کاپوتاژ خودرو ترکیه

همه چیز درباره کاپوتاژ خودرو و سفر با خودرو شخصی به ترکیه

برای بسیاری از افراد مهم است که قبل از مسافرت برنامه ریزی کنند، تا بتوانند از تک تک لحظات سفر خود لذت ببرند. برای برنامه ریزی بهتر باید از شرایط کامل و برخی نکات مطلع بود. مخصوصا زمانی که پای مسافرت جاده ای و خودروی شخصی در میان باشد. برای این افراد ماجراجویی و تماشای مناظر شدن از بارزترین قابلیت هایی است که خودروی شخصی آنها برایشان فراهم می کند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و قصد سفر به ترکیه با خودروی شخصی را دارید و میخواهید درباره کاپوتاژ خودرو به ترکیه اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه این راهنما با ما همراه باشید.

کاپوتاژ خودرو ترکیه

مقدمات لازم برای سفر به ترکیه  با خودرو

برای کاپوتاژ خودرو به ترکیه و برنامه ریزی برای سفر به ترکیه با خودرو شخصی ابتدا باید مقدماتی را فراهم کنید که در ادامه به آنها اشاره شده است.

مدارک شخصی

جدا از این که برای مسافرت های خارج از کشور همیشه مدارک شخصی مورد نیاز است، همچنین برای طی کردن مراحل دریافت گواهینامه بین المللی در ترکیه و کاپوتاژ خودرو به مدارک شخصی خود احتیاج دارید.

این مدارک شامل موارد زیر است:

  • 🔹 اصل و کپی پاسپورت 
  • 🔹 کارت ملی
  • 🔹 شناسنامه
  • 🔹 ارائه گذرنامه با حداقل اعتبار 6 ماه
  • 🔹 سند خودرو
  • 🔹 کارت ماشین
  • 🔹 برگ سبز خودرو
  • 🔹 بیمه نامه خودرو

گواهینامه بین المللی

برای اینکه در ترکیه بتوانید رانندگی کنید شما نیاز به مجوز دارید و باید گواهینامه بین المللی همراه خود داشته باشید.

گواهینامه رانندگی بین المللی ترجمه گواهینامه رانندگی ملی شما است و به رانندگان اجازه می دهد تا در کشورهای خارجی وسایل نقلیه را رانندگی کنند. شما همیشه باید این گواهینامه خود را همراه با مدارک شناسایی ملی خود در اختیار داشته باشید.

اگر قصد دریافت گواهی بین المللی در ترکیه را دارید، باید اول فرم درخواستی گواهینامه را پر کنید. برای انجام این کار نیاز به اصل گواهینامه ملی، عکس پرسنلی 3×4 و پاسپورت خود دارید.

در این مرحله با ترجمه گواهینامه ملی و ارائه مدارک مذکور، مجوز بین المللی شما در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

کاپوتاژ خودرو

قبل از پرداختن به این مرحله ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که “کاپوتاژ دقیقا یعنی چه؟

کاپوتاژ به زبان ساده به معنای انجام اقدامات لازمه و دریافت مجوز برای عبور و مرور خودروی شخصی شما در مرز های بین المللی است.همانطور که گفته شد، مدارک کامل ماشین اعم از سند خودرو، کارت ماشین، برگ سبز و غیره را باید همراه خود داشته باشید. 

پس از پر کردن فرم درخواست و ارائه مدارک مربوطه به گمرک، آنها را بررسی می کنند و پس از حدود یک ساعت کاپوتاژ خودروی شما در ترکیه انجام می شود.

برگه کاپوتاژ خودروی شما بین 6 ماه تا 1 سال وابسته به نوع آن اعتبار خواهد داشت و در نظر داشته باشید که این برگه بعد از اتمام زمان مقرر شده قابل تمدید خواهد بود، اما اگر قصد فروش خودروی خود را داشتید باید آن را باطل کنید.

نکات ضروری سفر به ترکیه با خودرو شخصی

پس از فراهم کردن مقدمات سفر، آگاهی از برخی از موارد در ترکیه برای کسانی که قصد سفر با خودرو شخصی و کاپوتاژ خودرو در این کشور را دارند از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

دقت داشته باشید که در تمام مدت سفر با خودرو ترجمه بیمه نامه ماشین را همراه خود داشته باشید. چنانچه خودروی شما فاقد بیمه نامه بود، میتوانید با مراجعه به دفاتر بیمه مرزی با پرداخت مبلغی بین 500هزار تا یک میلیون تومان خودروی خود را بیمه کنید.

شاید از مهمترین مسائل هنگام سفر با خودرو، هزینه های بنزین و بیمه آن باشد. هزینه های بنزین در ترکیه سرسام آور خواهد بود، پس برای این موضوع آمادگی کامل را داشته باشید. توجه داشته باشید که بسیاری ممکن است به این فکر بیفتند که با خود بنزین به همراه ببرند. بدون شک حمل بنزین به ترکیه جرم محسوب می شود و ممکن است به دلیل قاچاق به دردسر بیفتید.

 در آخر لازم به ذکر است که طبق قوانین کاپوتاژ و با در نظر گرفتن سخت گیری قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه، در صورت تخلف و انجام جرائم رانندگی در این کشور برون مرزی کاپوتاژ شما باطل می گردد.

پاسخ به سوالات متداول

❓ آیا می توان با خودرو شخصی به ترکیه سفر کرد؟

بله شما می توانید با طی کردن مراحل کاپوتاژ خودرو در ترکیه و دریافت گواهینامه بین المللی، با خودرو شخصی خود وارد خاک این کشور شوید.

❓ کاپوتاژ خودرو در ترکیه یعنی چه؟

به فرآیند دریافت گواهینامه بین‌المللی برای رانندگی در ترکیه، دریافت پلاک ترانزیت، و دیگر مجوزهای لازم برای بردن خودرو به ترکیه کاپوتاژ گفته می شود.

❓ صدور اجازه کاپوتاژ خودرو در ترکیه چقدر زمان می برد؟

اگر مدارک شما کامل باشد در گمرک ترکیه حدود یک ساعت را باید صرف کارهای اداری مربوط به کاپوتاژ خود خود نمایید.

❓ مدت زمان اعتبار برگه کاپوتاژ چقدر است؟

معمولا اعتبار این مجوز بین 6 ماه تا 1 سال و قابل تمدید می باشد.

❓ هزینه کاپوتاژ خودرو در ترکیه چقدر است؟

هزینه این فرایند در سال 2021 حدودا 1 میلیون تومان برآورد می شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره کاپوتاژ خودرو و سفر با خودرو شخصی به ترکیه»

سعید

کاپوتاژ ماشین های بالای ده سال چطور است ؟
من یک ۲۰۶ مدل ۸۰ رو میخوام ببرم استانبول..

لیلا شهابی

با سلام و احترام. روند و فرایند کاپوتاژ مطابق اطلاعات ارائه شده در این مقاله است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.