kdv در ترکیه

KDV در ترکیه | مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه چقدر است؟

اگر به عنوان توریست به ترکیه سفر می کنید و قصد دارید از مراکز خرید بزرگ و لوکس این کشور که تنوع بالایی در اجناس داخلی و خارجی دارد، خرید کنید و یا صرفا از یکی از فروشگاه های اینترنتی این کشور به طور آنلاین کالا های مختلف را خریداری می کنید، موضوع مالیات بر ارزش افزوده یا KDV از مسائلی است که قطعا باید در مورد آن بدانید. 
همچنین، افرادی که به تازگی در این کشور ساکن شده اند و از قوانین و امورات مالی حاکم در آن خبر ندارند نیز ممکن است با رویایی با موضوع مالیات بر ارزش افزوده دچار سردرگمی شوند. 
بنابراین در مقاله زیر راهنمایی درباره قانون مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه که KDV نام دارد فراهم کرده ایم تا ابهامات را در این زمینه رفع کنیم. پس مطالعه این مطلب را تا انتها ادامه دهید. 

مفهوم KVD در ترکیه چیست؟ 

مالیات KDV در ترکیه مخفف کلمه Katma Değer Vergisi است و عبارت است از مالیاتی که توسط یک فرد بابت کالاها و خدمات فروخته شده پرداخت می شود. این مبلغ  شامل کلیه فعالیت های تجاری و صنعتی به اضافه کالاهایی است که از طریق واردات وارد ترکیه شده اند.

مبلغ مالیات در نهایت از خریدار کالا کسر می شود. میزان مالیات در ترکیه با توجه به نیاز کالاهای مصرفی 1، 8 یا 18 درصد می باشد. طبق برخی از تحقیقات انجام شده، تنها بیست و یک کشور دارای حداکثر نرخ مالیات بر ارزش افزوده بالاتر از ترکیه هستند. بعضی این کشور ها عبارتند از یونان، شیلی و اسلواکی که نرخ مالیات بر ارزش افزوده در آنها 19 درصد است.

مالیات بر ارزش افزوده در خریدهای داخلی و واردات به عنوان “مالیات بر ارزش افزوده ورودی” و مالیات بر ارزش افزوده محاسبه شده و وصول شده از فروش به عنوان “مالیات ارزش افزوده خروجی” در نظر گرفته می شود.

همچنین در برچسب های قیمت اجناس  در فروشگاه ها معمولا علاوه بر قیمت کالا ، KDV آن نیز آورده شده و مجموع قیمت نهایی نوشته شده است. اگر مقدار مالیات بر ارزش افزوده نوشته نشده باشد ، دو حالت پیش می آید: 

KDV Dahil: این عبارت یعنی مالیات جنس در قیمت نهایی آن لحاظ شده است و قیمت نهایی  که روی کالا درج شده است، مجموع قیمت جنس و مالیات آن است.

KDV Hariç : این عبارت روی اجناس به این معنی است که مالیات بر قیمت درج شده لحاظ نشده است و شخص باید موقع تسویه حساب مقدار مالیاتی که به عدد فوق اضافه خواهد شد را بپردازد.

مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه چگونه محاسبه می شود؟ 

مالیات KDV با نرخ های متفاوتی در هزینه ها محاسبه می شود و با کسر درصد مالیات از قیمت فروش محصول بدست می آید. بر این اساس نرخ مالیات با افزایش قیمت فروش محصولات از لحظه خروج از کارخانه تا رسیدن به دست مصرف کننده افزایش می یابد.

برای گندم و مشتقات آن به عنوان مواد مصرفی اساسی، علاوه بر املاکی که بیش از 150 متر مربع نباشد، مالیات 1 درصد اعمال می شود.

 در مورد 8 درصد، برای اقلام اساسی مصرفی مانند: حبوبات، تخم مرغ، شیر و مشتقات آن، گوشت و مشتقات آن و سایر محصولات غیر مرتبط با محصولات لوکس اعمال می شود. همچنی برای استفاده از خدمات فرهنگی مثل ورود به سینما، تئاتر، اپرا، باله و موزه، برخی محصولات دارویی محصولات نساجی و پوشاک کتاب ها (به استثنای کتاب های الکترونیکی) خدمات اسکان ابزار و تجهیزات کشاورزی نیز مقدار 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده اعمال می شود. 

مالیات KDV با نرخ 18 درصد بر روی محصولات غیر مصرفی اعمال می شود و برخی استثنائات در سایر اقلام مصرفی مانند: مبلمان، تلفن همراه، لوازم الکتریکی، برخی از حیوانات، برخی ادویه جات و غیره اعمال می شود.

ساده ترین راه برای محاسبه مبلغ مالیات ضرب است. مثلا قیمت محصولی 500 لیر است و نرخ مالیات بر ارزش افزوده آن 18 درصد است، در این صورت محاسبه قیمت با مالیات افزوده آن به این صورت انجام می شود:

500 * (1.18)= 590

🔺 بنابراین قیمت نهایی کالا همراه با مالیات KDV آن 590 لیر خواهد بود. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قوانین مالیات در ترکیه به مقاله لینک شده مراجعه نمایید.

آیا معافیت از مالیات KDV در ترکیه وجود دارد؟ 

کمترین نرخ مالیات بر ارزش افزوده 1 درصد است و برای برخی از محصولات کشاورزی موجود است. در ترکیه، معافیت های کمی از مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد و مربوط به صادرات، حمل و نقل بین المللی، رومینگ برای مشتریان خارج از ترکیه، تجهیزات تحویل به کارآفرینانی که دارای گواهی تشویق سرمایه گذاری هستند و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنند، خدمات خاص در بنادر و فرودگاه ها می باشد.

دولت و سایر نهادهای عمومی می توانند کالاهایی را برای مقاصد آموزشی، فرهنگی و بهداشتی بدون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تحویل دهند. همین معافیت برای خدمات در مناطق آزاد و معاملات بانکی و بیمه ای اعمال می شود.

از قیمت لحظه ای لیر ترکیه در لینک مشخص شده، مطلع شوید.

مالیات ارزش افزوده 1 درصدمالیات ارزش افزوده 8 درصدمالیات ارزش افزوده 18 درصدمعاف از مالیات بر ارزش افزوده
کالاهای اساسی مانند

آرد، گندم و تمامی مشتقات آن

واحد های مسکونی با متراژ کمتر از 150 متر
محصولات و خدمات رفاهی و غیر لوکس مانند

گوشت و مشتقات آن

شیر و مشتقات آن
تخم مرغ و حبوبات

عسل، مربا، انوع شیره و شیرینی
تولیدات مربوط به ارتباطات و تلفن همراه و…
مبلمان منزل و دستگاههای برقی

بعضی از ادویه جات و دسته ای محصولات
خدمات رومینگ تلفن های همراه 

سازندگان و تولید کنندگان در مناطق آزاد

فعالیتهای اکتشاف نفت و خدمات بندری و فرودگاهی 

ماشین آلات و وسایل وارداتی 
ترانزیت و فرآیند تحویل کالاها و خدمات از طرف دیپلماتها و نماینده گان کنسولگری کشورهای خارجی

معاملات بانکی و بیمه ای

 مالیات KDV در ترکیه چگونه دریافت می شود؟ 

مالیات بر ارزش افزوده در دسته مالیات های غیرمستقیم در ترکیه قرار می گیرد که توسط اپراتورهای تجاری بر قیمت خدمات و کالاهایی که می فروشند اعمال می شود و سپس توسط مصرف کننده نهایی پرداخت می شود. 

شرکت‌های ترکیه‌ای که کالا و یا خدمات می‌فروشند باید برای مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کنند، مقدار پول مربوط به محصول یا خدمات فروخته شده را جمع‌آوری کنند و سپس آن را به مقامات مالیاتی منتقل کنند. شرکت هایی که مالیات بر ارزش افزوده را در ترکیه جمع آوری می کنند باید الزامات خاصی را رعایت کنند، از جمله:

🔴 برای مشتریان فاکتور صادر کننده، در فاکتورها باید میزان پول جمع آوری شده به عنوان مالیات بر ارزش افزوده به وضوح ذکر شود. 

🔴 نگهداری اسناد حسابداری دقیق مربوط به جمع آوری و انتقال مالیات بر ارزش افزوده.

🔴 ارائه اظهارنامه مالیاتی که از طریق آن هر مبلغ مالیات بر ارزش افزوده ای که بیش از حد پرداخت شده توسط شرکت بازیابی می شود. 

🔴 الزامات وضع شده بر پایه مالیاتی که بر اساس آن مالیات بر ارزش افزوده اعمال می شود، باید به طور تمام و کمال رعایت شود.

KDV در ترکیه

استرداد مالیات بر ارزش افزوده از فرودگاه های ترکیه

مسافران خارجی و یا اتباع ترکیه که در خارج از این کشور اقامت دارند می توانند مالیات بر ارزش افزوده را هنگام خروج از کشور استرداد کنند. 

همانطور که اشاره شد، ارزش مالیات با توجه به نوع محصولات از 1 تا 18 درصد متغیر است. نکته ای که پیش از هر چیزی باید در نظر داشته باشید این است که محصولی که قصد دارید مالیات بر ارزش افزوده آن را در فرودگاه استرداد کنید، نباید کمتر از 100 لیر ترکیه باشد.

همچنین هنگام خرید باید برچسب معاف از مالیات (تکس فری) بر پشت فاکتور خرید شما توسط فروشنده درج شود. این بدین معناست که جهت دریافت باید فاکتور شما و برچسب تکس فری آن در فرودگاه تایید گردد. با این حال اگر برچسب را نداشته باشید، می توانید با مراجعه به بخش گمرگ در فرودگاه فاکتور خود را تایید نمایید.

اگر قصد استرداد مبلغ مالیات را دارید بهتر است زودتر از پرواز به فرودگاه بروید و با مراجعه  به بخش “Tax Free Point” با توجه به ارزش مالیات وضع شده بر محصولاتی که خریداری کرده اید، مبلغ را استرداد کنید.

جمع بندی

موضوع مالیات بر ارزش افزوده که در ترکیه KDV نام دارد از اهمیت برجسته ای برخوردار است. چه توریستهایی که برای خرید به مراکز خرید و مغازه های کشور ترکیه مراجعه می کنند و چه افرادی که به تازگی به این کشور مهاجرت کرده اند باید از نرخ های مختلف KDV و همچنین اقلام و خدماتی که هر نرخ شامل آن می شود، آگاه باشند.

در این مقاله تعریف مالیات بر ارزش افزوده، نرخ ها و شرایط لحاظ آن روی کالا و خدمات مختلف را شرح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.