ترخیص کالا از گمرک ترکیه

ترخیص کالا از گمرک در ترکیه | راهنمای جامع هزینه ها و مدارک 

ترکیه همواره بیشترین روابط تجاری خود را به کشور های همسایه داشته است و در این میان، ایران نیز از گذشته تا کنون یکی از شریک های تجاری اصلی این کشور بوده است. کالا های زیادی از پوشاک تا لوازم خانگی، برخی از مواد غذایی، قطعات فنی و بسیاری دیگر از جمله موارد واردات از کشور ترکیه به ایران هستند. یکی از مسائلی که تجار هنگام  وارد کردن کالا به کشور باید در نظر داشته باشند، موضوع ترخیص کالا از گمرک، مراحل و هزینه های آن است. در کشور ترکیه، به دلیل فعالیت های تجاری گسترده، مجموعه قوانینی برای ترخیص، واردات و صادرات کالا وضع شده است تا کار ها منظم و با امنیت صورت بگیرد.
در این مقاله راهنمایی درباره نحوه ترخیص کالا از گمرک در ترکیه و جوانب مختلف آن از جمله مراحل، قوانین و هزینه های آن را فراهم آورده ایم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ترخیص کالا از گمرک به چه معناست؟

ترخیص کردن کالا از گمرک یعنی افراد پروسه واردات یا صادرات یک کالا یا محصول خاص را با توجه به قوانین از پیش تعیین شده آن کشور را تکمیل می کنند. در این صورت می توانند بدون ایجاد موانع قانونی آن کالا را به بازار داخلی وارد کنند. 

این کار معمولا توسط شخص یا شرکتی حقوقی انجام می گیرد که از قوانین تجارت بین الملل آن کشور آگاه است. ترخیص کار تا پایان پروسه واردات یا صادرات بر همه مراحل نظارت دارد.


آگاهی از نرخ لیر به صورت لحظه ای به تومان، دلار و یورو در اقامت 98


مراحل مقدماتی اخذ ترخیص کالا در ترکیه

در ادامه به مراحل ترخیص کالا از گمرک در ترکیه اشاره شده است.

🟠 دریافت پرفورما و پکینگ لیست از فروشنده کالا: شرکت تولید کننده کالا پس از ارسال پیش فاکتور (پرفورما) به فروشنده، مقداری از مبلغ تعیین شده را دریافت می کند و کالا را تولید می کند.

🟠 ثبت سفارش کالا: کارشناسان وزارت بازرگانی باید سفارش ثبت شده در سیستم را تایید کنند. سپس کد اظهار کالا نیز باید توسط وزارت نام برده تایید و به گمرک ابلاغ شود. این مرحله معمولا بین یک تا دو روز کاری انجام می شود.

🟠 اظهار گمرکی: پس از اینکه کد ثبت در سیستم قرار گرفت، اظهارنامه واردات به طور آنلاین در سیستم گمرک ثبت می شود.این اظهارنامه سپس توسط ارزیابان گمرک مورد بررسی قرار می گیرد تا از صحت آن اطمینان کامل حاصل شود. اطلاعاتی نظیر نوع کالا، ارزش کلی، وزن و نشان تجاری آن در هنگام ورود کالا به گمرک مورد توجه قرار می گیرند. 

🟠 دریافت مجوز های مورد نیاز: اگر کالا مربوطه به برخی از مجوز های خاص برای تایید نهایی خروج از گمرک نیاز داشته باشد، ابتدا این مجوز ها باید اخذ شوند. 

🟠 درب خروجی: پس از انجام همه مراحل فوق، روش حمل و نقل مناسب برای کالای مورد نظر آماده می شود و به این ترتیب کالا به هر نقطه ای از کشور فرستاده می شود. این درب خروجی در اصل یک  نوع گمرک جزئی و کوچک است که مراحل ترخیص را دوباره چک می کند و در صورت نبود اشکال، کالا با گرفتن مهر خروج روی پروانه آن، مجوز خروج پیدا می کند. 

نحوه ترخیص کالا از گمرک در ترکیه

نحوه انجام ترخیص کالا از گمرک در ترکیه را می توان در چهار مرحله زیر خلاصه کرد.

🟧 استعلام از مشخصات فنی کالا: دریافت مشخصات فنی کالا و قیمت آن از مهم ترین مراحل ترخیص کالا از گمرک است. بازرگانان که قصد ترخیص محصول مورد نظر خود از گمرک ترکیه را دارند باید اطلاعات آن را از فروشنده در ترکیه دریافت کند و سپس آن را در قسمت اظهارنامه ترخیص کالا از گمرک ثبت کنند و به اداره گمرک تحویل دهند. 

🟧 تخمین هزینه ها: از عواملی که بر قیمت نهایی کالای وارد شده از ترکیه به ایران تاثیر می گذارند می توان به مقدار تقاضا، زمان فروش کالا، قیمت تمام شده کالا و شرایط کلی فروش در بازار داخلی اشاره کرد. بنابراین تجار باید یک پیش فاکتور یا پروفرما اینویس از طرف فروشنده به گمرک ارائه دهند. این پیش فاکتور شامل شرایط و مفاد دو جانبه فرایند ترخیص است. 

🟧 تعیین قیمت نهایی: قیمت نهای کالا زمانی تنها زمانی اعلام خواهد شد که برگه ترخیص کالا را به مسئول مرتبط تحویل دهید و مراحل ترخیص کالا نهایی شده باشند. بازرگانان باید تا زمان انجام محاسبات گمرکی و دریافت برگه ترخیص کالا منتظر بمانند تا بعد از قیمت نهایی کالا های خریداری شده شان تعیین شود. 

🟧 صدور مجوز های لازم: مرحله بسیار ضروری بعدی، اخذ تمام مدارک و مجوز های لازم در جهت ترخیص کالا از گمرک است. به یاد داشته باشید که این مدارک باید هنگامی که کالا وارد گمرک می شود از پیش تهیه شده باشند. این مدارک سندی بر صحت و سلامت کالا هستند و ارائه آنها برای اداره گمرک اهمیت زیادی دارد. 

برای ترخیص کالا چه مدارکی لازم است؟ 

برای ترخیص هرگونه کالایی از گمرک در کشور ترکیه به قبض انبار، پرفورما، یکینگ لیست، گواهی مبدا و بارنامه نیاز دارید. 

ارائه ندادن یکی از این مدارک ممکن است باعث ایجاد خلل در فرایند ترخیص شود. به همین دلیل توصیه می شود قبل از آغاز اقدامات لازم و مراجعه برای ترخیص کالا حتما این مدارک را آماده کنید.

هزینه ترخیص کالا در ترکیه

موارد متعددی همچون هزینه های انبارداری، هزینه های حمل و نقل، تخلیه، کارشناسی کالا، انواع حمل و نقل و غیره می تواند هزینه کلی ترخیص کالا از گمرک در ترکیه تغییر دهد. 

به طور کلی این هزینه ها جداگانه از حقوق ورودی کالا حاصل می شوند. حقوق ورودی کالا ها در ترکیه برای ترخیص از گمرک شامل 5 درصد از ارزش گمرکی آن و همچنین سود بازرگانی است که بر وصول آن بر عهده سازمان گمرک ایران است. 

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا مراحل ترخیص کالا از گمرک در ترکیه، به علاوه نکاتی که افراد باید هنگام انجام آن در نظر داشته باشند را به طور جامع فراهم آورده شود. به یاد داشته باشید که ترخیص، فرایندی حساس و مهم است و باید به درستی و با دقت کافی انجام بگیرد. پس اگر اطلاعات کافی از قوانین ترکیه در این زمینه را ندارید، بهتر است به افراد و شرکت های متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا از ضرر های احتمالی جلوگیری شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.