، مرکز ضرب سکه به نام Imperial Mint و یک موزه باستان شناسی قرار دارد.

دروازه دوم یا دروازه سلام دارای دو برج مراقبت بوده است.تنها خود سلطان و خدمه او حق عبور از این دروازه را داشتند و برای دسترسی عمومی ساخته نشده بود. هر کسی که از این دروازه عبور می کرد باید ابتدا به سلطان درود می فرستاد و ادای احترام می کرد. پس از گذر از این دروازه وارد دومین حیاط کاخ (حیاط دیوان) می شود. در سمت راست حیاط آشپزخانه‌های کاخ قرار دارند که در آن‌ها صد ها آشپز برای هزاران ساکن قصر غذا حاضر می کردند. در آن‌ سوی حیاط و در سمت چپ می توانید دیوان که اقامت گاه مشاوران سلطان بوده است را مشاهده کنید. در دوران عثمانی وزیر و صدراعظم برای مطرح کردن مسائل روزانه از دیوان استفاده می کردند. اتاق کناری دیوان به عنوان خزانه دیوان استفاده می شده است و در حال حاضر به نمایشگاه صلاح های دوران عثمانی تبدیل شده است. اگر بالای این دو بنا را نگاه کنید برج عدالت را می بینید که از آن برای نظارت ساحل استفاده می‌شد. ورودی حرمسرای قصر در این حیاط و درست در پشت اتاق دیوان قرار دارد.

دروازه سوم یا نام دروازه سعادت به وسیله خواجه‌های سفید محافظت می ‌شد و هیچ‌کس بدون مجوز سلطان اجازه نداشت که از این دروازه عبور کند. پس از گذر از آن وارد سومین حیاط (حیات اندرونی) می شوید.  سلطان و اهالی کاخ، در این مکان در زمان های خاص به جشن و شادی می پرداختند. یکی از بنا های این حیاط سالن سخنرانی است که در آن سلطان، از سفیر های سزطمین های خارجی پذیرایی می کرد. تزئینات این اتاق بسیار زیبا بوده است و در پشت آن یک کتابخانه قرار دارد. در سمت راست این حیاط می توانید مجموعه‌ای از لباس‌های سلطان و خزانه او را که به نمایش عموم گذاشته شده اند، ببینید.

باغ سلطان

بعد از حیاط سوم ، چندین گذرگاه به حیاط چهارم و آخر کاخ وجود دارد که در آن جا باغ خصوصی سلطان (به زمان عربی: صوفی همایون ) وجود دارد که پر از گل سرخ و لاله ها و دارای منظره ای عالی بوده است.

حرمسرا

زمانی که ساخت کاخ پایان یافت و سلطان به کاخ جدید نقل مکان کرد، حرمسرای سلطان در کاه قدیمی باقی ماند. پس از گذشت حدودا 100 سال سلطان مراد سوم دستور داد که حرمسرا نیز به این کاخ کنتقل شود. برای این انتقال ساختمان های زیادی به کاخ اضافه شد. در این ساختمان‌ها و اقامت گاه‌ها همسران عقدی و صیغه‌ای و فرزندان سلطان زندگی می کردند و خواجه های سیاه مسئولیت رسیدگی به امور و حفاظت از آنها را بر عهده داشتند.

حرم در واقع محل اقامت صدها زن و فرزندانشان بود و جایی بود که شاهزادگان تا سن 16 سالگی در آن زندگی می کردند. زنان حرمسرای عثمانی در این مکان آموزش می دیدند و فعالیت هایی برای حمایت مالی از قصر انجام می دادند. جالب است بدانید که در همین حرمسرا بود که  زنی باهوش و زیبا قلب سلطان سلیمان بزرگ را ربود. الکساندرا  در سرزمین پادشاهی لهستان متولد شده بود و یک زن مسیحی بود تا اینکه مسلمان شد و سلطان سلیمان نام او را “خرم” نهاد.

حرمسرا سلطان

 در محیط داخلی حرمسرا حدود 400 اتاق برای برای مادر سلطان یا والده سلطان، همسران سلطان، زنان صیغه‌ای او، حمام‌ های ترکیه ‌ای، اتاق‌های مخصوص ختنه کردن شاهزاده ها، اقامت گاه ی ویژه خواجه‌ ها، و محل ویژه سلطان وجود دارد.

جالب است بدانید که مرکز قدرت حرمسرا والده سلطان بود. والده سلطان مادر پادشاه و قدرتمند ترین زن حرمسرای امپراطوری عثمانی بود.

اشیای موزه توپکاپی استانبول

موزه توپکاپی با بیش از 86 هزار شی ارزشمند، حاوی گنجینه های بسیار از سلطان هایی است که بیش از 4 قرن در این کاخ سکونت و فرمانروایی می کردند. در خزانه داری کاخ و انبار های آن گنجینه های متعددی وجود دارد که فقط کلکسیون کوچکی از آن به نمایش عموم گذاشته شده است. اشیای بسیار ارزشمندی در موزه توپکاپی نگهداری می شوند. به عنوان نمونه یکی از بزرگترین الماس های جهان، اسپون میکر ” Spoonmaker’s Diamond” در این موزه قرار دارد. یکی دیگر از اشیای معروف این موزه خنجر زمرد نشان معروف است که سلطان محمود دوم برای نادرشاه افشار فرستاد اما در میانه راه و با رسیدن خبر مرگ نادرشاه به کاخ بازگردانده شد.

الماس کاخ توپکاپی

 در این موزه می توانید از پرتره ها، جواهرات و لوازم شخصی سلاطین و خانواده هایشان مثل گنجینه ای شخصی و لباس ها و نمایشگاه شامل عتیقه جات مقدس، از جمله مصنوعات مربوط به حضرت محمد (ص) و شمشیرها و وسایل پیامبران مانند شمشیر حضرت محمد و عصای حضرت موسی دیدن نمایید.

جالب است بدانید که کاخ توپکاپی دارای یک کتابخانه و بایگانی بزرگ است که در آن مجموعه ای از 300000 اسناد و مدارک که از دوران امپراطوری پر فراز و نشیب عثمانی به جا مانده است، وجود دارد.

قصر موزه توپکاپی

بازدید از کاخ توپکاپی


کاخ توپکاپی در سال 1924 به دستور آتاتورک تبدیل به موزه شد و سالانه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر جهان است. در بازدید از این کاخ می توانید از بسیاری از بخش‌های آن دیدن کنید. در این قصر شگفت آور نمایشگاه‌ها و سالن‌های متعددی وجود دارند که به راحتی می توانند ساعت ها شما را سرگرم کنند. توجه داشته باشید که در برخی از بخش های قصر مانند خزانه‌ داری، مرکز لباس‌های سلطان و مرکز نگهداری از آثار مقدس، اجازه عکاسی به بازدیدکنندگان داده نمی شود. این کاخ مرکزی برای کسب اطلاع درباره امپراطوری عثمانی است. اگر به تاریخ علاقه مندید و می خواهید بدانید که زندگی در میان دیوارهای کاخ توپکاپی چگونه بوده است توصیه می شود فرصت بازدید از آن را به هیچ عنوان از دست ندهید.

 ساعت کاری این کاخ از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر است و در روزهای سه شنبه تعطیل می باشد. توجه داشته باشید که برای بازدید از حرمسرا باید هزینه جداگانه پرداخت کنید و بلیط ورودی بخرید. در حال حاضر ورودی کاخ 60 لیر ترکیه و ورودی حرمسرا 25 لیر ترکیه است که ممکن است افزایش قیمت داشته باشد.

 کاخ موزه توپکاپی در منطقه سلطان احمد ، قرار دارد و گردشگران می توانند برای دسترسی به آن از وسایل نقلیه عمومی استانبول مثل اتوبوس ، مترو و تراموا استفاده نمایند. این بنا در نزدیکی مسجد سلطان احمد، موزه موزاییکی، موزه مسجد ایاصوفیه واقع شده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.