کارت کیملیک ترکیه

کارت کیملیک ترکیه و شرایط دریافت آن

اگر شما هم قصد مهاجرت و اقامت در ترکیه را داشته باشید حتما به واژه کیمیلیک برخورده اید. شما به عنوان یک ایرانی می توانید بدون نیاز به اخذ اقامت ترکیه و تنها با داشتن پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد، به مدت 90 روز در خاک ترکیه حضور داشته باشد. در واقع بدون اخذ اقامت ترکیه شما 90 روز از هر 180 روز می توانید بدون مشکل و محدودیتی در این کشور حضور داشته باشید. اگر تصمیم دارید که بیش از این مدت در ترکیه زندگی کنید، می توانید از ساده ترین روش دریافت اقامت ترکیه یعنی اقامت توریستی، استفاده کنید و کارت کیملیک ترکیه را دریافت نمایید. در ادامه درباره کارک کیملیک ترکیه و شرایط اخذ آن اطلاعات کاملی را ارائه خواهیم داد.

کارت کیملیک ترکیه چیست؟

معنی لغوی کلمه کیملیک در زبان ترکی هویت می باشد. کیملیک در واقع همان کارت اقامت کشور ترکیه به است که برای شناسایی اتباع خارجی و تعیین مدت زمان حضور آنها در کشور ترکیه صادر می شود. این کارت دارای کد 11 رقمی منحصر به فرد می باشد که با عدد 99 آغاز می شود و شماره T.C  فرد دارنده کارت می باشد. بد نیست اشاره کنیم که T.C مخفف عبارت جمهوری ترکیه می باشد.  در کارت کیملیک شما اطلاعات شخصی از جمله نام و نام خانوادگی، ملیت، محل تولد و همچنین اطلاعات مربوط به محل سکونت شما ذکر شده است.

دولت با صادر کردن این کارت به شهروندان خارجی که قصد اقامت در این کشور به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت را دارند هویت می بخشد. دارندگان کارت کیملیک صاحب یک کد ملی در ترکیه خواهند شد که با استفاده از آن می توانند طبق اختیاراتی که قانون اساسی قبلا معین کرده است از مزایای خاصی بهره مند شوند.

کارت کیملیک در بخش رو شامل تصویر فرد در سمت راست , شماره (مخصوص خارجیان) که معمولا  با عدد ۹۹ شروع می شود و دیگر موارد مانند نام و نام خانوادگی ، تاریخ تولد,، ملیت و شماره سریال کارت می باشد . این کارت در بخش پشت شامل نوع اقامت دریافتی , تاریخ صدور اقامت، تاریخ مجاز بودن اقامت و تاریخ انقضاء اقامت و شهری که در آنجا اقامت فرد برای اولین بار درخواست داده شده است، می باشد.

کارت کیملیک ترکیه

مدت زمان اعتبار کارت کیملیک ترکیه

مدت زمان اعتبار کارت کیملیک با توجه به مدت زمانی که فرد اجازه اقامت در کشور ترکیه را دریافت می کند مشخص می شود. اداره مهاجرت بر اساس قوانین مهاجرت در این کشور می تواند درخواست اقامت فرد را رد کند و یا برای مدت 6 الی 2 سال بپذیرد. بر اساس تجربه، اگر شما در زمان وقت راندوو مدارک کافی در پرونده خود داشته باشید معمولا به راحتی می توانید اقامت یک ساله را دریافت نمایید.

به خاطر داشته باشید که دریافت کارت دریافت کیملیک ترکیه به معنی اخذ شهروندی ترکیه نمی باشد بلکه این کارت تنها اجازه اقامت شما برای مدت مشخصی را نشان می دهد.

روش های دریافت کارت کیملیک

روش های مختلفی برای دریافت کارت کیملیک ترکیه وجود دارد. با این حال ساده ترین روش اقدام برای اخذ اقامت توریستی ترکیه می باشد. در این روش شما ابتدا باید اقدام به اجاره ملک در ترکیه نمایید. نکته مهم این است که اجاره نامه باید رسمی و قانونی باشد و در دفاتر نوتر ثبت شده باشد. بر اساس قوانین اداره مهاجرت ترکیه اجاره نامه ها و قولنامه های دستی مورد قبول نمی باشند. بنابراین لازم است با پرداخت هزینه مشخص اجاره نامه خود را در اداره ثبت اسناد رسمی ثبت نمایید و مهر نوتر را دریافت کنید. بعد از اجاره کردن ملک باید کلیه قبوض را به نام خود ثبت کنید و پس از آماده سازی سایر مدارک برای اخذ اقامت توریستی ترکیه و به دنبال آن گرفتن کیملیک اقدام نمایید.

از دیگر روش های دربافت این کارت می توان به تاسیس شرکت در ترکیه و راه اندازی کسب و کار در این کشور اشاره کرد. همچنین دریافت کیملیک کارت از طریق تحصیل در ترکیه و یا سرمایه گذاری و خرید ملک  در این کشور امکان پذیر است.

بر اساس قوانین سال 2020 دریافت اقامت ترکیه با اجاره ملک فقط برای یک سال امکان پذیر است. این در حالی است که تا سال 2019 هر شخصی با اجاره ملک به راحتی می توانست اقامت توریستی خود را برای سال ها تمدید کند.

مزایای دریافت کیملیک

دریافت کارت کیملیک ترکیه برای انجام کلیه امور اداری در این کشور ضروری می باشد.  با داشتن این کارت امکان افتتاح حساب ارزی در ترکیه و اطلاع از شرایط دریافت کردیت کارت وانجام پروسه های مالی مربوط به آن فراهم می شود. همچنین پرداخت قبوص، اطلاع از هر گونه بدهی به دولت از جمله مالیات در ترکیه و پرداخت آن،  خرید ماشین و ثبت نام مدارس و دانشگاه های ترکیه، شرکت در دوره های آموزشی شهرداری و امکان بهرمندی رایگان از مراکز پزشک خانواده  و دسترسی به تمامی سوابق پزشکی با استفاده از کیملیک کارت امکان پذیر است.

با دریافت کارت کیملیک می توانید بدون سرمایه گذاری، ثبت شرکت، یا افتتاح حساب، در ترکیه حضور داشته باشید و از خدمات درمانی استفاده کنید. هم چنین اجازه یافتن کار و تبدیل کیملیک به اقامت کاری را خواهید داشت.

مدارک لازم جهت گرفتن کارت کیملیک ترکیه

🔻 اصل پاسپورت متقاضیان به همراه کپی رنگی

🔻 پرینت رنگی فرم های پر شده در سایت

🔻 کپی رنگی از آخرین مهر ورود به ترکیه

🔻 کد ورگی یا کد مالیاتی ترکیه

کد مالیاتی یکی از شماره‌های پرکاربرد در ترکیه است و به هرکسی تنها با دارا بودن یک گذرنامه تخصیص داده می‌شود. این شماره در تمامی امور مالیاتی و بانکی لازم است و شما با مراجعه به نزدیک‌ترین اداره مالیاتی می توانید به صورت رایگان کد ورگی را دریافت کنید.

🔻 اصل بیمه نامه سلامت در ترکیه

هیچ فردی بدون بیمه نمی‌تواند در ترکیه اقامت داشته باشد. شما برای جهت بیمه کردن تمامی افراد 18 تا 65 سال از طریق هزینه شخصی یا محل کار اقدام نمایید. گرفتن سیگورتا sigorta (بیمه ) یکساله از شرکت های بیمه واکثر شعبات بانک های ترکیه امکان پذیر است.

🔻 6 قطعه عکس

🔻 اصل اجاره نامه با مهر تاییدیه نوتر

باید برگه اجاره‌نامه خود را در دفاتر ثبت‌اسناد رسمی شهرداری این کشور نوتر کنید. برای دریافت مهر نوتر اجاره‌ نامه، کپی آن و پاسپورت کافی است و شما با پرداخت مبلغی این مهر را دریافت خواهید کرد. ( 100 تا 200 لیر در سال 2020)

🔻 تاییدیه آدرس محل سکونت متقاضی از شهرداری منطقه

🔻 مدارک مربوط به حضانت والدین

این مدارک در صورت متارکه لازم است.

🔻 ارایه برگه تولد برای فرزندان زیر 18 سال

 این برگه را می توانید از سفارت ایران دریافت کنید.

🔻 برگه عدم سوء پیشینه، اثبات عدم دریافت کمک مالی

نکته مهم این است که شما می توانید شخصا مراحل آماده سازی مدارک و دریافت کارت کیملیک ترکیه را انجام دهید اما این مشروط به این است که به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید. چرا که تکمیل فرم های آنلاین بسیار حساس و دقیق است و در صورت هر گونه اشتباه ممکن است پرونده شما ریجکت شود. در این صورت  شما تا یک سال از تاریخی که پرونده شما ریجکت شده است، نمی توانید دوباره درخواست مجدد خود را ثبت نمایید. به همین دلیل توصیه می شود برای طی کردن مراحل دریافت کارت کیملیک ترکیه از موسسات مهاجرتی با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. کارشناسان با تجربه و حرفه ای اقامت98 در طول پروسه اخذ انواع اقامت ترکیه و دریافت کارت کیملیک همراه شما خواهند بود.

فرآیند دریافت کارت کیملیک

پس از آماده سازی کامل مدارکی که در بخش قبل نام برده شد باید فرم های مربوطه را در سایت اداره امنیت ترکیه تکمیل نمایید و آپلود کردن مدارک آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا تاریخ راندوو شما به آدرس ایمیلی که اعلام کردید ارسال شود. پس از آن لازم است تا در تاریخ و ساعت ذکر شده در در آدرس اعلامی همراه مدارک کامل حاضر شوید. اگر در تاریخ مشخص شده راندو در محل اعلامی حضور نداشته باشید درخواست شما لغو می شود و برای دریافت زمان راندو مجدد حداقل باید یک ماه صبر کنید.

در روز مصاحبه مدارک ذکر شده به همراه اصل بیمه و فیش واریزی حق خاک و مالکیت از شما خواسته می شود. مسئول مصاحبه سوالاتی در خصوص هدف اخذ اقامت از شما می پرسد که نتیجه درخواست اقامت شما و مدت زمان تعیین شده برای آن به نتیجه پاسخ های شما در جلسه راندوو بستگی دارد. بعد از تایید مدارک همان روز مشخص می شود که درخواست اقامت شما پذیرفته شده یا رد شده است . معمولا در صورت کامل و دقیق بودن مدارک کارت های کیملیک به مدت 1 سال فعال می شوند. در صورت لزوم، برای جبران نقصی مدارک پرونده‌های خود یک ماه زمان خواهید داشت. در آخر اگر جواب اداره مهاجرت مثبت باشد کارت کیملیک شما به اداره پست داده‌شده و پس‌ازآن به آدرس شما ارسال خواهد شد.

درخواست صدور مجدد

اگر کارت خود را گم کرده اید یا به هر دلیلی می خواهید کارت کیملیک شما دوباره صادر شود باید مراحل زیر را طی کنید.

🔻 به اداره پلیس منطقه ای که مدارک خود را گم کرده اید، مراجعه نمایید. بهتر است در اداره پلیس اعلام کنید که مدارک شما دزدیده شده است.

🔻🔻 برگه نفوس را دریافت کنید. در تمام مناطق مختلف شهرهای ترکیه  اداره نفوس وجود دارد. شما می تونید با ارائه ی اجاره نامه یا حتی قبض هایی مثل آب و برق و … برگه نفوس خود را به راحتی دریافت کنید.

🔻🔻🔻 به اداره کوچ یا اداره مهاجرت مراجعه نمایید. به همراه مدارک عکس، کپی پاسپورت، کپی کیملیک ، گزارش اداره پلیس و برگه نفوس به اداره کوچ مراجعه کنید. این مدارک را به مسئول مربوطه تحویل دهید و درخواست صدور کیملیک المثنی کنید.  برای صدور کارت باید هزینه پرداخت کنید که این هزینه حدود 72 لیر است.

🔻🔻🔻🔻 کارت اقامت جدید از طریق پست  (PTT) دریافت نمایید. بعد از تحویل مدارک حدودا ۱ماه زمان خواهد برد تا کارت به پست تحویل داده شود. تحویل کارت به پست از طریق پیام کوتاه از طرف اداره گوچ برای شما ارسال خواهد شد.

توصیه می شود که با توجه به اینکه دریافت المثنی مدارک هویتی در ترکیه فرآیند زمانبر و پیچیده ای دارد، تا حد امکان از مدارک و کارت های شناسایی خود مراقبت کنید.

پیگیری وضعیت کارت کیملیک

پس از گذشت یک هفته الی  3 ماه با توجه به به شلوغی اداره کوچ کارت کیملیک به آدرس شما ارسال خواهد شد و در صورت عدم حاضر بودن شما در منزل به اداره پست آن منطقه یا همان په ته ته ptt تحویل داده می شود. برای پیگیری وضعیت کارت کیملیک می توانید از شماره 157 (راهنمای اداره مهاجرت) استفاده کنید. در حال حاضر بیش از 5 میلیون تبعه خارجی با ملیت های مختلف در ترکیه اقامت دارند که وضعیت و هدف هریک از آنها از اقامت در ترکیه متفاوت است. با توجه به اینکه حل مشکلات پیش روی خارجیان در ترکیه و ایجاد تسهیل در امور مربوط به آنها، یکی از فعالیت ها و دغدغه های اصلی در ترکیه می باشد خط تلفن YİMER 157 برای پاسخ گویی به سوالات مربوط به مهاجرت و اقامت اتباع خارجی به صورت 24 ساعته فعال است. این خط در ابتدا به 4 زبان ترکی، انگلیسی، عربی و روسی ارائه خدمات می کرد اما از اول آوریل 2016 زبان های فارسی و آلمانی را نیز به شبکه خدماتی این تلفن گویا افزوده شد. هم اکنون در سال 2020 تلفن YİMER 157، 7 روز هفته و به شکل 24 ساعته، به 7 زبان مختلف از جمله ترکی، انگلیسی، عربی، فارسی، روسی، آلمانی و پشتو ارائه خدمات می کند و پاسخگوی کلیه سوالات خارجیان در مورد ویزا، اجازه اقامت، حفاظت بین الملل و حمایت موقت است. 

نکات مهم

📌 اگر می خواهید بیشتر از سه ماه در کشور ترکیه اقامت کنید نیازمند  دریافت کارت کیملیک خواهید بود.

📌 حتما از روش های قانونی و رسمی اقدام به اخذ کارت خود نمایید.

 📌 در ارائه کامل و دقیق مدارک مورد نیاز دقت کنید تا درخواست شما با ریجکت مواجه نشود.

📌 در روز راندو یا مصاحبه با آراش و رعایت ادب و نزاکت به سوالات پاسخ دهید.

📌 از پایان سال 2019 و شروع سال 2020 امکان تمدید کارت کیملیک برای ایرانی‌ها از بین رفته است، یعنی ایرانی‌ها دیگر نمی‌توانند کیملیک خود را تمدید کنند.

❓ آیا دریافت کارت کیملیک به معنای اخذ شهروندی ترکیه است؟

خیر. دریافت کارت اقامت کیملیک ترکیه به معنی اخذ شهروندی ترکیه نمی باشد بلکه اقامت فرد برای مدت مشخصی را نشان می دهد.

❓ چگونه وضعیت کارت کیملیک ترکیه را پیگیری کنیم؟

برای پیگیری وضعیت کارت کیملیک می توانید از شماره 157 (راهنمای اداره مهاجرت) استفاده کنید.

❓ آیا امکان تمدید اعتبار کارت کیملیک ترکیه وجود دارد؟

بر اساس قوانین سال 2020 دریافت اقامت ترکیه با اجاره ملک فقط برای یک سال امکان پذیر است و قابل تمدید نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *