گواهینامه رانندگی در ترکیه

اخذ گواهینامه رانندگی در ترکیه همانند هر کشور دیگری، اقدامی ضروری است که در جریان دریافت اقامت به آن نیاز پیدا خواهید کرد. علاوه بر آنکه گواهینامه رانندگی یکی از مدارک معتبری است که در دوران اقامت خود در ترکیه می توانید از آن استفاده کنید

توجه داشته باشید اگر شما گواهینامه بین المللی دارید؛ فقط برای 6 ماه می توانید از آن گواهینامه در ترکیه استفاده کنید و بعد از آن باید حتما گواهینامه معتبر ترک دریافت کنید.

اگر با روند دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه آگاه نیستید، می توانید دریافت گواهینامه خود را به اقامت98 بسپارید تا تمامی مراحل را برای شما پیگیری کرده و در کم ترین زمان، آن را به شما تحویل دهند.

انواع گواهینامه رانندگی در ترکیه

گرفتن گواهینامه در ترکیه بسیار شبیه ایران است. در ترکیه برای دریافت گواهینامه رانندگی ماشین باید حداقل 18 سال داشته باشید اما برای موتور می توان از 16 سالگی نیز اقدام کرد.

گواهینامه در ترکیه به 17 گروه تقسیم می شود :


M-A1-A2-A-B1-B-C1-C1E-C-C-D1-D1E-D-DE-F-G

گواهینامه M برای استفاده از موتورسیکلت کم حجم است و گواهینامه B برای استفاده از ماشین سواری می باشد. در برخی از انواع گواهینامه رانندگی در ترکیه (مثلا گواهینامه کامیون) شما باید پیش نیاز هایی را گذارنده باشید.اما برای گواهینامه B که مربوط به رانندگی ماشین سواری است، پیشنیازی ضروری نیست و فقط باید شرایط سنی 18 سال را رعایت کرده باشید. همانند ایران شما باید امتحان تئوری و عملی شرکت کنید و البته در کلاس های مربوط به هر کدام شرکت نمایید. دریافت گواهینامه در ترکیه فرایندی طولانی و پر هزینه است. بهترین راه حل، دریافت گواهینامه در ایران و تبدیل آن در ترکیه می باشد.

انواع گواهینامه رانندگی
مراحل دریافت گواهینامه رانندگی

مراحل دریافت گواهینامه در ترکیه

متقاضیان دریافت گواهینامه در ترکیه به دو گروه تقسیم می شوند. کسانی که قبلا در ایران گواهینامه گرفته اند و کسانی که تا کنون هیچ گواهینامه ای دریافت نکرده اند.

مراحلی که در ادامه ذکر می شود، شامل حال کسانی است که قبلا در ایران گواهینامه گرفته اند. اگر فردی تا کنون گواهینامه نگرفته باشد، بایستی دوره های آموزشی و عملی مربوطه را نیز در ترکیه بگذراند.

گواهینامه رانندگی در ترکیه یکی از مدارک معتبر شناسایی محسوب می شود و همانند کارت اقامت شما اعتبار و سندیت دارد. از سوی دیگر اخذ گواهینامه رانندگی منوط به داشتن کارت کیملیک (کارت اقامت) است و باید این کارت در اداره نفوس ترکیه ثبت شده باشد. لذا اگر قصد دریافت گواهینامه دارید؛ ابتدا وضعیت اقامتی خود را بررسی کنید.

🔸 برای اولین مرحله مدارک زیر را آماده کرده و به سفارت یا کنسولگری ایران در یکی از شهرهای استانبول بروید:

– اصل و کپی گواهینامه رانندگی ایرانی

– اصل و کپی کارت اقامتی ترکیه

– اصل و کپی پاسپورت

– کپی از آخرین مهر ورود به خاک ترکیه

با تحویل این مدارک و پس از یک هفته برگه ای به نام Aposti برای شما صادر می شود.

🔸 در مرحله دوم شما باید “گواهی اهلیت” از بیمارستان دولتی دریافت کنید. این گواهی صحت و سلامت شما را تایید می کند.

🔸 سپس باید آخرین مدرک تحصیلی خود را (حداقل دیپلم) به ترکی ترجمه رسمی کنید و جهت ثبت و تایید به اداره نوتر ترکیه مراجعه کنید.

🔸 در آخرین مرحله، با تمامی مدارکی که تا کنون ذکر شد، به اداره نفوس منطقه خود مراجعه کنید. برای دریافت گواهینامه ترکیه بایستی حدود 700 لیر بپردازید. پس از پرداخت این فیش، ده روز طول خواهد کشید که گواهینامه رانندگی معتبر در ترکیه به شما اعطا شود.

با توجه به مراحل مختلف و متعدد دریافت گواهینامه توصیه می کنیم، انجام و پیگیری آن را به تیم حرفه ای اقامت98 بسپارید تا در سریع ترین زمان ممکن گواهینامه رانندگی خود را در ترکیه دریافت کنید.

هزینه دریافت گواهینامه در ترکیه چه قدر است؟

هزینه دریافت گواهینامه شامل هزینه های متفاوتی است که در جریان دریافت گواهینامه رانندگی بایستی پرداخت شود. وابسته به شرایط این هزینه ها می تواند متفاوت باشد. در ادامه هزینه های مربوطه به صورت حدودی بیان می شود.

اولین هزینه ها مربوط به ترجمه گواهینامه رانندگی و تایید آن توسط اداره مربورطه است. بخشی از هزینه های دریافت گواهینامه رانندگی مربوط به تست سلامت است که از سوی بیمارستان از شما دریافت می شود. برای مثلا هزینه مشخص شدن گروه خونی، 15 لیر است و گزارش پزشکی 50 لیر هزینه دارد. علاوه بر آن هزینه گزارش کمیته پزشکی متفاوت است. در بیمارستان های عمومی برای این گزارش 200 لیر باید پرداخت شود. در بیمارستان های خصوصی هزینه ها به مراتب بیشتر است و البته داشتن بیمه می تواند به شما کمک کند در بخشی از هزینه ها صرفه جویی کنید.

اداره مالیات یا همان اداره ورگی از شما 300 لیر دریافت خواهد کرد که این مبلغ به حساب دولت واریز می شود.

توجه داشته باشید تمامی هزینه ها برای زمانی است که شما در ایران گواهینامه گرفته اید و در ترکیه می خواهید از آن گواهینامه استفاده کنید. اگر شما تا کنون گواهینامه رانندگی نگرفته باشید، باید در کلاس های تئوری و آموزش های رانندگی نیز شرکت کنید، که تمامی هزینه های خاص خود را دارند.

امکان پرداخت تمامی این هزینه ها، با حساب های بانکی ترکیه مانند زراعت بانک قابل پرداخت است و مشکلی از لحاظ پرداخت وجود ندارد.

هزینه دریافت گواهینامه رانندگی

معاینه پزشکی برای گواهینامه

شرایط جسمی و سلامت برای دریافت گواهینامه رانندگی

برای دریافت گواهینامه و یا حتی تمدید گواهینامه باید سلامت شما به طور کامل توسط پزشکان مورد تایید دولت بررسی شود و گواهی سلامت دریافت کنید. گواهی سلامت توسط تمامی ارگان های وابسته به وزارت بهداشت مانند بیمارستان های دولتی، بیمارستان های آموزشی و بیمارستان های خصوصی که دارای مجوز هستند، صادر می شود.

علاوه بر آن افراد می توانند به پزشک خانواده خود مراجعه کنند که اغلب هزینه کمتری خواهد داشت.

اعتبار گواهینامه رانندگی ترکیه

گواهینامه رانندگی در ترکیه ده سال اعتبار دارد و دارای ارزش زیادی در بیش از 140 کشور است. به این معنا که در بسیاری از موارد مانند افتتاح حساب در سایت های کسب درآمد شما می توانید از آن به جای پاسپورت و به عنوان یک مدرک شناسایی معتبر استفاده کنید.

البته ذکر این نکته ضروری است که در صورت ارتکاب به برخی از جرایم خاص، دولت ترکیه می تواند گواهینامه شما را از اعتبار خارج کند.

اعتبار گواهینامه رانندگی

سوالات متداول در خصوص دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه

اگر شما دارای گواهینامه ای با اعتبار بیش از یک ماه هستید، می توانید با مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی در ایران، معادل بین المللی گواهینامه خود را دریافت کنید. هزینه دریافت گواهینامه بین المللی زیاد نیست و در ازای این هزینه شما می توانید در خارج از ایران نیز، ماشین اجاره کنید،بخرید و بدون محدودیت رانندگی کنید.

خیر ، اگر شما قبلا در ایران گواهینامه رانندگی گرفته اید، نیازی به شرکت در دوره های آموزشی و امتحان ندارید و می توانید با انجام مراحل ذکر شده، گواهینامه رانندگی ترک دریافت کنید.

برای اخذ گواهینامه باید در بخش های متفاوت، مبالغ مختلفی را پرداخت کرد. به طور کلی اخذ گواهی نامه رانندگی در ترکیه، 2000 لیر هزینه دارد.

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه در ترکیه گواهینامه رانندگی بگیریم؟»

امیررضا

من دیپلم ندارم میشه بگیرم؟

لیلا شهابی

با سلام و احترام. اگر منظور شما این است که هنوز به سن قانونی 18 سال نرسیده اید، خیر امکان دریافت گواهینامه برای سنین زیر 18 سال وجود ندارد. ولی برای دریافت گواهینامه نیازی به مدرک تحصیلی دیپلم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.