وکالت نامه در ترکیه

وکالت نامه در ترکیه | راهنمای کامل تنظیم و هزینه ها

انجام امورات حقوقی در کشور های خارجی یکی از اصلی ترین دغدغه ها مهاجرین و افرادیست که قصد سرمایه گذاری در خارج از مرزهای کشور را دارند. از آنجایی که ترکیه اخیرا یکی از پرطرفدار ترین مقاصد مهاجرت و سرمایه گذاری برای ایرانیان محسوب می شود، نحوه انجام برخی از امورات حقوقی و اداری مانند تنظیم وکالت نامه در این کشور برای بسیاری جای سوال شده است.
باید گفت که فرایند تنظیم وکالت نامه در ترکیه، که کار حساس و مهمی محسوب می شود، دارای مراحل ویژه ای است که اگر قصد انجام آن را دارید باید از آن اطلاع کافی داشته باشید تا از ایجاد مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. از این رو در این مقاله قصد داریم تا نگاهی نزدیک تر به نحوه تنظیم وکالتنامه در ترکیه و مراحل و هزینه های مربوط به آن بیندازیم پس پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

چه زمانی به وکالتنامه در ترکیه دارید؟

در مواقعی که قصد عقد یک معامله در ترکیه را دارید اما به دلایلی امکان حضور فیزیکی در آن مکان را ندارید، میتوانید یک مجوز کتبی که در نتیجه آن شخص منصوب شده از طرف شما اجازه آن را دارد تا امورات تعیین شده را انجام دهد، را تنظیم کنید که به این مجوز کتبی وکالت نامه می گویند. 

وکالتنامه به اشخاص این امکان را می دهد تا به جای شما یک فرایند حقوقی و اداری را انجام دهند، به عنوان مثال زمانی که قصد دارید ملکی را در ترکیه بخرید یا شرکتی را افتتاح کنید و امکان حضور شخص شما در محل عقد قرارداد وجود ندارد. یا زمانی که با امور حقوقی حساسی مواجه هستید و مایلید که شخصی که دانش فنی بیشتری دارد (در بیشتر موارد وکلای حقوقی) به این امورات سر و سامان دهد .

موارد متفاوت و متعددی وجود دارند که در آنها شخص نیاز به تنظیم یک وکالت نامه در ترکیه خواهد داشت. برای اشاره به برخی از  وکالت نامه های معمول و رایج می توان به وکالت نامه برای ازدواج و طلاق، وکالت نامه برای خرید و فروش املاک، وکالت نامه برای ثبت شرکت، وکالت نامه برای امور اداری اقامت، وکالت نامه انحصار وراثت و وکالت نامه برای تایید اسناد مدارک مختلف تحصیلی اشاره کرد. 

وکالت نامه در ترکیه

انواع وکالت نامه در ترکیه

به طور کلی دو نوع وکالت نامه در ترکیه وجود دارد، وکالت نامه عمومی  که شامل اعطای وکالت به بیشتر از یک نفر برای انجام وظایف متعدد است. این نوع سند در ترکیه بسیار متداول است و و توسط دفتر اسناد رسمی ترکیه تهیه و اجرا می شود.

وکالت نامه اختصاصی برای انجام یک وظیفه ویژه و واحد است و نوع وکالتی که به شخص می دهید نیز محدود و فقط در زمینه انجام وظیفه تعیین شده است. وکالت نامه اختصاصی برای انجام اموراتی مثل طلاق، دارایی، ارث، حق انتفاع ، حقوق بازنشستگی، برداشت پول، ارتباط تلفنی، تغییر نام انجام می شود. در این موارد اختیار برای عمل خاصی مشخص می شود و وکالت نامه توسط دفتر اسناد رسمی ترکیه تنظیم یا تصدیق و اجرا می شود.

مراحل تنظیم وکالت نامه در ترکیه 

برای تنظیم وکالت نامه در ترکیه سه روش مختلف وجود دارد که می توانید بر اساس شرایط خود وکالت نامه را با یکی از این سه روش اخذ کنید.

در روش اول اخذ وکالتنامه از طریق دفتر اسناد رسمی در ترکیه که نوتر نام دارد انجام می شود. توجه داشته باشید تمامی اسناد به زبان ترکی ارائه می شوند بنابراین به همراه داشتن مترجم برای ترجمه اطلاعات اسناد ضروری است. البته دفاتر اسناد رسمی ترکیه مترجمانی قسم خورده دارند که پس از فراخوانی، ظرف 15 دقیقه در دفاتر اسناد رسمی آماده خواهند بود.  پس از انجام امضا های لازم، ملزم به پرداخت هزینه های خواسته شده خواهید بود. وقتی وکالتنامه ای در ترکیه نوتر میشود کاملا وجه قانونی به خود میگیرد و در نتیجه قابل پیگیری است. نهایتا با مراجعه به سفارت ترکیه  باید نامه مهر شده را به تایید برسانید. 

در روش دوم از طریق مراجعه به نزدیکترین سفارتخانه ترکیه به محل زندگی خود در ایران می باشد. با تعیین وقت قبلی می توانید به نزدیک کنسولگری ترکیه مراجعه کنید و وکالت نامه را با گذراندن مراحل مورد نیاز ایجاد کنید. سپس این سند را برای وکیل خود در ترکیه ارسال می کنید. وکالتنامه ای که مطابق با شرح بالا تهیه شده و توسط یک دفتر اسناد رسمی ترکیه تایید و ترجمه شده است، می تواند در ترکیه بدون نیاز به هیچ گونه تایید اعتبار دیگری مورد استفاده قرار گیرد.

در روش سوم اگر اگر به هر دلیلی قادر به اخذ وکالت نامه به روش های زیر نیستید، می توانید در دفاتر اسناد رسمی در ایران اقدام به اخذ این سند بکنید. این روش مقداری هزینه بر تر و پیچیده تر است. وکالت نامه شما باید توسط دارالترجمه های رسمی به ترکی برگردانده شود و سپس باید توسط قوه قضاییه ایران تایید شود.در آخر این سند باید مورد تایید سفارت ترکیه در ایران قرار بگیرد. 

مدارک لازم برای اخذ وکالتنامه در ترکیه

برای تنظیم و اخذ وکالت نامه به مدارک زیر نیاز خواهید داشت. 

🟦 شماره مالیاتی (درباره کد مالیاتی در ترکیه در لینک مشخص شده بیشتر بخوانید)

🟦 گذرنامه ترجمه شده و نسخه اصلی آن 

🟦 دو قطعه عکس گذرنامه

🟦 اصل کیملیک یا همان کارت شناسایی در ترکیه 

🟦 ارائه سند تاپو (در صورتی که وکالت برای خرید ملک انجام می گیرد)

🟦 کارت شناسایی وسیله نقلیه (در صورتی که وکالت برای خرید وسایل نقلیه انجام می گیرد)

هزینه وکالت نامه در ترکیه

وکالت یک گام مهم برای تسهیل امورات اداری و حقوقی شما در ترکیه است. وکالت نامه دفتر اسناد رسمی قیمت های تعیین شده را با توجه به شماره کاراکترهای کلمه ای که روی اوراق شما نوشته شده است اعمال می کند. هزینه وکالتنامه بعد از نوشتن مشخص می شود. با این حال، برخی از هزینه های معمول برای وضع وکالت نامه در ترکیه به شرح زیر هستند.

برای تنظیم وکالت نامه عمومی 192 لیر باید هزینه کنید. هزینه صدور وکالت نامه اسناد ملکی که در خرید و اجاره املاک کاربرد دارند، بین 240 تا 650 لیر است. و در نهایت صدور وکالت نامه انتقال سند هرگونه وسایل نقلیه 192 لیر می باشد. 

قیمت روز لیر ترکیه را میتوانید در لینک مشخص شده در اقامت 98 مشاهده کنید.

جمع بندی 

بسیاری از وظایف و امورات حقوقی، مالی و اداری در ترکیه می توانند توسط یک شخص جایگزین یا وکیل حقوقی انجام شود. 

اگر به دلایلی مانند کسالت، مشغول بودن به امورات دیگر، کمبود زمان و یا نداشتن دانش فنی لازم برای انجام وظایف حقوقی-اداری نمی توانید شخصا به صورت حضوری در ترکیه حاضر شوید، این امکان وجود دارد تا اختیارات لازم برای انجام آنها را به شخصی مورد اعتماد اعطا کنید. 

در این مقاله در مورد تنظیم وکالت نامه در ترکیه و جوانب مختلف آن بحث کردیم و راهنمایی برای افرادی که قصد دارند برای به انجام رساندن وظایف اداری خود در ترکیه به برخی از اشخاص جایگزین وکالت بدهند ولی از نحوه آن اطلاعی ندارند، فراهم کردیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.