دفتر نوتر در ترکیه

دفتر اسناد رسمی در ترکیه | با دفتر نوتر در ترکیه آشنا شوید

امورات اداری و قانونی بخش عمده ای از فرایند سرمایه گذاری، مهاجرت، تحصیل و خرید ملک برای مهاجرین به شمار می آیند. بنابراین آشنایی و اطلاع با نحوه انجام این امورات و قوانین و ضوابط مخصوصشان برای کسانی که قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارند مهم و ضروریست. دفتر اسناد رسمی در ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که وظیفه انجام بسیاری از امورات اداری مهم بر عهده این سازمان های قانونی است و به خصوص اتباع خارجی در طی فرایند اخذ اقامت و غیره حتما سر و کارشان به این دفاتر خورده است.  در این مقاله دفاتر اسناد رسمی یا دفاتر نوتر در ترکیه را معرفی می کنیم و تمامی جوانب آن از جمله خدماتی را که ارائه می دهند و هزینه هایی که ممکن است شامل شوند را شرح می دهیم. پس اگر قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید و یا به تازگی در این کشور ساکن شده اید، این مطلب می تواند برای شما مفید واقع شود. 

دفاتر اسناد رسمی در ترکیه چیست؟

هنگام برخورد با اسناد حقوقی، مهم است که از صحت اسنادی که با آنها سروکار دارید اطمینان حاصل کنید، از این رو به کمک دفاتر اسناد رسمی نیاز دارید.

دفتر اسناد رسمی در ترکیه اداره ای است که هر فرد مقیم، شهروند و مهاجر به ترکیه با آن سروکار دارد و کلیه اوراق و اسناد در آن مستند می شوند تا هیچ کدام از طرفین دچار اختلافات و مشکلات قانونی نشود.

در واقع، دفتر اسناد رسمی یا اصطلاحا نوتر (NOTER) یکی از ادارات دولتی در کشور ترکیه است که اوراق رسمی را تایید و از اصل بودن مهر و امضاهای مندرج در برگه ها اطمینان حاصل می کند. این اسناد سپس، بعد از تأیید سردفتر، رسمی و مورد تایید دولت ترکیه قرار می گیرند. 

برای انجام کلیه امور اداری و سرمایه گذاری خود از قبیل خرید و فروش ملک یا آپارتمان در ترکیه یا حتی خرید و فروش خودرو، مسائل حقوقی مربوط به وکالتنامه و مواردی از این قبیل نیاز به تایید دفتر نوتر دارید. مدارک ارائه شده به دفتر اسناد رسمی باید به صورت رسمی به زبان ترکی ترجمه شود و پس از آن مدارک ترجمه شده در نوتر تایید می شود و در نتیجه در سراسر ترکیه و سفارتخانه های آن در سراسر جهان معتبر هستند.

این اسناد می توانند شامل انواع قراردادهای ملکی و غیر منقول شوند. همچنین دفتر اسناد رسمی، قراردادهای اجاره اسناد، شکایات و اعتراضات، تنظیم دعوت نامه را نیز مستند و به تایید قانون می رساند.

در تمام مناطق ترکیه یک دفتر اسناد رسمی یافت می شود، بنابراین پیشنهاد می شود برای تایید اوراق و اسناد خود به دفتر اسناد رسمی منطقه خود مراجعه کنید. 

دفتر اسناد رسمی در ترکیه چه خدماتی را ارائه می دهند؟

دفاتر نوتر در ترکیه به دلیل خدمات مهم و اساسی که در زمینه های حقوقی و اداری ارائه می دهند، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در زیر لیستی از کلیه خدماتی که با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نزدیک به منطقه ای که در آن ساکن هستید در ترکیه دریافت خواهید کرد را آورده ایم. 

🔵 تایید مدارک گذرنامه 

🔵 تایید گواهی تولد که در ترکیه صادر شده

🔵 تایید قرارداد های ازدواج که در داخل ترکیه انجام شده اند

🔵 تایید شناسنامه 

🔵 ثبت گواهینامه

🔵 ثبت گواهی تحصیلات که در خارج ترکیه صادر شده 

🔵 تصدیق قرارداد های شرکتی 

🔵 تایید قرارداد های اجاره ملک در ترکیه

🔵 تهیه قرارداد برای فروش زمین یا ساختمان

🔵 تایید اسناد خرید ملک اعم از تجاری یا مسکونی در ترکیه برای ادامه روند اخذ اقامت این کشور 

🔵 تایید دعوتنامه ها به ترکیه توسط بستگان آنها در داخل این کشور

🔵 ثبت و تهیه وصیت نامه 

🔵 تنظیم وکالت نامه 

🔵 تنظیم قرارداد بین اشخاص حقیقی یا حقوقی 

بنابراین هرگونه قرارداد شخصی و شرکتی و ترجمه آنها باید توسط اداره نوتر تایید و تصدیق شوند تا در معاملات و شرایط رسمی مورد قابل قبول واقع شوند. 

هزینه های دفتر اسناد رسمی در ترکیه 

در جدول زیر میانگین هزینه های نوتر کردن اسناد و قرارداد ها در ترکیه را برای شما دسته بندی کرده ایم. البته این هزینه ها تحت تاثیر عوامل مختلف مانند قیمت لیر می تواند متفاوت باشد.

80 تا 120 لیرهزینه نوتر کردن اسناد پشت و رو 
70 تا 79 لیر هزینه نوتر کردن اسناد یک رو 
192 لیر هزینه نوتر کردن وکالتنامه
207 تا 275 لیرهزینه نوتر کردن اسناد فروش و خرید خودرو 
بین 90-110 لیرهزینه تایید اسناد ترجمه شده
بین 120 تا 150 لیرهزینه بخش حسابداری 

جمع بندی 

دفاتر اسناد رسمی در ترکیه وظایف اداری مهمی را ایفا می کنند که آگاهی از آنها به افرادی که به تازگی در این کشور ساکن شده اند یا کسانی که قصد مهاجرت دارند توصیه می شود. این سازمان ها تحت نظارت مستقیم دستگاه اداری و سیاسی ترکیه قرار دارند و خدمات مختلفی (که در بالا به آنها اشاره کردیم) را برای شهروند ها و اتباع خارجی در ترکیه ارائه می دهند.

در این مطلب سعی کردیم تا راهنمای جامعی از ماهیت و وظایف دفتر اسناد رسمی یا نوتر در ترکیه برای شما فراهم و جوانب مختلف آن را بررسی کنیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.